Čerpadla a zařízení pro výrobu malt a betonů

Jarní a letní měsíce jsou období vnitřních prací na rodinném domku, je to čas omítání, betonování, tedy i hledání nejvhodnějšího materiálu pro výrobu omítkovin a jiných směsí.

 

Klasický způsob výroby malty z jednotlivých jejích komponentů pomalu zaniká. Naproti tomu velký výběr suchých stavebních směsí na trhu nás nutí zamyslet se nad výběrem zařízení pro výrobu maltoviny. Možností je několik. Obvykle začínáme klasickou míchačkou. Později zjistíme, že možná výhodnější je náročnější technologie - omítačka.

Použití míchačky je náročnější na větší počet pracovních sil (pro výrobu malty, transport a nanášení malty na zeď). Můžeme si vybrat ze dvou typů míchaček – spádovou míchačku a kontinuální míchačku. První z nich je klasický typ na míchání malt i betonu. Výhodou kontinuální míchačky je optimální a homogennější kvalita míchané malty bez ztrát, s jednoduchým čištěním a s pohodlnou prací. Náš výběr je správný, pokud jsme se rozhodli pořídit si klasickou míchačku, výhodná je však pouze na namíchání omítky v množství maximálně do 100 m2.

 

Čerpadla a omítačky

Pokud je rozsah omítacích prací větší, zajistíme si omítačku. Lze je využít k veškeré vnitřní i venkovní suché omítkové směsi a na zpracování potěrového betonu. Zaručují konstantní kvalitu omítky. Jejich údržba je snadná. Dodávají materiál v množství 22 l za minutu s dopravní vzdáleností do 35 a dopravní výškou do 20 m. V případě výkonnějších omítaček je výkon i 35 l za minutu. Omítačka dokáže pracovat pomocí dopravního zařízení kromě pytlování materiálu i s materiálem uloženým v zásobníku. Na trhu existují současně i kontinuální míchačky na lepidla a tmely a na zdicí malty a potěry. Omítat omítačkou pro mistra je mnohem rychlejší a méně namáhavé než klasické ruční nahazování.

 

Vibrační technika

Vibrační technika s namontovaným ponorným vibrátorem

Při zpracování betonových směsí obvykle zapomínáme na vibrační techniku. Lehký ponorný vibrátor je nepostradatelným pomocníkem při betonáži základových pásů, železobetonových desek či překladů. Dokonale uložit betonovou směs do bednění dokážeme jen s velkou námahou. Bez použití vibrátoru není zaručeno ani dokonalé obalení výztuže cementovým mlékem a nemůžeme vyloučit tvorbu dutin v betonu. Vibraci skončíme, jakmile cementové mléko vystoupí na povrch betonu.

 

Rozmíchávače

Kvalitní příprava materiálů na lepení obkladů, dlaždic, vyrovnávání a vylévání podlah, omítkovin v malém množství, míchání barev, laků nebo materiálů pro spojování a lepení je nemyslitelné bez rozmíchávačů. Využijeme je při malířských, obkladačských a zednických činnostech. Práce s nimi je rychlá a pohodlná. Rozmíchávač se skládá z unašeče a mixéru (metly). Výkon unašeče volíme podle množství a tekutosti směsi. Menší množství mícháme i vrtačkami, např. v případě běžných barev, laků a lepidel. Při častějších výkonech si zajistíme profesionální rozmíchávačku, která je vybavena převodovkou.

 

Metly

Tvar a velikost mixéru - metly vybíráme podle druhu a množství materiálu. Na malé množství a řídké směsi použijeme menší, na velké nebo husté směsi použijeme silnější. Obloukovou metlu použijeme na důkladné rozmíchání nástěnné barvy, lepidel, výplňovacích hmot a laků. Spirálovou metlu se dvěma rameny bez kruhu a s kruhem použijeme na míchání tuhého lepidla, spárovací hmoty, vrchní omítkoviny, podlahové směsi, tmelu a vyrovnávací směsi. Velmi řídkou směs a ve velkém množství mícháme spirálovou levotočivou metlou se třemi rameny. Těžkou směs s vysokou viskozitou (malta, beton, vápenná omítka, podlahová směs, epoxid) nejlépe připravíme spirálovou pravotočivou metlou se třemi rameny. Vrtulové metly s kruhem a bez kruhu využijeme na rozmíchávání mimořádně řídkého materiálu, jako jsou barvy, laky, tekutá lepidla (na tapety) a směsi na stříkání. Při rozmíchávání je důležité, aby se zvolila metla se správnou točivosti. Nesprávná točivost způsobí plýtvání materiálem a stává se, že materiál se znehodnotí, případně do jeho zpracování ztuhne. Levotočivou metlou materiál promícháváme od hladiny ke dnu. Její výhodou je, že materiál z nádoby nevystřikuje. Pravotočivou metlou mícháme materiál od dna k povrchu. Při míchání vrtulovou metlou se do směsi vtahuje vzduch, čímž se samotné míchání částečně eliminuje. Vhodným zařízením dosáhneme, že v maltovině nezůstanou hrudky a všechny jeho složky budou optimálně promíchané, případně rozředěné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat stavební míchačku?

Snad ani netřeba připomínat, že na chalupě se stavební míchačka na beton hodí jako sůl. Poradíme Vám, na co si při...
více…

Jaké jsou výhody a nevýhody betonových konstrukcí?

Beton je nejběžnější a nejrozšířenější stavivo naší doby. Beton je stavivo, které vzniká stmelením kameniva s...
více…

Jak se dělí betonové nosné konstrukce?

Historie Začátek 19. století přinesl zásadní zlom ve vývoji architektury. Zemědělská společnost se mění na...
více…

Jak se rozdělují betonové konstrukce?

Historie   Začátek 19. století přinesl zásadní zlom ve vývoji architektury. Zemědělská společnost se mění na...
více…

Jaké jsou nejčastější nedostatky při realizaci betonových konstrukcí?

Základy: zodpovědně vybetonujte základy, založte je v hloubce předepsané projektem na původní (přírodní)...
více…

Jak na betonové konstrukční systémy?

Z technologického hlediska existují různé konstrukční systémy: Monolitické, zděné, montované, smíšené. Faktem...
více…

Jak na barevnost betonu?

Barevnost v první řadě závisí na použitém cementu. Beton tak může mít - bez použití zvláštních nečistot -...
více…

Jak na pohledový beton?

Pokud se rozhodnete obohatit svou stavbu o prvky vytvořené touto technologií, nebo tímto způsobem dokonce stavět, je...
více…

Co je to grafický beton?

"Grafický" beton je finský vynález úpravy betonového povrchu. Zvláštní efekt se dosahuje použitím speciálního...
více…

Jak udělat výborný domácí beton? Recept

1 díl vody (stavební vědro má objem 12 l) 2 díly cementu (menší kapsa s hmotností 25 kg) 6 dílů...
více…