Jak vybrat domácí kino?

Domácí kino (dále jen DK) je to v podstatě přenesený význam a znamená zprostředkování zážitku z obrazu a zvuku jako v kinosále. Samozřejmě podle možností dané místnosti a hledící vzdálenosti.

       

Pokud začnete uvažovat nad koupí kina, v první řadě je třeba si dobře rozmyslet co, příp. jaký zážitek chcete od své budoucí aparatury dosáhnout a jakou velkou investici jste ochotni vložit. Pokud máte v plánu koupit kino All-In-One v jedné krabici okolo 10 000. - do místnosti o velikosti asi 50m2 pak zbytečně vyhodíte své peníze a na druhé straně do panelákového obývacího pokoje osadit 5 sloupových reproduktorů + receiver o výkonu 5 * 80W a aktivní subwoofer s 200W sin. výkonu, je třeba počítat s častými narážkami sousedů a samozřejmě zda taková investice stojí za to! Jsou to dva extrémy, ale ten první je nejčastější.

Z čeho se skládá domácí kino?

Známe v podstatě 2typy, jak jsme v úvodu zmínili. První (levnější) typ je All-in-one, jedná se o nejlevnější případ jak si opatřit DK, v tomto případě se šetří na všem, ale samozřejmě pokud se podíváme na finance a není jich tolik, potom je tato náhrada adekvátní. Ale samozřejmě v případě, že bychom chtěli něco v tomto systému změnit příp. vyměnit reproduktory, eventuálně pokud se objeví lepší systém zvuku, eventuálně kvalitnější, pak nezbývá nic jiného než všechno pěkně sbalit zpět do krabice, nebo se smířit s tím, že mně to stačí. V tom druhém případě nejsou jednotlivá zařízení na sebe závisle propojená, takže se dají v případě novějších verzí navzájem vyměnit. Pokud se rozhodneme pro koupi DK poskládané z jednotlivých částí, pak je třeba každý prvek pečlivě vybírat a nejlepší nechat si sladit daný receiver s reproduktory.

AV přijímač/receiver

AV přijímač a AV receiver je v podstatě totéž zařízení, pouze AV receiver má navíc zabudovaný tuner na rádio.

Při jeho koupi je třeba dbát na to, do jaké místnosti bude instalován a samozřejmě podle toho je třeba přizpůsobit i výkon, protože ten už nijak nepřidáte. Samozřejmě tím pádem platí úměra, čím větší místnost, tím je potřeba silnější výkon. Dále je třeba si dát pozor na propojovací možnosti přístroje.

Není na škodu, pokud má daný přístroj vícekanálový vstup (5.1, 6.1, 7.1). Ten se Vám bude hodit v tom případě, pokud někdo vymyslí další formát prostorového zvuku. Pak stačí vyměnit zdroj obrazu a zvuku (DVD-přehrávač/DVD-rekordér) a propojit ho příslušnými kabely.

Jednou z klíčových funkcí AV přij. / zes., je dekódovat vstupní signál z přepojování přístrojů.

Nejčastěji se setkáváme s následujícími formáty:

Dolby Pro logic (DPL)

Vytváří ze stereo signálu prostorový zvuk (levý a pravý přední kanál, centrální kanál a zadní prostorový kanál - signál pro zadní prostorový kanál je však pouze MONO a frekvenčně omezen)

Dolby pro Logic II (DPLII)

Totéž jako DPL vytváří ze stereo signálu prostorový zvuk, avšak na rozdíl od DPL zadní prostorový kanál je STEREO a bez frekvenčního omezení.

Dolby Digital (DD)

Vytváří až 5.1 diskrétních samostatných zaznamenaných kanálů. (5.1 - 2 * přední L a P reproduktory, 2 * zadní L a P reproduktory, 1 * přední centrální reproduktor, 1 * subwoofer)

Dolby Digital EX (DDEX)

Vytváří 6.1 diskrétních samostatných zaznamenaných kanálů. Totéž jako 5.1 navíc je však ještě přidán zadní center.

Digital Theatre Sound (DTS)

Totéž jako DD, ale používá méně komprimovaný signál větší datový tok

Digital Theatre Sound DTS - ES Matrix 6.1

Totéž jako DDEX přidává k 5.1 diskrétním kanálům ještě jeden maticově zakódovaný zadní center.

Digital Theatre Sound DTS - ES Discrete 6.1

Totéž jako DDEX přidává k 5.1 diskrétním kanálům ještě jeden zadní reproduktor, ale ten je v tomto případě zaznamenáván samostatně.

