Balkon plný květin nemusí být jen sen
Kdo z vás by nechtěl svůj nudný balkón, podobající se skladu všeho možného, vyměnit za opravdový květinový ráj? Mnohé možná odradí předcházející špatné zkušenosti s pěstováním balkónových květin. Říkáte, že už jste vyzkoušeli všechno a váš balkon ne a ne rozkvést? Občas stačí málo, například vyvarovat se chyb, o kterých jste dříve ani netušili. V čem tedy tkví tajemství rozkvetlých balkónů?
Osvědčená klasika
Mezi oblíbené kvetoucí rostliny vhodné na jižně orientovaný balkon patří muškáty (Pelargonium). Bohatě kvetou a nejsou náročné na pěstování. Muškátem se daří na slunném místě, méně jim vyhovuje polostín (úplný stín není pro ně vhodný). Můžete si vybrat vzpřímeně rostoucí druhy (Pelargonium zonale) nebo druhy s převislými výhonky (Pelargonium peltatum), které budou poutat pohledy z ulice. I zde však platí nepsané pravidlo, že převislé muškáty nejsou vhodné na balkóny nacházejících se na vrchních patrech, protože pod vlivem větru by se mohly lámat. V takovém případě dejte přednost vzpřímeně rostoucím druhům. Muškáty s převislými výhonky mají buď plné květy (kterých je na rostlině méně), nebo jednoduché květy (které kvetou nejbohatěji).Rostliny vysazujte do speciální zeminy určené pro balkónové rostliny - buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými balkónovými rostlinami. A jak to bývá u většiny květin, i zde je předpokladem úspěchu pravidelná zálivka.Pokud muškáty trpí nedostatkem vody, začnou jim vysychat spodní listy a budou kvést slaběji. Doporučuje se zalévat je odstátou vodu ráno nebo večer. Substrát by měl před každou zálivkou mírně proschnout. Pokud zjistíte, že spodní listy začínají žloutnout, případně úplně hynout, pravděpodobně jste rostlinkám dopřáli až příliš vody. Kromě zálivky nezapomeňte ani na přihnojování vícesložkovým hnojivem (s vyšším obsahem fosforu) alespoň jednou týdně. Předtím však hlínu v květináči navlhčete. Přihnojovat je potřeba až do konce srpna. U muškátů byste neměli zapomínat na odstraňovaní odkvetlých květů a žlutých listů.
Ideální společnicí k muškátům se vzpřímeným růstem je modře kvetoucí vějířovka (Scaevola)
Tato letnička dokáže vytvořit nádherné převisy. Lze ji pěstovat v mísách a větších květináčích (i samostatně). A do třetice - na slunný balkon je vhodné i osteospermum, které kvete až do prvních mrazů.Třeba ho zalévat jednou denně a minimálně dvakrát týdně přidejte do zálivky vícesložkové hnojivo. Vyschlý substrát způsobuje žloutnutí listů. Za občasné sestřihnutí výhonků se osteospermum odvděčí množstvím nových květů. Ty se ve tmě a za nepříznivého počasí zavírají.
Petúnie a minipetúnie
Petúnie (surfinie) a minipetúnie (Million Bells, Conchita a pod.) Nejsou na balkonech ničím výjimečným. Na slunných a dostatečně chráněných místech orientovaných na jih vytvoří nádherné kvetoucí převisy. Tyto rostliny je třeba sázet do kyselejšího substrátu (pH 5 až 5,5), takže do zeminy pro balkonové rostliny přimíchejte substrát určený pro pěstování azalek a rododendronů. Vysoké pH a tvrdá voda způsobují žloutnutí listů. Do zeminy se doporučuje přimíchat hnojivo s postupným uvolňováním živin (které vyživuje rostlinu až šest měsíců). Převislé petúnie a minipetúnie žádají pravidelné zalévání, tedy substrát by neměl nikdy úplně vyschnout, ale také nesmí být přemokřený. Po výsadbě výhonky zaštípněte, čímž docílíte košatější růst a bohatší kvetení. Na trhu je speciální hnojivo na petúnie (ale můžete použít i hnojivo na azalky a rododendrony).Nepřítelem převislých petúnií je silný vítr a déle trvající déšť (lepší je přemístit je na chráněné místo). Při přetrvávající vlhkosti mohou tyto rostliny napadnout houbové choroby, případně jiní škůdci (na jejich odstranění je vhodný mýdlový roztok). Vyniknou v truhlících (čtyři až pět sazenic do jednoho dlouhého 50 cm), ale i v závěsných nádobách.
Fuchsie, begónie a bakopa
Na sluneční a mírně zastíněné balkóny (orientované na východ a západ) je vhodná diascia, která kvete světle fialovými a růžovými květy během celé sezóny. Tato rostlina vyžaduje vydatnou zálivku a dvakrát týdně ji třeba přihnojit. Velmi citlivě reaguje na přemokřený substrát. Mírně zastíněné až zastíněné balkóny patří mezi problematická místa, ale i zde je možné pěstovat mnoho zajímavých rostlin. Patří mezi ně například i fuchsie. Jsou nenáročné, poměrně rychle rostou a navíc si můžete vybrat z několika zajímavých druhů a kultivarů. Do květináčů jsou vhodné hustě olistěné, kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí druhy ze skupiny Shadow Dancer. Fuchsiím vyhovuje východně a západně orientovaná strana, místa chráněná před větrem a deštěm. Je zapotřebí je vysazovat do kvalitního substrátu (určeného pro balkónové kvetoucí rostliny), přihnojovat jednou až dvakrát týdně a odstraňovat odkvetlé květy. Ideální čas na zalévání je ráno nebo večer.
Podobné podmínky (polostín a stín chráněný před větrem) vyhovují i netýkavkám (Impatiens)
Jsou však náročnější na vodu a přihnojování. Z letniček, které jsou vhodné do polostínu a stínu a mají atraktivní převislý vzrůst, je na balkón vhodná i bílá bakopa. Jde o žíznivý kvítek, který vyžaduje vydatnou zálivku a občasné prostříhání nejdelších výhonků. Nezbytné (jako u všech balkónových letniček) je i přihnojování (v tomto případě dvakrát týdně, doporučuje se zapracovat hnojivo s postupným uvolňováním živin do substrátu již při výsadbě). Bakopa nesnáší přímé slunce. A abychom nezapomněli, ve stínu či polostínu se bude dařit i begóniím (zejména těm, které mají v půdě hlízy). Za kyselejší substrát, pravidelnou zálivku a přihnojování se odvděčí nádhernými sametovými květy.
Atraktivní listy a kombinování
Do květináčů a závěsných nádob můžete kromě kvetoucích rostlin vysadit i takové, které mají okrasné listy.Vhodné jsou například aromatický plektrantus s bílo-zelenými masitými listy, které odpuzují hmyz, smil (Helichrysum petiolare)s šedými plstnatým vzezřením, pochvatec (Coleus blumei),který díky svému barevnému odstínu vynikne i v polostínu, nebo popenec (Glechoma) s drobnými bílo -zelenými listy na dlouhých zakořeňujících výhoncích. Zajímavá povíjnice zejména v poslední době získává popularitu díky svým purpurovým a žluto-zeleným listem. V balkónových výsadbách jsou oblíbené i listy hluchavky (Lamiastrum). Při vysazování můžete kombinovat druhy se vzpřímeným, křovitým a převislým růstem, přičemž ty vyšší je třeba situovat za nižší. Kromě barevnosti je důležité zohlednit i stejné nároky vysazených druhů (na půdu, zálivku, světlo a přihnojování). Do smíšených výsadeb jsou vhodné nejen balkónové letničky, ale i okrasné trávy, trvalky (levandule, šalvěj s barevnými listy, heuchera, santolina), zelenina (okrasné papričky, kokteilová rajčata) a některé typicky záhonové letničky (slunečnice, třapatky, krasulky, nízké jiřiny , astry, cínie, nestařec).
Krok za krokem k rozkvetlému balkónu
Vybírejte správné nádoby. Platí pravidlo: Čím jsou pěstitelské nádoby větší, tím lépe. Měly by být alespoň 15 cm široké a vysoké, ale ne větší než metr. Nevhodné jsou i nádoby z tmavších materiálů (hrozí časté přehřívání kořenového systému). Pro pěstování balkónových rostlin je důležité, aby truhlíky měly otvory na odtok přebytečné vody, součástí příslušenství by měla být i miska.Samozavlažovací nádoby mají několik pozitiv. Rezervoár takové nádoby pojme až čtyři litry vody, která se rovnoměrně přivádí ke kořínkům vysazených rostlin.
Základem úspěchu je kvalitní substrát
Pokud chcete, aby váš balkón kvetl, zvolte pro pěstování květin speciální substrát (přičemž muškáty vyžadují jiný a petúnie jiný druh). Do něj přimíchejte hnojivo s postupným uvolňováním živin (během 6 měsíců), perlit (výborně provzdušňuje) a jemně drcenou kůru. Novinkou jsou jemné granule polymerů, které do sebe dokáží nasát vodu a v substrátu vytvoří gel, který potom déle zadržuje vodu a živiny. Díky své struktuře tento přípravek propouští kořínky rostlin (na litr substrátu připadnou asi dva gramy této látky).
Nepodceňujte vzdálenost výsadby. Sazenice vysazujte 10 až 15 centimetrů od sebe, při kombinovaných výsadbách dejte dopředu převislé rostliny, za ně druhy se vzpřímeným růstem a nakonec ty nejvyšší květy.
Pravidelná zálivka podpoří bohaté kvetení
Vhodná je odstátá voda, kterou je třeba použít, když substrát mírně proschne. Ideální čas na zalévání je ráno nebo večer, během horkých dnů zalévejte dvakrát (dopoledne i odpoledne). Aby listy a květy nezhnědly, lijte vodu přímo na substrát. Některé druhy balkónových květin, jako jsou bakopa či petúnie, upřednostní mírně vlhký substrát. Petúnie snesou jen měkkou vodu. Jednou, případně dvakrát týdně přidejte do vody vícesložkové hnojivo (ne však totéž, které používáte na muškáty!). A co dál? Samozřejmě, důležitá je i další péče, jako například pravidelné odstraňování odkvetlých květů a žlutých listů. Delší výhonky je třeba zastřihávat, čímž podpoříte bujnější růst a bohatší kvetení.