Jak vybrat GPS navigaci?

Dříve než začnete uvažovat nad konkrétní značkou či dokonce modelem navigace, je dobré zamyslet se nad tím, kam budete nejčastěji cestovat.

      

Mapy

Výrobci navigací prodávají své produkty s různými balíčky mapového pokrytí. Balíček map pokrývajících celou Evropu a přístup k jejich aktualizacím je to nejhodnotnější, co kupujete. Zatímco u západních zemí se většinou o detailnost obávat nemusíte, u zemí východního bloku se kvalita pokrytí výrazně liší. Firmy, které nabízejí kromě hlavní sady i samostatné mapy zemí od svých lokálních partnerů, jsou zárukou dobré volby.

Mapové podklady pro GPS navigaci dodávají výrobcům samotných přístrojů nebo vývojářům navigačního softwaru dvě společnosti, holandský TeleAtlas a americký NAVTEQ, mapy zemí bývalého východního bloku, které tito dva giganti ještě nestihli tak kvalitně zmapovat, dodávají menší lokální firmy. Vždy proto kalkulujte nejen s cenou zařízení, ale i kvalitou doplňkových map a jejich aktualizací.

 

Displej

Displej navigace není pouze zprostředkovatelem velmi důležitých vizuálních informací o trase vedoucí k cíli Vaší cesty, ale je také nejdůležitějším ovládacím prvkem většiny modelů automobilových navigací. Velký displej je lákavý, přístroje s větším displejem mají výhodu v tom, že při navigaci vidíte větší část mapy a máte tak lepší přehled o tom, co všechno se právě nachází ve Vašem okolí, při tranzitu z města do města a hlasové navigaci ho však příliš nevyužijete. Dobrá navigace Vás nasměruje hlasovými povely nejen při průjezdu křižovatkami, ale i při zařazování do jízdních pruhů. Některé navigace zacházejí dále.

Jednoduchost ovládání je klíčová, a tak byste měli již v okamžiku nákupu dokázat naplánovat jízdu s jedním či více průjezdními body, změnit ji a uložit si cíle do adresáře.

Při výběru té správné navigace je důležité, aby Vám vyhovovalo ovládání přístroje, možnosti jeho nastavení, ale i zobrazování mapových podkladů přímo u navigace nebo povely hlasové navigace. Velmi intuitivní ovládání zvládnutelné i technicky méně zdatnými jedinci nabízí ve svých modelech Garmin, podobně jednoduché ovládání v kombinaci s širokými možnostmi nastavení množství parametrů nabízí TomTom a možnost nejdetailnějších úprav ideální pro zkušenější uživatele získáte, pokud se rozhodnete pro navigační software iGO, ten je však pověstný i nejvíce upovídanou hlasovou navigací.

V praxi určitě oceníte antireflexní vrstvu, díky níž by měly být informace na displeji čitelné i při ostrém slunci a užitečnou funkcí je i automatické nastavení jasu displeje, které je regulováno pomocí senzoru vzhledem k světelným podmínkám okolního prostředí.

 

Spolupráce s počítačem

Většina přístrojů spolupracuje s počítačem - ať už při plánování tras a jejich stahování z navigace do počítače, tak při aktualizaci informací o hotelech, čerpacích stanicích nebo umístění kamer a radarů. Ne každý software je však lokalizován a přehledný. Pokud plánujete propojovat navigaci s počítačem, nezapomeňte prozkoumat, jak na tom Váš auto je.

V autě s hlučným motorem nebo s posádkou nezbedných dětí nemusí být zabudovaný reproduktor vždy dostatečně hlasitý. Propojení s autorádiem přes bluetooth či FM vysílač je univerzálním řešením, držák se zabudovaným reproduktorem či propojením na vstupu rádia je použitelná varianta. Vždy to bude hlasový výstup, který Vás bude během jízdy navigovat.