DTS neo: 6

Vytváří ze stereo signálu 6:1 kanálů bez frekvenčního omezení

DTS 96/24

Nabízí originál kvalitu zvuku jako originální 96kHz/24bit master nahrávka

DVD přehrávač

DVD přehrávač, v podstatě již patří mezi běžné součásti domácností. Je třeba si při koupi dávat pozor na to, jaké formáty přečte - samozřejmostí již je VCD / SVCD, MP3, příp. JPEG, a od jakého výrobce, samozřejmě při tomto doslovně platí - není všechno zlato co se třpytí - nepochybně při koupi Vám rádi poradíme, vyspecifikujeme jaký typ a od jakého výrobce bude pro Vás nejvhodnější.

Instalace domácího kina

Samotná instalace DK se skládá z umístění a vlastního propojení všech zařízení. Nejprve je důležité dobře si rozmyslet umístění zobrazovacího zařízení a reproduktorů.

Umístění plazmové obrazovky resp. projekčního plátna

V ideálním případě by nemělo dopadat na sledovaný obraz žádné přímé světlo. Vaše vzdálenost od obrazu by měla být troj až pětinásobek velikosti úhlopříčky zobrazovaného obrazu. Pětinásobek je maximum! Zároveň platí, že čím menší je vzdálenost, tím lepší je výsledný dojem. Obraz by měl být umístěn ve výšce očí, samozřejmě není to podmínka.

Umístění reproduktorů:

Center přední - nad nebo pod obrazem (plátnem), ale ve středu

Přední reproduktory - ve stejné vzdálenosti od obrazu (plátna) a měly by s posluchačem tvořit pomyslný trojúhelník

Zadní reproduktory - za posluchačem, v ideálním rozmístění také trojúhelník (není podmínka), a aby mířily na Vás, a výška by měla být na úrovni Vašich uší.

Zapojení jednotlivých přístrojů:

Zapojení přístrojů se může stát podobně jako umístění kompromisem. Tentokrát se jedná o kompromis mezi propojovacími možnostmi jednotlivých přístrojů, Vašimi požadavky na kvalitu přenášených signálů a samozřejmě také požadavky na ovládání celého systému. Je třeba na kabeláž myslet již při koupi.

Při zapojování jednotlivých komponent v DK se používá široká paleta konektorů a nepřeberné množství typů, kvality, délky kabelů, proto je vhodnější se poradit při jejich výběru s odborníkem.

Nastavení domácího kina

Vezměme si situaci, že všechny přístroje už máme zapojeny, naladěné TV programy apod. Pokud je toto vše připraveno můžeme přistoupit k samotnému nastavování zvukové části. Bez manuálu Vašeho AV přijímače to asi nepůjde a tak samozřejmě je třeba ho mít po ruce.

Nejprve pomocí menu AV přijímače nastavíme konfiguraci připojených repro. (Jedná se zpravidla o počet umístění a velikost), dále je nutné nastavit časové zpoždění zvukového signálu pro center a zadní repro a pomocí testovacího signálu vyvážit jednotlivé hlasitosti reproduktorů. Navíc u subwooferu je třeba kromě samotné hlasitosti také nastavit dělící frekvenci a příp. i fázový posun.

Zvukovému nastavení je třeba přikládat velkou důležitost, jde o nejpodstatnější natavení celého DK a má velký dopad na výsledný zvukový efekt!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Domácí kino a slovo architekta

Domácí kino dnes již nabízí téměř každá prodejna elektroniky a s jeho rostoucí popularitou člověk nabývá...
více…

Televize a jejich nové vize

Televize je dnes nejen zdrojem informací a (ne příliš oceňovanou) alternativou trávení volného času - moderní...
více…

Současnost a budoucnost 3D televizorů

Televizory od svého vzniku po dnešek prošly opravdu dlouhou vývojovou cestu, na níž bylo několik důležitých...
více…

Jak si vybrat fotorámeček?

Jedni je zatracují kvůli zbytečnosti, jiní je vychvalují proto, že jim vynesly z disku na oči digitální fotografie,...
více…

Jak vybrat GPS navigaci?

Dříve než začnete uvažovat nad konkrétní značkou či dokonce modelem navigace, je dobré zamyslet se nad tím, kam...
více…

Jaký notebook koupit?

Pokud jste se rozhodli koupit notebook a nevíte, který si vybrat, neboť na trhu je takové množství modelů, tak hned na...
více…

Jak vybrat notebook?

Pád cen notebooků pokračuje a s tím souvisí i velký zájem ze strany zákazníků a další informace a rady k nákupu. I...
více…

Jak vybrat LCD monitor?

Zkratka LCD (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů) se používá na označování displejů, které...
více…

Jak si vybrat dobrou televizi?

Pokrok ve vývoji televizorů pokračuje neuvěřitelnou rychlostí a klasické obrazovky s "velkým zadkem" vyměňujeme...
více…

Jak nakupovat kabely?

Pokud chcete do auta nainstalovat hudbu, budete potřebovat kabely, pomocí kterých jednotlivé komponenty propojíte....
více…