Jak vybrat notebook?
Pád cen notebooků pokračuje a s tím souvisí i velký zájem ze strany zákazníků a další informace a rady k nákupu. I zde ale platí známé pravidlo, že základem dobrého nákupu je pečlivá rozvaha nad tím, k čemu vlastně chceme notebook používat. Jiné požadavky má student pracující s dokumenty a internetem, další projektant, grafik či hráč počítačových her se speciálními požadavky na výkon, výdrž a ergonomii.
Rozdělení podle typů notebooků
Jednotlivé modely si rozdělíme do čtyř kategorií podle hlavního způsobu použití.
Kancelářské práce, internet, základní multimédia
I nejobyčejnější v současnosti prodávaný notebook bude o řád rychlejší s lepšími parametry, než nejlepší minulých sezón. Tak to ve výpočetní technice chodí. Proto, pokud hledáte notebook pro běžnou kancelářskou práci, psaní, určitě si vystačíte s nejlevnějším modelem v nabídce a můžete si být jisti, že se ani nebudete setkávat s nedostatkem výkonu. Na běžnou práci si vystačíte s jednojádrovým procesorem a operační pamětí dva gigabyte. Pevné disky mají dostatečnou kapacitu minimálně 160 GB. Displej je většinou širokoúhlý s úhlopříčkou 15,4 palců a rozlišením 1280 × 800 pixelů. Nejjednodušším standardem je vypalovačka na DVD i Wi-fi. Slabinou těchto přístrojů bývá integrovaná grafická karta, která se nehodí pro hraní náročnějších her a nízká výdrž při provozu na akumulátor. Váha se pohybuje kolem tří kilogramů. Aktuální podobné vybavení notebooků prolomily hranici 350 € a dále klesají.
Domácí univerzální stroj, pokročilé multimédia, hry
Zlatá střední cesta vede ke strojům střední kategorie. Oproti základním modelům u nich nacházíme dvoujádrové procesory s pokročilým řízením spotřeby. Operační paměť dosahuje standard 3 GB a o akceleraci multimédií se stará samostatný čip od renomovaných firem nVidia a ATI.
Ultra přenosné přístroje
Ten, pro koho je notebook pracovním nástrojem číslo jedna, bez kterého se neobejde ani minutu, ocení jeho nízkou váhu. Malé rozměry a dobrá přenosnost je základní vlastností této řady přístrojů, jejich údaj o váze nepřekročí 1,8 Kg. Opravdový ultra přenosný notebook jde ještě níže a není problém narazit i na kilogramové modely. O provoz se starají speciální úsporné procesory a řada funkcí je integrovaných. Důraz je kladen na co největší dobu provozu na baterii. Ta může s pluginem atakovat hranici deset a více hodin. Samozřejmostí je vybaven jako v bodě 1.
Náhrady stolních PC
Takový notebook poznáte na první pohled. Je masivní a při jeho návrhu bylo postupováno s důrazem na nekompromisní výkon a vysokou užitnou hodnotu. Displeje zde často dosahují úhlopříčky 17 palců. Některé modely disponují dvěma pevnými disky, samostatnou grafickou kartou s výkonnou 3D akcelerací, ale i takovou praktickou "drobností", jakou je plná numerická klávesnice. Stejně počet USB konektorů přesahuje běžný průměr. Jeden parametr ale exceluje v opačném slova smyslu a tím je akumulátor a jeho reálná životnost. Ta se pohybuje v řádu desítek minut a více, než řešení pro dlouhý pobyt mimo dosah elektrické zásuvky, představuje slušně dimenzovaný záložní zdroj pro případ výpadku el. proudu. Váha těchto přístrojů může dosahovat i 5 Kg.
Software - instalace a zálohování
Notebooky se prodávají s nebo bez před instalovaného operačního systému. Pokud si zakoupíte přístroj s licencí a instalací např. Windows, neznamená to, že ke krabici s notebookem získáte i DVD s programem. Data potřebná k reinstalaci a obnově systému v případě havárie jsou uložena na skryté části pevného disku. To je zároveň i odpověď na řadu dotazů týkajících se dostupnosti reálně volné kapacity z deklarovaných hodnot uvedených výrobcem. 160 GB disk tak může obsahovat pouze 140 GB uživatelsky volného prostoru, zbytek zaplňují instalační a obnovovací data.
Důležité příslušenství a nadstandardní výbava
Kromě dostatku USB portů pro připojení dalších periferií a věnujte pozornost dalším specialitám jako sloty pro rozšiřující karty formátu ExpressCard resp. dosluhující PCMCIA. Některé modely jdou ve sbližování výpočetní a audiovizuální techniky ještě dále. Výjimkou nejsou ani přístroje obsahující HDMI výstup, výstupní konektor pro analogové připojení televize nebo Fireware IEE 1394. Velmi praktické jsou i integrované čtečky paměťových karet.
Měli byste vědět
Pokud si koupíte notebook bez OS, znamená to, že neobsahuje operační systém a po jeho zapnutí budete odměněni výhradně černou obrazovkou. Instalace a oživení tak zůstává na Vás. Šetření se tak může paradoxně ve finále přetransformovat do dalších výdajů za samostatný operační systém. Vypalovačky na DVD, bezdrátové síťové karty a modem jsou běžnou výbavou většiny nových notebooků. Kdysi příplatkový hardware je tak standardem dnešních dnů.
Výběr notebooků v kostce
I přes klesající cenu notebooků je jejich nákup relativně vysokou investicí. Proto je třeba si včas a detailně promyslet, k jakým účelům bude notebook používán. Kancelářský přístroj pro práci s tabulkami, sledování internetu a občasné pouštění hudby splňují jiné výkonnostní kritéria než jeho ultra přenosný kolega. Zkuste si odpověď na níže uvedené otázky.
1) Hledám notebook na nenáročnou kancelářskou práci a občasná multimédia?
2) Chci přístroj, který je dostatečně výkonný pro pokročilá multimédia a nové hry?
3) Musí být můj nový notebook snadno přenosný?
4) Od notebooku nečekám extrémní mobilitu. Hledám náhradu stolního PC?