Jak vybrat tiskárnu domů a do kanceláře?

Jehličkové a inkoustové tiskárny jsou levné, ale laserové jsou navzdory vyšším cenám podstatně ekologičtější. Každý, kdo pracuje s počítačem, potřebuje čas od času některé své informace či data vytisknout. Jak postupovat při výběru tiskárny, aby kvalita vytištěných dokumentů i náklady na domácí tiskárnu včetně provozu byly co nejpříznivější? Nabídka na trhu je obrovská, každý si může vybrat ze tří základních technologií: jehličkové, inkoustové a laserové.

Jehličkové pouze na texty

Jehličkové tiskárny jsou dnes pro kanceláře nebo kvalitní domácí tisk již vcelku nevyhovující a někteří dokonce tvrdí, že je to zastaralá technologie. Její velkou výhodou je však nesporně levný provoz, kdy jejím jediným spotřebním materiálem je páska, podobně jako u psacího stroje. Proti tomu má několik "nevýhod". Je to především velká hlučnost, málo kvalitní tisk a nemožnost plno barevného tisku, nerovnoměrné zabarvení černobílého výtisku a nízká rozlišovací schopnost. V praxi se již s takovými tiskárnami často nesetkáváme, používají se však na tištění (vyplnění) úředních dokumentů, jako například cestovní pasy, občanské průkazy apod.

 

Drahé je někdy levnější

Inkoustové tiskárny jsou proto na kvalitní tisk podstatně výhodnější. Umožňují tisk barev, jsou relativně tiché a v neposlední řadě levné. V grafice nabízí mnoho možností a obchody je rovněž nabízí v různé kvalitě. Tiskárnám s rozlišovací schopností 600dpi již rovněž odzvonilo. Výrobce Epson prohlásil, že na trh bude v segmentu inkoustových tiskáren dodávat pouze moderní typy s minimální rozlišovací schopností 1200 dpi (dots per inch - body na ploše 2,54 cm2) a více. Při koupi tiskárny však je třeba v prvé řadě zvážit její provozní náklady. A právě zde nejsou inkoustové tiskárny příliš uspokojivé. Důvodem je nízká životnost jejich náplně (cartridge), která je ve srovnání s laserovými tiskárnami velmi malá. Inkoustové mají doporučené tiskové zatížení maximálně několik set stran měsíčně, laserové několik tisíc. Mají i další nevýhody. Například v důsledku technologie, kterou používají, a která spočívá v rozstřikování inkoustu na papír pomocí malých trysek, dochází v těchto zařízeních k zvlnění papíru, což může překážet při tisku dokumentu formálnější povahy.


Kvalitní tisk s nižšími náklady

Nejkvalitnějším způsobem tisku je dnes laserová technologie, tedy laserové tiskárny. I přesto, že jejich cena v posledních letech výrazně klesla, nepatří ani teď mezi nejlevnější. Vyšší nákupní cena však přináší snížení nákladovosti tisku, a to se může vrátit za několik měsíců. Trumfem laserové technologie je její vysoká grafická rozlišovací schopnost. Na ní vlastně záleží, jak dobrý vzhled budou mít Vaše dokumenty, a zda budou viditelné případné nedostatky při tisku graficky náročných dokumentů (prezentace, loga, fotky apod.), Ale i to, jak ostrá a zřetelná budou písmena a kaligrafické znaky použité při tisku osobní či obchodní korespondence. I zde je důležité "dpi". Nejlepší je ta tiskárna, která má toto číslo co nejvýš. Laserové tiskárny mají tedy proti ostatním dvěma typům mnoho výhod. Např. tichý chod, kvalitní ostrý tisk barevného i černobílého dokumentu, při němž je úspora nejpatrnější.


