Nejzranitelnějším místem z hlediska bezpečnosti jsou samozřejmě samotné zasklené plochy oken a dveří. Zde je třeba se zaměřit na dvě možná řešení: Pokud uvažujete o nových oknech (ať už do novostavby, nebo při rekonstrukci), měli byste již při samotné koupi zvažovat bezpečnost zasklení, a to zejména na přízemích. Na trhu totiž existují bezpečnostní skla v různých tloušťkách v závislosti na velikosti zasklení a požadovaného stupně ochrany. V zásadě jde o dvě a více vzájemně slepených skel, mezi nimiž se nachází fólie. Takové sklo má vyšší pevnost a fólie mezi skly zajišťují, že i když se sklo rozbije, zůstane nalepené na fólií a jen tak jednoduše se nevysype. Takové bezpečnostní sklo je nezbytné při větších zasklení (například přechody na terasu a podobně) z důvodu bezpečnosti, aby případné padající kusy rozbitého skla někoho neporanili. Druhou možností jsou již existující okna, kterým chcete dodatečně vylepšit bezpečnostní parametry. Zde lze využít takzvané bezpečnostní fólie, které se lepí dodatečně na skleněnou část okna z interiérové strany. Funkci mají podobnou jako bezpečnostní skla a stejně se dodávají v různých tloušťkách podle požadovaného stupně ochrany. Bezpečnostní fólie i bezpečnostní skla jsou čiré, proto po jejich aplikaci není vidět a na oknech nijak nepřekáží.
které se týká bezpečnost zasklené konstrukce, jsou konstrukce oken. U starších oknech (původních dřevěných) je na zvážení výměna oken, případně mříže nebo jiná bezpečnostní bariéra. Moderní okenní systémy (plastové, dřevěné, hliníkové ...) již většinou mají celoobvodové kování s bezpečnostními prvky proti vypáčení, takzvanými hříbky. Čím jich je více, tím vyšší je faktor ochrany. Jejich počet však může být dán i samotnou velikostí okna. Každá pojišťovna má své požadavky na zajištění nemovitostí proti vykradení, a to v závislosti na místě a hodnoty nemovitosti či vybavení domácnosti. Proto je třeba navštívit pojišťovnu dříve, než sami začnete navrhovat bezpečnostní řešení, které mohou být v konečném důsledku nevhodné.
U oken je důležitá také funkce bezpečnostní kliky, která je vybavena - zjednodušeně řečeno - blokovacím mechanismem. Ten zabraňuje manipulaci s kováním zvenčí, přičemž nenarušuje komfort používání kliky z interiéru. Zde je třeba zmínit i kliky, které mají klíček či dětskou pojistku, umožňující zablokování kliky v některé z poloh tak, aby například dítě nemohlo samostatně otevřít okno či dveře na terasu.
U moderních oknen by mělo být samozřejmostí adekvátní bezpečnostní sklo. Většinou sestává z tabulí skla, které jsou spojeny fóliemi. Od jejich tloušťky a počtu závisí odolnost okna a délka času, během kterého okno odolává násilníkovi a různé síle útoku. I kování je velmi důležité. Klasické kování bez bezpečnostních čípků lze velmi snadno vypáčit, protože válečky kování se dají snadno vyhodit ze zámků. Pokud se použijí bezpečnostní hříbky a zámky, křídlo nelze vypáčit, protože jsou v sobě zaklíněné.
Vlepení skla do rámu spojí sklo s křídlem do jednoho kompaktního celku a sklo se již nedá z exteriérové strany vytisknout směrem dovnitř (při opravě případně rozbitého skla však montážník může z interiérové strany odstranit zasklívací lištu a vyměnit sklo za nové). Spojením bezpečnostního skla s kováním se vytvoří okno nejvyšší možné bezpečnosti (u plastových oken). Kromě vysoké bezpečnosti se vlepeným sklem získá i lepší tepelná a zvuková izolace, větší světlost a vyšší stabilita. Systém se středovým těsněním rovněž výrazně zvyšuje bezpečnost. Vnitřní komora mezi rámem a křídlem, kde se nachází kování, je chráněna, takže není možné nahmatat kování a překonat ho planžetou. Tato výhoda platí zejména pro systémy se středovým těsněním v křídle. Pokud se těsnění nachází v rámu, dá se jednoduše propíchnout. I křídla s polopředsazeným profilem zvyšují bezpečnost. Profilované křídlo zhoršuje možnost přístupu páčidla do prostoru mezi rámem a křídlem, kde se nachází kování.
Pokud je montáž neprofesionální a nepoužil se dostatečný počet kotvících prvků, může pachatel celý element doslova vykopnout ze zdi. Někdy je dokonce okno osazeny pouze na montážní pěnu, což je nehorázné, protože pěna časem vlivem vlhkosti zdegradovala a neplní už ani těsnící, natož kotevní, funkci. K bezpečnosti přispívají i integrované provětrávací systémy, protože přivádějí čerstvý vzduch při plně zavřeném okně. Naproti tomu přes vyklopené okno lze relativně jednoduše vniknout dovnitř. Součástí kvalitních moderních oken bývají i magnetické kontakty (snímače), které kontrolují uzamčení či otevření oken i dveří, přičemž mohou být součástí jejich zámků. Tyto systémy se využívají například při kompletním řídicím systému domu, při elektricky ovládaných oknech lze regulovat i energetickou spotřebu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu