Jak vybrat autorádio do ojetiny?

Existuje několik řešení jak rozlousknout problém s výběrem autorádia. Zaprvé – není třeba podlehnout faktoru nejnižší ceny, protože se to stihne vrátit v nákladech na reklamace a servis.

 

Druhým podstatným bodem výběru je značka. Doporučuji vyhnout se neznačkovým autorádiím z důvodu nejasné kvality výroby a pochybným parametrům. Faktem totiž zůstává, že za kvalitní "Čínu" si dnes i Číňané nechají dobře zaplatit, takže rozdíl v ceně oproti značkovým výrobkům se tak výrazně zmenší.

 

Třetí bod výběru souvisí se zdravým selským rozumem. Doporučuji zúžit výběr značky na producenty, kteří svůj tvůrčí potenciál, vedle autorádií, neplýtvají na vývoj televizorů, praček a mixérů. Kvalitní vlastní vývoj autorádií a reproduktorů si totiž může dovolit opravdu jen pár specializovaných výrobců. U těch pak máte záruku, že nekupujete zboží někoho jiného s dodatečně nalepeným logem.

 

Když už máte jasno ve výběru a rozhodli jste se pro konkrétní značku, následují technické parametry. Těmi v současné době výrobci doslova zahlcují zákazníky, i když podstatných je jen pár. Konektivita, citlivost tuneru, jednoduchost obsluhy a přehrávatelné kompresní formáty. To je základ, na kterém se dá začít stavět.

 

Konektivita

Co všechno k zařízení umím připojit? Dnes v době mp3 přehrávačů, mobilů, iPodů, přenosných harddisků a dalších produktů, které jsou schopné uchovávat a přehrávat hudbu, je vhodné mít možnost připojit většinu těchto zařízení. Argument, že "toto přece já nevyužiji", pochopíte, jakmile začnete hledat náhradu za CD, jehož kapacita je omezená. Je totiž rozdíl mít 100 mp3 písniček na CD nebo 2-5.000 mp3 souborů v běžném mp3 přehrávači.

 

Citlivost tuneru

Ladí autorádio bez problémů i v oblastech se slabým signálem? Dost zákazníků podceňuje tento podstatný parametr a neuvědomuje si fakt, že hornaté oblasti, stejně jako rozlehlé nížiny, jsou pokryty rádiovým signálem dost střídmě. A nic nedokáže znechutit cestu autem více, než zašumění a vypadávající signál rozhlasové stanice.

 

Jednoduchost obsluhy

Pokud potřebujete k ovládání autorádia obě ruce a šílené dvojhmaty už na parkovišti, tak jste se rozhodli špatně. Stejně špatné je ovládání autorádia, které má složité MENU a vydolovat z něj snadné nastavení znamená 10 minut klikání v nabídkách. Dobré autorádio má mít velký otočný pogumovaný knoflík pro nastavení hlasitosti a minimálně 6 tlačítek pro přímou volbu přednastavených rozhlasových stanic. Doporučuji vyhnout se víceúčelovým a vícesměrovým tlačítkům a voličům! Tuto radu oceníte při rychlé jízdě, kdy potřebujete ovládat hlasitost a přelaďovat stanice intuitivně a bez dívání se na panel autorádia. Dalším marketingovým tahákem je displej. Namísto množství zobrazitelných barev a volitelných animovaných motivů, které tak dobře vypadají na reklamních prospektech, byste se měli zaměřit na jednoduchý, srozumitelný displej s velkými písmeny, který je dokonale čitelný na přímém slunečním světle a za jízdy. To v autě oceníte více než skákající delfíny.

 

Kompresní formáty

Dnes byste měli od autorádia vyžadovat přehrávání formátů wma, aac a mp3. Pokud dokáže autorádio přehrávat i soubory *. ogg, tak jste za vodou.

 

Bluetooth

V době současného silničního zákona, s jeho drastickými, vysokými pokutami za telefonování za volantem, oceníte, když za pár eur příplatku k základnímu modelu dostanete vybavenější autorádio a na pokuty za telefonování tak můžete spokojeně zapomenout. Zde doporučuji jen dvě věci - bluetooth modul s chipsetem Parrot zabudovaný do autorádia a externí mikrofon.

Zabudovaný bluetooth modul s chipsetem Parrot - to je kombinace, která Vám ušetří komplikovanou montáž samostatného modulu pro hands-free telefonování. Druhou výhodou je podpora téměř všech mobilních telefonů na trhu. Ti lepší výrobci autorádií dokonce umožňují pozdější aktualizaci softwaru v autorádiu pro kompatibilitu s novými mobilními telefony. Třetí výhodou zabudovaného bluetooth modulu Parrot je výsledná cena, která je zlomkem ceny, což zaplatíte za externí modul, ke kterému musíte připočíst ještě cenu montáže.

 

Externí mikrofon

je věc, na které byste měli trvat. Kromě umístění kdekoli v interiéru dostáváte produkt, který je kvalitou o třídu jinde než dírka vyvrtána v čelním panelu autorádia s nápisem MIC, pod kterou je skrytý zabudovaný mikrofon pochybné citlivosti a navíc berte do úvahy fakt, že autorádio je zabudováno ve středové konzole palubní desky. Vzdálenost úst od mikrofonu a vlastní citlivost mikrofonu jsou klíčové faktory.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Současnost a budoucnost 3D televizorů

Televizory od svého vzniku po dnešek prošly opravdu dlouhou vývojovou cestu, na níž bylo několik důležitých...
více…

Jak si vybrat fotorámeček?

Jedni je zatracují kvůli zbytečnosti, jiní je vychvalují proto, že jim vynesly z disku na oči digitální fotografie,...
více…

Jak vybrat GPS navigaci?

Dříve než začnete uvažovat nad konkrétní značkou či dokonce modelem navigace, je dobré zamyslet se nad tím, kam...
více…

Jaký notebook koupit?

Pokud jste se rozhodli koupit notebook a nevíte, který si vybrat, neboť na trhu je takové množství modelů, tak hned na...
více…

Jak vybrat notebook?

Pád cen notebooků pokračuje a s tím souvisí i velký zájem ze strany zákazníků a další informace a rady k nákupu. I...
více…

Jak vybrat LCD monitor?

Zkratka LCD (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů) se používá na označování displejů, které...
více…

Jak si vybrat dobrou televizi?

Pokrok ve vývoji televizorů pokračuje neuvěřitelnou rychlostí a klasické obrazovky s "velkým zadkem" vyměňujeme...
více…

Jak vybrat domácí kino?

Domácí kino (dále jen DK) je to v podstatě přenesený význam a znamená zprostředkování zážitku z obrazu...
více…

Jak nakupovat kabely?

Pokud chcete do auta nainstalovat hudbu, budete potřebovat kabely, pomocí kterých jednotlivé komponenty propojíte....
více…

Jak správně vybrat zesilovač?

Jednoduchým důvodem, proč koupit zesilovač, je hlasitost. Ať už budete poslouchat hudbu na plné pecky, nebo jen jako...
více…