Jak se říká, zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Úkolem zabezpečovacího systému však není narušitele zmrzačit nebo ohrozit na zdraví či životě, ale mu jeho nekalou činnost ztížit, znepříjemnit, v ideálním případě ho od jeho záměru zcela odradit. Jak to však dosáhnout? Zloději se řídí cestou nejmenšího odporu - vybírají si objekty, které jsou již na první pohled snadnou kořistí. Dřevěná chata na samotě v lese mimo dohled zvědavých sousedů či náhodných turistů s obyčejným zámkem na dveřích a bez mříží opravdu nemá velkou šanci. Pokud máme chalupu někde v obci, cítíme falešnou bezpečnost, že v záplavě takové koncentraci zvědavých sousedských pohledů si zloděj na nic netroufne. Opak je však pravda. Sousedé mohou sice zloděje vidět, stejně si však mohou pomyslet, že jde o našeho příbuzného či známého, kterému jsme chalupu půjčili. Pokud tedy máme se sousedy, kteří v dané obci bydlí, dobré vztahy, můžeme je poprosit, aby nám na chalupu dohlédli, a můžeme si s nimi domluvit i konkrétní poznávací signál, podle kterého určí, zda jsme dotyčného návštěvníka skutečně poslali my. I v tomto případě však do zabezpečení musíme investovat více - sporadické družné posezení na utužování sousedských vztahů nestačí.
Co tedy dělat, abychom zloděje udrželi v dostatečném odstupu od našeho majetku? V zásadě jsou dvě možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovací systémy. Ideální je kombinace obou systémů. Proč? Mechanické zabezpečení by mělo pachatele zastavit, zabrzdit ještě před vstupem do našeho příbytku, elektronické zabezpečení hlásí narušení objektu až v době, kdy je pachatel uvnitř. Statistiky hovoří jasnou řečí: i zloději chodí nejraději dveřmi. Je to nejelegantnější a nejméně nápadný způsob. Z toho plyne ponaučení, že i bezpečnost začíná od dveří.
Dveře rozdělujeme do bezpečnostních tříd (BT):
• BT 1 - jednoduchá ochrana,
• BT 2 - základní ochrana,
• BT 3 - vysoký stupeň ochrany,
• BT 4 - velmi vysoký stupeň ochrany.
Měřítkem při rozdělování do kategorií je čas a nářadí, které dobyvatel potřebuje k odstranění dveří. Zatímco na standardní ochranu bytů obecně postačují dveře třídy 2, pro rodinné domy, a tím i chaty a chalupy jsou vhodné bezpečnostní (a již standardně i požární) dveře ve třídě 3 až 4. S výběrem bezpečnostní třídy i vhodných dveří nám jistě rádi pomohou odborní prodejci ve specializovaných prodejnách.
Dveřnímu křídlu pomůže celokovová dvouplášťová konstrukce s podélnými a příčnými ocelovými výztuhami, která je součástí i základních typů bezpečnostních dveří. Prohnout, rozlomit a řezat už nebude tak jednoduché. Proč celokovové? Spíše proti komu. Pokud by se někomu zachtělo vypáčit nebo stisknout křídlo dveří, jistící body zapadlé v bezpečnostní ocelové zárubni se zdeformují a ještě více zaklíní do zárubně a těžko se budou vylamovat. Skrytý dřevěný vlys na spodní hraně dveří usnadní jejich osazení i tam, kde je nerovná podlaha. Kritickou oblast kolem zámků překrývá zpevněná ocel. Zabezpečení je ještě duplované bezpečnostním kováním a vložkou, minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře. Ty jistí tuhý rám z ocelových profilů a pět až dvacet uzamykatelných pravidelně rozmístěných jistících bodů, které při zamykání dveří zajíždějí přes ocelovou zárubeň do stěn. Dveře mají velmi dobrou tepelnou a zvukovou izolaci (39 dB). Kvalitní bezpečnostní vložka musí odolávat pokusům proti otevření planžetou, odvrtání nebo nárazem. Tvrdé ocelové kuličky uložené v jejím těle mohou zabránit odvrtání. V současnosti se nejčastěji používají cylindrické vložky s omezením kopírování klíčů pro nepovolanou osobu. Bez bezpečnostní karty klíčová služba nezhotoví další kopii klíče.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu