Bezpečná okna a zasklené plochy

Máte bezpečnostní dveře a myslíte si, že se k vám zloději nedostanou? Nemusí to být pravda. Dům (nebo byt) je totiž jen tak bezpečný, jak bezpečné je jeho nejslabší místo. Ke slabinám mohou z tohoto hlediska patřit i okna - nejen v rodinných domech, ale i v bytech na nejnižších a nejvyšších podlažích. Rizikové mohou být také světlíky, vikýře, balkónové dveře, a zejména sklepní okna a prosklené stěny na terasách.

Při zabezpečení oken či prosklených ploch je třeba věnovat pozornost každé části těchto konstrukcí

sklu, rámu, okenním křídlům, kování, ale i ostění či parapetu. Jednoduše každému detailu. Podobně jako u bezpečnostních dveřích, i u oken je důležitá už montáž do stavebního otvoru. Okenní překlad, ostění i parapet musí být precizně vyzděné (resp. zkonstruované) až po rám - mezera mezi stěnou a rámem okna může být nejvýše 15 mm a rám musí být dobře uchycen do ostění dostatečně dlouhými kovovými skobami.

Bezpečnostní kování

Bezpečnostní kování okna zahrnuje uzamykací mechanismus, systém otevírání i panty. Závěsy (panty) musí být pevné a bezpečně uchyceny v rámu i okenním křídle (na kov přivařeny, do dřeva zadlabané a zafixované). Moderní okenní systémy mají většinou celoobvodové kování čepovým zámkem, které zajíždějí do uzavíracích plotének v rámu (podobně jako jistící body uzamykacího mechanizmu bezpečnostních dveří do otvorů v zárubni) - díky nim se dosáhne určitý stupeň bezpečnosti, od kterého obvykle závisí i cena takového okna. Důležitá je také uzamykatelná klika (samozřejmě zevnitř) - pokud zloděj rozbije část zasklení, pomocí takové kliky si okno neotevře. Ačkoliv z estetického hlediska se dnes upřednostňují okna se skrytým kováním, i na běžné okno lze dodatečně namontovat automaticky výklopný uzamykací mechanismus odolný proti páčení. Bezpečnost proti vloupání se u oken dosahuje použitím kování čepovým zámkem, které zajíždějí do uzavíracích destiček na rámu. Hřibové čepy (tzv. hříbky) zabraňují vypáčení okna a bývají rozmístěny po jeho obvodu. Jejich počet může být různý - od počtu bezpečnostních uzávěrů přitom závisí úroveň bezpečnosti (až do RC2).

Bezpečnostní sklo

Součástí oken odolných proti vloupání by mělo být i bezpečnostní zasklení - různá bezpečnostní skla jsou zařazeny do bezpečnostních tříd podle toho, jak dlouho dokáží vzdorovat přímému útoku hrubou silou. V nabídce jsou skla, které odolají pokusům o proražení vrhaných předmětem, kulkám ze střelných zbraní či explozi. Existují také bezpečnostní skla, které reagují na chvění - spustí signalizační zařízení. Tvrzené nebo kalené sklo má zvýšenou odolnost proti prasknutí a je až pětkrát pevnější než běžné tabulové sklo. Pokud přece jen praskne, úlomky budou malé a tupé, takže nezpůsobí poranění. Kromě zasklení okna může toto sklo posloužit například jako výplň zábradlí či příčka, pokud však má plnit i bezpečnostní funkci, musí být osazeno v rámu. Lepené (vrstvené) sklo sestává z několika navzájem slepených skleněných tabulí, mezi nimiž je pevná elastická fólie. I když se sklo rozbije, střepy zůstanou k fólii přilepeny.

Bezpečnostní fólie

Je podle odborníků nejlepší formou bezpečnostního vylepšení skla. Zabrání jeho vysypání a nelze ji ani prorazit, strčit ruku dovnitř a otevřít okno. Prorazit takovou fólii tak, aby v ní vznikl otvor, je totiž stejně náročné, jako přepilovat mříž. Bezpečnostní fólie se lepí na sklo zevnitř až po jeho okraj (po tzv.. polodrážku okenního křídla) a je  možno pod ni umístit i poplašné dráty, které při pokusu o rozbití spustí alarm. Dá se však nalepit pouze na sklo tlusté alespoň 4 mm, přičemž sklo v běžných oknech má obvykle pouze 3 mm. Bezpečnostní fólie jsou čiré a propouštějí 80 - 90% denního světla, takže nemění vzhled zasklení, pouze ho zpevní. Bonusem je odfiltrování části UV záření, zpomalení šíření požáru a ochrana před účinkem tlakové vlny při výbuchu. Atestované fólie, nalepené podle příslušných předpisů, pojišťovny dokonce řadí do stejné kategorie jako bezpečnostní mříže. Nevýhodou takového řešení však je jeho vyšší finanční náročnost.

Vnější okenice, rolety a mříže

Klasické okenice jsou u nás nejčastěji vidět na chatách a chalupách, moderní typy však mohou esteticky doplnit i velké zasklené plochy současných rodinných domů. Aby chránily nejen před sluncem, praktické je zvolit bezpečnostní variantu otevírání, podobný jako u bezpečnostních dveřích - běžný visací zámek, přístupný zvenčí, totiž nepředstavuje pro zloděje téměř žádnou překážku, zvláště při osamoceně stojícího objektu. Vloupání přes okno mohou zkomplikovat i předokenní rolety. Lze je doplnit uzavíráním, které zabraňuje vytlačení, a chrání jako zasklení, tak i rám okna. Také jejich elektrické ovládání může zvýšit bezpečnost - naprogramované vytahování a zatahování rolet vzbudí i během vaší delší nepřítomnosti dojem, že v domě stále někdo je. Navíc přispějí i k úsporám tepla, vytvoření soukromí a ochraně před sluncem, špatným počasím či hlukem. Majitelé přízemních bytů si často dávají namontovat na okna i balkony mříže. Takové řešení je však vhodnější pro nebytové prostory. Pokud se přece jen pro mříže rozhodnete, měli by být pevně ukotveny (alespoň 14 cm do hloubky zdiva), tyče by měly mít průměr 10 - 12 mm a jejich spoje by měly být nerozebíratelné. Měli byste také zvážit, zda svou mříží nevytvoříte "žebřík" na vyšší podlaží.

Tam, kde je použití mříží problematické nebo neestetické

Například u velkých zasklených ploch, mohou být skvělým prostředkem k zajištění bezpečnosti zasouvací panely. Jsou sice u nás méně známým, ale velmi účinným řešením. Mohou být dřevěné, kovové nebo z vrstveného skla, nainstalované zvenku i zevnitř. Všechny zmíněné bezpečnostní prvky však zpravidla představují výrazný zásah do vzhledu domu, proto byste při jejich výběru měli zvážit kromě jejich prvořadé ochranné funkce i estetické hledisko.
 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články