Ekologické i ekonomické

Vyšší náklady se ze začátku projevovaly prakticky pouze při velkonákladovém tisku, kde jedinou příčinou byla nižší životnost některých dílů, např. přenosového válce. Technologie však pokročila a životnost tohoto dílce tiskárny se podařilo několikanásobně prodloužit, dokonce zamezit potřebě vyměňovat je tak často. Takové tiskárny mají označení EcoLaser. Laserová tiskárna urychluje práci i tím, že mají několikanásobně objemnější podavače papírů, zásobníky až na několik tisíc listů, což vyhovuje zejména v kancelářské praxi či v redakcích, kde se tiskárna navíc využívá v síťovém prostředí.

 

Síťové propojení

Také inkoustové a jehličkové tiskárny dokázaly pracovat v síti, ale na to byly potřebné kabely, různá rozhraní a doplňkový software, protože jako takové síťové prostředí nepodporovaly. Jiné je to však u tiskáren s laserovou technologií. Jsou navrženy na síťové použití, což však nevylučuje jejich připojení i k jedinému PC. To znamená, že jsou do nich vestavěné síťové prvky, které podporují všechny běžné typy operačních systémů, pod nimiž jsou počítačové sítě provozovány. Pro většinu uživatelů je podstatná rychlost tisku. Proto se v těchto prostředích prosadily takové tiskárny, které svým vysokým výkonem (měřeno počtem vytištěných stran za minutu a kapacitou přídavné paměti) obslouží více uživatelů. Pokud však netisknete velké počty dokumentů, máte možnost ušetřit a investovat spíše do inkoustové tiskárny s vyšší grafickou rozlišovací schopností.

 

Peníze, peníze, peníze

Oproti laserovým tiskárnám jsou u inkoustových tiskáren provozní náklady podstatně vyšší. Nejvíce to pocítíte u velkoobjemového tisku, když nebudete stačit zásobit zásobníky novým inkoustem.

Ceny originálních zásobníků jsou navíc dost vysoké a používat repasované "neoriginální" náplně může být i problematické: tiskárna je nemusí přijmout, kvalita tisku může (ale nemusí) být odlišná.

 

Zaschne, či nezaschne

Největším neduhem inkoustových tiskáren je právě jejich inkoust, který všude a velmi rychle zasychá. Týká se to i trysek. Pokud se to stane, místo výtisku se objeví bílé pruhy.

Pro tento případ někteří výrobci vybavili své tiskárny samočisticím procesem. Tím lze odstranit i papírová vlákna, která se mohou zachytit na tiskové hlavě.

Tomuto, ale i dalším problémům se však dá předejít používáním kvalitního papíru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Syndrom počítačového vidění a důležitost mrkání při práci na počítači

Práce na počítači patří mezi takzvaně lehčí a často vyhledávanou. Nebolí nohy, nemusíte používat svaly, nemáte...
více…

Nebezpečí pro děti, které sedí neustále u svých počítačů či televize

O přínosu, ale i škodlivosti výdobytků moderní elektroniky se vedou dalekosáhlé diskuze. Přesto jim někteří rodiče...
více…

Jak nastavit domácí síť s bezdrátovým síťovým adaptérem

Mnoho moderních počítačů je dodáváno s bezdrátovými síťovými funkcemi, už ale starší počítače používaly...
více…

Jak uvolnit virtuální paměť vašeho počítače

Už se vám při práci na počítači objevilo vyskakovací okno se zprávou, že váš počítač má nedostatek...
více…

Jak vyčistit počítač a zvýšit jeho rychlost

Jestliže jste unavení z čekání na naběhnutí zvolených webových stránek, nebo je váš počítač pomalý už když...
více…

Jak na vašem počítači jednoduše provádět operaci Kopírovat a Vložit

Kdo se kdy učil pracovat na počítači, dříve nebo později narazil na nutnost používat operaci “Kopírovat” a...
více…

Jak na počítači vymazat složku “Oblíbené položky“

“Oblíbené položky” je složka Windows, která ukládá odkazy na webové stránky, na které se chcete dostat rychle...
více…

Jak najít nejnovější aktualizaci programů (update) pro váš počítač

Aktualizace počítačových programů jsou malé kousky programových informací, které se přidávají k již...
více…

Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem...
více…