Jak vybrat auto reproduktory?
Pokud chcete mít v autě dobrý zvuk, musíte mít v první řadě dobré reproduktory. Určitě si ještě pamatujete, jak Vás při koupi auta okouzloval prodavač počtem reproduktorů, které automobilka umístila do Vašeho miláčka. Po krátkém čase jste však rychle přišli na to, že umístěné reproduktory jsou vhodné akorát tak na oznamování dopravních zpráv. A tak nastal čas na změnu. Vaše uši si dobré reproduktory určitě zaslouží.
Úkolem reproduktoru je přeměna elektrické energie na akustickou. A to v téměř celém slyšitelném pásmu frekvencí, tedy v rozmezí od 20 Hz do 20 000 Hz. Vyžaduje se přitom vysoký dynamický rozsah a nízká míra zkreslení reprodukce. A aby toho nebylo málo, dalším požadavkem je ještě vysoká odolnost vůči drsným klimatickým podmínkám (velké teplotní rozdíly, vlhkost, otřesy atd.). Z toho vyplývá, že na reproduktory do auta jsou kladeny velmi vysoké nároky.
Rozměry
Výrobci zavedly typizované rozměry reproduktorů, které měly usnadnit jejich instalaci. Doposud se tak reproduktory vyrábějí se standardizovanými průměry koše 8, 10, 13, 16,5 cm a ovály 10 x 15, 13 x 18, 16 x 23 cm. Kromě těchto běžných velikostí najdete v nabídce výrobců i atypické velikosti s průměrem 17, nebo dokonce 20 cm. Takže prvním parametrem při koupi reproduktorů, který musíte znát, je rozměr. Dalším neméně důležitým údajem je montážní hloubka, tedy jak hluboko reproduktor zasahuje pod montážní rovinu, na níž je uchycen.
To znamená, že pokud jej montujete do dveří, neměl by bránit při stahování okna a podobně. Například při běžných 16,5 cm reproduktorech se montážní hloubka pohybuje kolem 63 mm. Pokud však máte například fabii, tak bez náročných úprav tapacíru takový reproduktor namontujete, pouze pokud byste okno otevírali do poloviny.
Pro takové případy, některé firmy vyrábějí speciální verze s menší montážní hloubkou, která se při 16,5 cm reproduktorech pohybuje kolem 45 mm. Řešením je použití malého, ale efektivního neodymiového magnetu a úprava pohonného systému, případně přesunutí magnetu před membránu. Kromě vyšší ceny oproti běžným verzím je handicapem i horší kvalita reprodukce.
Počet pásem
Nikde na světě se zatím nepodařilo vyrobit reproduktor, který by dokázal kvalitně pracovat v celém slyšitelném pásmu. Proto se celé pásmo rozděluje na dva a více reproduktorů, přičemž každý z nich přenáší jen určitou část spektra. O vhodné rozdělení signálu se stará více či méně komplikovaná výhybka. Nejběžnější jsou dvoupásmové reproduktory, kde má reprodukci vysokých frekvencí na starosti výškový reproduktor. Průměr membrány se obvykle pohybuje od 13 až po 25 mm. U nejlevnějších modelů tvoří membránu kombinace kužele a kulového vrchlíku, u nejlepších je to výhradně kulový vrchlík. Půlkulatý tvar je náročnější na výrobu, ale poskytuje výrazně menší směrovost vyzařování vysokých frekvencí a vyšší tuhost. Dělící frekvence výhybky mezi středobasovým a výškovým reproduktorem se pohybuje od 2,5 - 5 kHz. Nejlevnější reproduktory používají jednoduchou výhybku jen pro výškový reproduktor, která slouží přednostně jako ochrana před přetížením. Středobasový reproduktor se připojuje přímo na zesilovač a výrobce se spoléhá na přirozený pokles na vyšších frekvencích. Strmosti výhybek se pohybují od 6 do 24 dB na oktávu. Nikdy nelze obecně říci, jaký typ výhybky je nejlepší, vždy to závisí na vlastnostech použitých reproduktorů. Výškový reproduktor může být umístěn v ose kmitací cívky středobasovými reproduktory - tuto kombinaci nazýváme i koaxiální reproduktor. Pokud je však vyroben jako samostatný měnič, jde většinou o komponentní systém. Koaxiální reproduktory se až na výjimky nacházejí většinou v nižších cenových relacích, kvalita výškového měniče je také většinou nižší. Výhybka se omezuje pouze na kondenzátor před výškovým reproduktorem. Koaxiální reproduktory se především uplatní při jednodušších montážích, kde se neuvažuje o samostatném umístění výškového reproduktoru. Jejich výhodou je nižší cena a jednodušší instalace. U koaxiálních oválných reproduktorech s velikostí 16 x 23 cm se vzhledem na velkou plochu membrány používají i 3-pásmová řešení. V tom případě se před membránou nachází jednoduchý výškový a středový reproduktor. Velkou výhodou komponentních systémů je možnost instalace výškového reproduktoru na akusticky vhodnější místo než středobasový měnič, a možnost nasměrovat ho na posluchače. Výhybka je umístěna v samostatné krabičce a zpravidla umožňuje přizpůsobení úrovně hlasitosti výškového reproduktoru.
