Bezpečnost chalupy závisí i na naší komunikativnosti se sousedy

Doma jsme téměř každý den, a přece nám po návratu z práce může zloděj přichystat nemilé překvapení. Oč snadnější kořistí jsou naše chaty a chalupy, které navštěvujeme v lepším případě každý víkend, v horším s několikatýdenním, ba až několikaměsíčními přestávkami.

chaty a chalupy, bezpečnost rekreačních objektů, ochrana před zloději

Máme tři možnosti

  • spoléhat se, že nás nevykradou
  • vozit všechny cenné věci a spotřebiče vždy s sebou 
  • rekreační objekt dostatečně zabezpečit

Znepříjemnit a odradit

Jak se říká, zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Úkolem zabezpečovacího systému však není narušitele zmrzačit nebo ohrozit na zdraví či životě, ale mu jeho nekalou činnost ztížit, znepříjemnit, v ideálním případě ho od jeho záměru zcela odradit. Jak to však dosáhnout? Zloději se řídí cestou nejmenšího odporu - vybírají si objekty, které jsou již na první pohled snadnou kořistí. Dřevěná chata na samotě v lese mimo dohled zvědavých sousedů či náhodných turistů s obyčejným zámkem na dveřích a bez mříží opravdu nemá velkou šanci. Pokud máme chalupu někde v obci, cítíme falešnou bezpečnost, že v záplavě takové koncentraci zvědavých sousedských pohledů si zloděj na nic netroufne. Opak je však pravda. Sousedé mohou sice zloděje vidět, stejně si však mohou pomyslet, že jde o našeho příbuzného či známého, kterému jsme chalupu půjčili. Pokud tedy máme se sousedy, kteří v dané obci bydlí, dobré vztahy, můžeme je poprosit, aby nám na chalupu dohlédli, a můžeme si s nimi domluvit i konkrétní poznávací signál, podle kterého určí, zda jsme dotyčného návštěvníka skutečně poslali my. I v tomto případě však do zabezpečení musíme investovat více - sporadické družné posezení na utužování sousedských vztahů nestačí.

Mechanika a elektronika

Co tedy dělat, abychom zloděje udrželi v dostatečném odstupu od našeho majetku? V zásadě jsou dvě možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovací systémy. Ideální je kombinace obou systémů. Proč? Mechanické zabezpečení by mělo pachatele zastavit, zabrzdit ještě před vstupem do našeho příbytku, elektronické zabezpečení hlásí narušení objektu až v době, kdy je pachatel uvnitř. Statistiky hovoří jasnou řečí: i zloději chodí nejraději dveřmi. Je to nejelegantnější a nejméně nápadný způsob. Z toho plyne ponaučení, že i bezpečnost začíná od dveří.

Bezpečnostní dveře

Dveře rozdělujeme do bezpečnostních tříd (BT):
• BT 1 - jednoduchá ochrana,
• BT 2 - základní ochrana,
• BT 3 - vysoký stupeň ochrany,
• BT 4 - velmi vysoký stupeň ochrany.
Měřítkem při rozdělování do kategorií je čas a nářadí, které dobyvatel potřebuje k odstranění dveří. Zatímco na standardní ochranu bytů obecně postačují dveře třídy 2, pro rodinné domy, a tím i chaty a chalupy jsou vhodné bezpečnostní (a již standardně i požární) dveře ve třídě 3 až 4. S výběrem bezpečnostní třídy i vhodných dveří nám jistě rádi pomohou odborní prodejci ve specializovaných prodejnách.

Když se dveře obrní

Dveřnímu křídlu pomůže celokovová dvouplášťová konstrukce s podélnými a příčnými ocelovými výztuhami, která je součástí i základních typů bezpečnostních dveří. Prohnout, rozlomit a řezat už nebude tak jednoduché. Proč celokovové? Spíše proti komu. Pokud by se někomu zachtělo vypáčit nebo stisknout křídlo dveří, jistící body zapadlé v bezpečnostní ocelové zárubni se zdeformují a ještě více zaklíní do zárubně a těžko se budou vylamovat. Skrytý dřevěný vlys na spodní hraně dveří usnadní jejich osazení i tam, kde je nerovná podlaha. Kritickou oblast kolem zámků překrývá zpevněná ocel. Zabezpečení je ještě duplované bezpečnostním kováním a vložkou, minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře. Ty jistí tuhý rám z ocelových profilů a pět až dvacet uzamykatelných pravidelně rozmístěných jistících bodů, které při zamykání dveří zajíždějí přes ocelovou zárubeň do stěn. Dveře mají velmi dobrou tepelnou a zvukovou izolaci (39 dB). Kvalitní bezpečnostní vložka musí odolávat pokusům proti otevření planžetou, odvrtání nebo nárazem. Tvrdé ocelové kuličky uložené v jejím těle mohou zabránit odvrtání. V současnosti se nejčastěji používají cylindrické vložky s omezením kopírování klíčů pro nepovolanou osobu. Bez bezpečnostní karty klíčová služba nezhotoví další kopii klíče.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rostliny v bytě mohou být i nebezpečné

Při koupi interiérových rostlin do bytu má stále nejdůležitější roli jejich vzhled. Kromě toho se zamýšlíme...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Zařiďte si krásnou koupelnu pomocí pár snadných kroků

Koupelna je často podceňovaný prostor. Přitom s pár snadnými vylepšeními můžete téměř jakoukoliv koupelnu...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…