 

Funkce za příplatek

Přístroje však dokážou více než jen vytyčit trasu z bodu A do bodu B. Prostřednictvím TMC přijímače zvládají z FM vysílání zachytit informace o objížďkách, zácpách a výlukách, aby Vás navedli automaticky přes objížďku. Některá zařízení se umí připojit na internet, aby podle informací, které shromáždily od jiných řidičů, určily, kterou cestou je vhodné se vydat v konkrétním časovém úseku dne. Novinkou jsou funkce, které sledují, jak ekologicky jezdíte. Pomohou Vám vyhodnotit Vaše návyky a poradí Vám, jak jezdit efektivněji.

 

Multimédia a doplňkové funkce

Přidanou hodnotou dnešních automobilových GPS navigací je podpora různých multimediálních formátů. Nejčastěji se setkáte s možností přehrávání hudby ve formátu Mp3 nebo prohlížení Jpg obrázků. Někteří výrobci jdou v podpoře multimediálního obsahu ještě dále, a tak jejich produkty umožňují přehrávat videa nejběžnějších formátů, některé navigace jako například VDO Dayton PN 6000 nebo nový Garmin Nuvi 900T mají zabudovaný tuner pro příjem signálu digitální televize a dokonce se v GPS navigacích pro automobily začínají prosazovat první hry.

Velmi rozšířenou funkcí automobilových navigací je možnost spárovat přístroj prostřednictvím Bluetooth rozhraní s mobilním telefonem, čímž se z navigace stává plnohodnotné handsfree zařízení pro bezpečné telefonování během jízdy. Při koupi navigace je dobré si ověřit, zda je Váš mobilní telefon kompatibilní s Bluetooth rozhraním GPS navigace.

 

Držák

Ačkoliv se tak nemusí zdát, ale držák, pomocí kterého se navigace uchytí na čelní okno auta je jedním z prvků, které se bezprostředně dotýkají komfortu používání GPS navigace. Držák je důležitým mezi kusem, který určí komfort při používání a Vaši bezpečnost v případě kolize. Upevňuje se většinou na čelní sklo nebo mřížku ventilace. Aktivní držáky se zabudovaným systémovým konektorem Vás odlehčí od každodenního spojování a odpojování kabelem. Pokud je možné držák pohodlně po každé jízdě skrýt, nebude lákadlem pro zloděje.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


The Sims 4: Legendární hra je mezi hráči stále oblíbená

Hra, která patří mezi nejoblíbenější počítačové hry už pár let, si své místo oblíbenosti stále drží, a...
více…

Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated: Hra, kterou ocení velcí i malí

Zbožňujete vy nebo vaše děti animovaný seriál Spongebob SquarePants? Pozvěte hlavní hrdiny k sobě domů díky...
více…

Vyznáte se v počítačových hrách? Jaké jsou ty nejoblíbenější

Přemýšlíte, co ještě pořídit pod stromeček? Nebo si chcete vy naložit nějaký zajímavý dárek? Rozhodně nic...
více…

Nadšenci rychlých aut a závodů, zbystřete! Už jste slyšeli o hře Forza Horizon 4?

Změna ročního období, krajiny, výběr z mnoha aut – to a mnohem více dalšího nabízí závodní hra z dílny...
více…

Cyberpunk 2077: Počítačová hra, na kterou všichni čekali

Nejočekávanější RPG hra Cyberpunk 2077 je tady! Kolem jejího vydání proběhlo spoustu odkladů, ale konečně se...
více…

Sluchátka Apple EarPods pro kvalitní poslech

Sluchátka využijete při mnoha volnočasových aktivitách i pro práci. Neobejdete se bez nich tehdy, pokud rádi...
více…

Domácí kino vybírejte podle kvality a podle svých prostorových možností

Chcete si pořídit domácí kino? A víte, na co je třeba myslet, aby vás výběr nezklamal? Určitě se musíte kromě...
více…

5 tipů pro levnější tisk, které každý zná, ale málokdo dělá

Asi každý chce tisknout levně, ale už zdaleka ne každý pro to něco dělá. Přitom není tak těžké toho dosáhnout....
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Syndrom počítačového vidění a důležitost mrkání při práci na počítači

Práce na počítači patří mezi takzvaně lehčí a často vyhledávanou. Nebolí nohy, nemusíte používat svaly, nemáte...
více…