Pár slov ke konstrukci
Reproduktory do auta se nijak zvlášť neliší konstrukcí od ostatních reproduktorů. Koš tvoří většinou výlisek z ocelového plechu, při vyšších sériích se používá pod tlakem odlévaný hliník a jeho slitiny. Dostupné jsou však i výlisky z různých plastů, plněné minerálními vlákny. Odlévaný koš zajišťuje lepší stabilitu a zároveň i lepší rozptyl tepla z pohonného systému. Magnety se používají klasické feritové, pro úsporu místa, ale i neodymiové, případně jejich kombinace. Neodymium je asi 10x silnější než ferit, ale současně je méně stabilní při zahřátí. Membrány najdeme klasické papírové, impregnované lakem; kovové (hliník); polypropylenové (různé druhy vláken) a množství jejich kombinací. Na závěsy membrán se používá butylová guma, ošetřena proti vlivu UV záření, ale i různé pěnové materiály. Přípojné konektory jsou řešeny klasickými plochými Fast-On konektory, pružinovými kontakty, ale i šroubovým terminálem. Cívka je nejčastěji vyrobena z měděného drátu, někteří výrobci však kvůli úspoře hmotnosti používají hliníkový drát šestiúhelníkového průřezu, který umožňuje větší navinutí. Navinuta je na jádře z tenkého hliníkového plechu nebo fólii z kaptonu. Kapton je tmavě červený poloprůhledný plast s vysokou tepelnou odolností. Používá se hlavně proto, že pokud při nadměrném zatížení kostra cívky narazí na pólový nástavec, nezdeformuje se trvale jako hliník a cívka nezačne dřít v magnetické štěrbině.
Jelikož i u reproduktorů existuje velké množství různých konstrukčních přístupů, jejich kvalitu nelze posuzovat podle vzhledu. Velikost magnetu vyhotovení koše, materiál membrány nebo tuhost závěsu ještě nic neříkají o tom, jak bude ten který reproduktor hrát ve Vašem automobilu. Mnohokrát nevinně vypadající reproduktor s papírovou membránou normálním magnetem, plechovým košem a obyčejným příkonem, nabídne lepší zvuk než futuristické monstrum z exotických materiálů. Cílený dlouholetý vývoj špičkových výrobců nenahradí žádný módní výstřelek ani masivní reklamní kampaň. Nejlepším způsobem, jak si vybrat vhodný reproduktor je, poslechnout si ho.
Kam je umístit?
V automobilu není mnoho míst, kam můžete umístit reproduktory. Přední reproduktory se nejčastěji umisťují do dveří dolů do míst, kde byly namontovány původní reproduktory. Toto místo z akustického hlediska není zdaleka nejšťastnější, no pokud nebudete akceptovat rozsáhlé zásahy do interiéru a mnoho práce s předělaným dveřním tapecírem nebo palubní desky, jiná možnost Vám nezbývá. Ale i tak je jejich výměna dost komplikovaná, protože jen málokterá automobilka v současnosti dodržuje normované rozměry otvorů. Samozřejmě, nesmíte zapomenout ani na ochranu proti stékající vodě. Výškové reproduktory by měly být umístěny tak, aby vytvářely co nejpřirozenější zvukovou scénu. Umístit je můžete na palubní desku pod sklo, do sloupků, nebo nahoru dopředu do dveří. Umístění je třeba si předem vyzkoušet. Zadní reproduktory se používají hlavně pro vyplnění zadního zvukového pole. Pokud nepoužijete subwoofer, kompenzujte ho oválnými reproduktory na posílení hlubokých tónů. Nejlepším místem je vyztužené plató. Pokud bude dobře utěsněné, vznikne v kufru ozvučnice, nezbytná pro jejich správné fungování. Kvalitu výsledného zvuku ovlivní kromě samotných reproduktorů i kvalita ostatních komponentů jako rádio, zesilovač a hlavně instalace reproduktorů. Ani ten nejlepší reproduktor - pokud pracuje v akustickém zkratu nebo je pohyblivý - nezajistí dobrý zvuk. Takže samozřejmostí by mělo být vytmelení plechů, tuhé MDF podložky a utěsnění prostoru před a za reproduktorem. Na závěr jen dodám, že důležitým faktorem je i kabeláž. Proto nezapomínejte také na požadovanou tloušťku a kvalitu kabelů.
Malá rada na závěr:
Věřte vlastním uším a kupte si takový reproduktor, který vyhovuje Vám, ne kamarádovi nebo prodejci, který se Vám ho snaží prodat. A hlavně, reproduktory si kupujete na to, abyste je poslouchali, takže jejich zvuk je na prvním místě.