Jak vybrat digitální kameru?

V současnosti je nabídka digitálních videokamer velmi široká a není vůbec jednoduché správně se v ní zorientovat a vybrat ten nejvhodnější typ kamery s funkcemi, které budete opravdu potřebovat. Při výběru kamery byste si měli zodpovědět několik základních, ale pro správný výběr, důležitých otázek.

 

Tou podstatou jsou jak jinak finance. To znamená, kolik chcete do své nové digitální kamery investovat. Dále, zda se chystáte natáčet více venku nebo v interiéru, zda budete natočené video dále upravovat, a také jak chcete natočený materiál archivovat.

 

Rozdělení videokamer

 

Mini DV kamery

Do této kategorie patří jak ty nejlevnější kamery, jakož i kamery poloprofesionální až profesionální kamery za tisíce eur. Výhodou těchto kamer je, že záznam je uložen v plné kvalitě nekomprimovaný. Nevýhodou je jeho následné poměrně složité zpracování a archivace. Archivace záznamu je možná pomocí DVD rekordéru nebo počítače. U počítače je nezbytné FireWire port, který často nebývá standardní výbavou počítače. K archivaci je potřebný software, který je v základní podobě přibalen, avšak neposkytuje mnoho možností úprav. Následně si záznam můžete z počítače vypálit na klasické DVD a přehrát.

 

DVD kamery

Tyto kamery vznikly pro usnadnění práce s natočeným videem. Do kamery se vkládají 8cm disky, které se po natočení mohou rovnou vložit do DVD přehrávače. To znamená, že pokud nechcete záznam nějak upravovat, není s ním už žádná práce. Pokud záznam chcete upravit, provedete to pomocí programu pro úpravu videa. Nevýhodou DVD kamery je značně omezená doba záznamu na jeden DVD disk.

 

HDD kamery

HDD kamery ukládají záznam na vnitřní harddisk, který je podobný harddisku v počítači, jenž je menší. Velkou výhodou je jeho velká kapacita, kdy je možné na 30 GB harddisk nahrát až několik hodin záznamu. Přemístění a následná archivace záznamu u HDD kamery je velmi jednoduchá. Většina těchto přístrojů umožňuje také záznam na paměťovou kartu. Záznam je komprimovaný v kodeku mpeg2 nebo v novějším mpeg4. Tento záznam není tak kvalitní jako na mini DV pásce, ale pro domácí využití bohatě postačující a není s ním tolik práce. Nevýhodami těchto HDD kamer je absence klasického hledáčku a také menší odolnost proti nárazům.

 

Kamery na paměťové karty

V současnosti patří k nejmodernějším kamerám. Tento způsob záznamu má řadu výhod. Paměťová karta je malá, to znamená, že i kamera je menší než jiné typy. Paměťové karty se dají přepisovat prakticky nekonečně. Provoz těchto digitálních kamer je energeticky nejméně náročný. Proto je baterie v takové kameře menší a lehčí. Další výhodou je snadné zpracování videa v počítači a následné vypálení. Jedinou nevýhodou je menší kvalita oproti záznamu na mini DV pásku, ale většina běžných uživatelů rozdíl ani nepostřehne.

 

Funkce digitálních videokamer

 

ZOOM

Zoom umožňuje přiblížení k místu dění. Všechny digitální videokamery jsou vybaveny digitálním a optickým zoomem. Optický zoom přibližuje obraz prostřednictvím pohybu čoček uvnitř objektivu. Obraz zůstává krystalicky čistý. Když už není možné použít optický zoom, přichází na řadu digitální zoom, který obraz zpracovává uměle.

 

Stabilizátor obrazu

I to nejmenší chvění je příčinou roztřesení obrazu. Stabilizátor obrazu vyrovnává pohyby ruky a zpracovává obraz tak, aby zůstal klidný. Tato funkce je nezbytná hlavně u použití zoomu, protože i nepatrný pohyb je na obrazovce mnohem výraznější.

 

Manuální ostření

Používá se v situacích, kdy si automatický režim ostření neumí poradit. Tuto funkci využijete například, pokud se chcete zaměřit na něco, co je k objektivu blíž než hlavní objekt, nebo když natáčíte přes sklo.

 

Noční nahrávání

Kamery využívají při nočním nahrávání infračervené světlo, což umožňuje filmovat i při úplné tmě.

 

LCD obrazovka

Téměř všechny digitální videokamery jsou vybaveny vyklápěcí LCD obrazovkou.

 

USB, FIRE WIRE, (DV) výstup

Slouží k digitálnímu zapojení pro přenos digitálních video záznamů do PC, kde mohou být dále vylepšeny nebo editovány. DV vstup umožňuje zpětné vytvoření kopie na pásku u záznamů editovaných v PC.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Současnost a budoucnost 3D televizorů

Televizory od svého vzniku po dnešek prošly opravdu dlouhou vývojovou cestu, na níž bylo několik důležitých...
více…

Jak si vybrat fotorámeček?

Jedni je zatracují kvůli zbytečnosti, jiní je vychvalují proto, že jim vynesly z disku na oči digitální fotografie,...
více…

Jak vybrat GPS navigaci?

Dříve než začnete uvažovat nad konkrétní značkou či dokonce modelem navigace, je dobré zamyslet se nad tím, kam...
více…

Jaký notebook koupit?

Pokud jste se rozhodli koupit notebook a nevíte, který si vybrat, neboť na trhu je takové množství modelů, tak hned na...
více…

Jak vybrat notebook?

Pád cen notebooků pokračuje a s tím souvisí i velký zájem ze strany zákazníků a další informace a rady k nákupu. I...
více…

Jak vybrat LCD monitor?

Zkratka LCD (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů) se používá na označování displejů, které...
více…

Jak si vybrat dobrou televizi?

Pokrok ve vývoji televizorů pokračuje neuvěřitelnou rychlostí a klasické obrazovky s "velkým zadkem" vyměňujeme...
více…

Jak vybrat domácí kino?

Domácí kino (dále jen DK) je to v podstatě přenesený význam a znamená zprostředkování zážitku z obrazu...
více…

Jak nakupovat kabely?

Pokud chcete do auta nainstalovat hudbu, budete potřebovat kabely, pomocí kterých jednotlivé komponenty propojíte....
více…

Jak správně vybrat zesilovač?

Jednoduchým důvodem, proč koupit zesilovač, je hlasitost. Ať už budete poslouchat hudbu na plné pecky, nebo jen jako...
více…