Bezpečná skla - rámy, kování, montáž

Velké zasklené plochy, otevřené průhledy a optické propojení se zahradou - to vše zvyšuje komfort bydlení a atraktivitu domácího prostředí. No pouze za předpokladu, že se doma budete cítit i bezpečně. V nedávné minulosti se bezpečnost a ochrana domácnosti nejčastěji řešila pomocí kovových mříží před oknem. Dnes si už naštěstí nemusíte doma připadat jako vězeň.

bydlení, okna, ochrana před zloději

Sklo

Nejzranitelnějším místem z hlediska bezpečnosti jsou samozřejmě samotné zasklené plochy oken a dveří. Zde je třeba se zaměřit na dvě možná řešení: Pokud uvažujete o nových oknech (ať už do novostavby, nebo při rekonstrukci), měli byste již při samotné koupi zvažovat bezpečnost zasklení, a to zejména na přízemích. Na trhu totiž existují bezpečnostní skla v různých tloušťkách v závislosti na velikosti zasklení a požadovaného stupně ochrany. V zásadě jde o dvě a více vzájemně slepených skel, mezi nimiž se nachází fólie. Takové sklo má vyšší pevnost a fólie mezi skly zajišťují, že i když se sklo rozbije, zůstane nalepené na fólií a jen tak jednoduše se nevysype. Takové bezpečnostní sklo je nezbytné při větších zasklení (například přechody na terasu a podobně) z důvodu bezpečnosti, aby případné padající kusy rozbitého skla někoho neporanili. Druhou možností jsou již existující okna, kterým chcete dodatečně vylepšit bezpečnostní parametry. Zde lze využít takzvané bezpečnostní fólie, které se lepí dodatečně na skleněnou část okna z interiérové ​​strany. Funkci mají podobnou jako bezpečnostní skla a stejně se dodávají v různých tloušťkách podle požadovaného stupně ochrany. Bezpečnostní fólie i bezpečnostní skla jsou čiré, proto po jejich aplikaci není vidět a na oknech nijak nepřekáží.

Konkrétní bezpečnostní systém může mít určitou bezpečnostní charakteristiku a odolnost pouze při dodržení skladby všech systémových prvků, jako jsou:

  • vhodný profilový systém (v závislosti na požadovaných vlastností),
  • vhodné systémové kování splňující požadované parametry,
  • vhodný typ zasklení s potřebnými vlastnostmi (například požární odolnost, odolnost proti průstřelu a podobně), případně jeho spojení s rámem lepením,
  • způsob zabudování podle typu konstrukce - kotvení, těsnění či vyplnění spár,....

Rámy jsou další částí,

které se týká bezpečnost zasklené konstrukce, jsou konstrukce oken. U starších oknech (původních dřevěných) je na zvážení výměna oken, případně mříže nebo jiná bezpečnostní bariéra. Moderní okenní systémy (plastové, dřevěné, hliníkové ...) již většinou mají celoobvodové kování s bezpečnostními prvky proti vypáčení, takzvanými hříbky. Čím jich je více, tím vyšší je faktor ochrany. Jejich počet však může být dán i samotnou velikostí okna. Každá pojišťovna má své požadavky na zajištění nemovitostí proti vykradení, a to v závislosti na místě a hodnoty nemovitosti či vybavení domácnosti. Proto je třeba navštívit pojišťovnu dříve, než sami začnete navrhovat bezpečnostní řešení, které mohou být v konečném důsledku nevhodné.

Kování

U oken je důležitá také funkce bezpečnostní kliky, která je vybavena - zjednodušeně řečeno - blokovacím mechanismem. Ten zabraňuje manipulaci s kováním zvenčí, přičemž nenarušuje komfort používání kliky z interiéru. Zde je třeba zmínit i kliky, které mají klíček či dětskou pojistku, umožňující zablokování kliky v některé z poloh tak, aby například dítě nemohlo samostatně otevřít okno či dveře na terasu.

Jak na to?

U moderních oknen by mělo být samozřejmostí adekvátní bezpečnostní sklo. Většinou sestává z tabulí skla, které jsou spojeny fóliemi. Od jejich tloušťky a počtu závisí odolnost okna a délka času, během kterého okno odolává násilníkovi a různé síle útoku. I kování je velmi důležité. Klasické kování bez bezpečnostních čípků lze velmi snadno vypáčit, protože válečky kování se dají snadno vyhodit ze zámků. Pokud se použijí bezpečnostní hříbky a zámky, křídlo nelze vypáčit, protože jsou v sobě zaklíněné.

Sklo by mělo být přilepené ke křídlu a také zasklívací lišty by se měly šroubovat nebo lepit

Vlepení skla do rámu spojí sklo s křídlem do jednoho kompaktního celku a sklo se již nedá z exteriérové ​​strany vytisknout směrem dovnitř (při opravě případně rozbitého skla však montážník může z interiérové ​​strany odstranit zasklívací lištu a vyměnit sklo za nové). Spojením bezpečnostního skla s kováním se vytvoří okno nejvyšší možné bezpečnosti (u plastových oken). Kromě vysoké bezpečnosti se vlepeným sklem získá i lepší tepelná a zvuková izolace, větší světlost a vyšší stabilita. Systém se středovým těsněním rovněž výrazně zvyšuje bezpečnost. Vnitřní komora mezi rámem a křídlem, kde se nachází kování, je chráněna, takže není možné nahmatat kování a překonat ho planžetou. Tato výhoda platí zejména pro systémy se středovým těsněním v křídle. Pokud se těsnění nachází v rámu, dá se jednoduše propíchnout. I křídla s polopředsazeným profilem zvyšují bezpečnost. Profilované křídlo zhoršuje možnost přístupu páčidla do prostoru mezi rámem a křídlem, kde se nachází kování.

Neméně důležitá je kvalitní montáž

Pokud je montáž neprofesionální a nepoužil se dostatečný počet kotvících prvků, může pachatel celý element doslova vykopnout ze zdi. Někdy je dokonce okno osazeny pouze na montážní pěnu, což je nehorázné, protože pěna časem vlivem vlhkosti zdegradovala a neplní už ani těsnící, natož kotevní, funkci. K bezpečnosti přispívají i integrované provětrávací systémy, protože přivádějí čerstvý vzduch při plně zavřeném okně. Naproti tomu přes vyklopené okno lze relativně jednoduše vniknout dovnitř. Součástí kvalitních moderních oken bývají i magnetické kontakty (snímače), které kontrolují uzamčení či otevření oken i dveří, přičemž mohou být součástí jejich zámků. Tyto systémy se využívají například při kompletním řídicím systému domu, při elektricky ovládaných oknech lze regulovat i energetickou spotřebu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…

Stínící prvky v exteriéru - předokenní rolety, markýzy, markýzolety a plachty

Unavuje nás, skrýváme se před ním, a když už horka nemají konce, nejraději bychom jedním tlačítkem všechnu tu...
více…

Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…