Jak vybrat motorovou pilu?

Nařezat dřevo na zimu, skácet nepotřebný strom, nebo si jen nařezat laťky na plot. Motorovou řetězovou pilu zužitkuje na chalupě snad každý. Podívejme se na to, jak si správně tohoto užitečného pomocníka vybrat.

Základní rozdělení motorových pil

Podle pohonu známe pily elektrické a se spalovacím motorem. Elektrické pily si najdou své uplatnění u domu a v dílně, kde se uplatní zejména kvůli své nižší hlučnosti a nulovým spalinám. Naopak, pokud potřebujete pilu do lesa, nebo i do větší zahrady, tak nad elektrickou pilou neuvažujte. Další z nevýhod elektrických pil je to, že jsou neodolné vůči dešti.

 

Obecně můžeme pily podle použití rozdělit na:

Všestranné / hobby (motorové pily pro řezání palivového dřeva a údržbu kolem domu)

Farmářské (motorové pily pro zemědělství a zahradnictví)

Profesionální (motorové pily pro lesnictví)

Speciální (pily na ošetřování stromů, záchranářské motorové pily)

 

Objem motoru nebo délka lišty?

Většina lidí dělá při výběru motorové pily chybu v tom, že jako první a nejdůležitější parametr bere v úvahu délku řezné lišty. Mylně se domnívají, že délka lišty naznačuje i výkon pily - není tomu tak. Většina pil ve třídě hobby a zemědělců je konstruována na délku lišty do 40 cm (hobby cca do 37 cm, farmářská do 45 cm).

Opravdu určujícím parametrem pily je výkon jejího motoru. Pokud potřebujete pilu pouze na občasné ořezávání větví, prken, či přípravu dřeva do krbu, bude Vám stačit pila s objemem motoru 35-40 cm3. Pokud však rádi pracujete s dřevem častěji, vytápíte dřevem celý objekt a chodíte si dřevo vytěžit přímo do lesa, uvažujte nad pilou s objemem motoru 40-50cm3. Pily pro profesionály - Pilaři či tesaři, kteří pracují s pilou dennodenně, mají objem ještě větší - 51-71 cm3.

 

Bezpečnost a komfort při práci

Opravdu důležitým ukazatelem při výběru pily jsou její bezpečnostní prvky. Naprostou nezbytností je bezpečnostní brzda, která Vás ochrání v případě, že by se Vám nečekaně prudce vyklouzla pila z ruky. Ta narazí vpředu do bezpečnostní brzdy, která vypne převod otáčivého momentu na řetězu, a ta se zastaví. Stejně tak je zajímavým bezpečnostním prvkem rozšířená dolní ochranná část madla (pod pravou rukou), která by měla být dostatečně široká, aby zabránila při případném roztrhání řetězu zranění ruky. Samozřejmostí by měla být rovněž pojistka sepnutí plynu, která by měla vypnout pilu v případě, že Vám vypadne z rukou. Určitě by pila měla být označena štítkem CE, to znamená, že byla certifikovaná podle EU norem a tedy, že mimo jiné splňuje základní bezpečnostní kritéria.

Důležitým faktorem, a to zejména při pravidelné a déletrvající práci, jsou prvky komfortu. Vzpomeňme alespoň odpružení vibrací, celkovou váhu pily, nebo ventil dekomprese motoru, který usnadňuje přetáčení studeného motoru při startování. Všimněte si mnohokrát těžko dostupný údaj o spotřebě. Důležitý je také údaj o hlučnosti. Neustále dolévání paliva je nejen otravné ale i drahé na provoz. Otvory na dolévání paliva i oleje na mazání řetězu by měly být snadno přístupné. Všimněte si také, velikost korpusu pily. Dnešní moderní pily mají tělo mnohem užší než pily starší konstrukce a jsou tedy snadnější i skladnější, a to při stejném či lepším výkonu než jiné pily. Zajímavým prvkem komfortu je zejména v chladnějších oblastech možnost výhřevu rukojeti. Nestyď se a žádejte od prodejce, abyste si mohli pilu vyzkoušet, jako Vám sedne do ruky a případně si zkusit odříznout i nějaký ten špalík. Dobrému prodejci by to nemělo vadit - právě naopak. S pilou je to jako s ženou - někdy je to láska na první, ehm dotek.

 

Spolehlivost a servis

Všímejte si i materiálů, ze kterých je pila sestrojena. Příliš mnoho plastu není signálem kvalitní konstrukce. Pila by měla mít kovové tělo. Na "špičce" lišty by řetěz měl být unášen po ozubení a ne jen po plechu. Zvyšuje to životnost řetězu i celé pily.

Prověřte si možnost samostatné výměny řetězu. Měla by být zvládnutelná svépomocí, jedním člověkem a bez nutnosti speciálních nástrojů. Stejně tak, byste měli být schopni si svépomocí z motoru vymontovat svíčku. Pozor na dodržování řádného poměru směsi paliva a na čistotu palivového filtru, který by měl být snadno vymontovatelný a čistitelný.

Ověřte si dostupnost servisu v okolí. Jednou za čas budete potřebovat odborný zásah, nebo generálku po delším čase používání. Navíc, levné "asijské" pily servis ani náhradní díly nemají vůbec. V rámci záruční doby Vám jich sice vymění kus za kus, ale pak Vám již obvykle nikdo nepomůže. Pokud se rozhodnete pro tradičního výrobce z Ameriky, nebo Evropy, určitě neuděláte chybu. Dávejte si však při koupi pozor i na různé plagiáty značek. Mnohokrát využijí spekulanti jen nepozornost kupujících, a pak se Vám může snadno stát, že namísto značkové pily Stihl, budete mít doma pochybnou a určitě ne tak kvalitní Sthil-ku.

Podívejte se také na návod od pily. Pokud je slušně zpracovaný a přeložený do češtiny, obvykle to signalizuje i dobrý postoj dovozce ke značce a servisu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ve sněhové fréze vyměnit olej

Správná péče o sněhovou frézu, do které spadá také výměna oleje, přispívá k tomu, aby Vám fréza dlouho...
více…

Jak ve sněhové fréze najít karburátor

Když budete umět najít a vyčistit karburátor ve sněhové fréze, vyhnete se značným výdajům za opravy. Karburátor...
více…

Jak upravit napětí řemenu sněhové frézy

Sněhové frézy mají spirálový šnek, který nabírá sníh a odhazuje ho na některou stranu. Šnek je poháněn...
více…

Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…