Jak vybrat stavební míchačku?
Snad ani netřeba připomínat, že na chalupě se stavební míchačka na beton hodí jako sůl. Poradíme Vám, na co si při její koupi dávat pozor.
Napětí
V dnešní době není nijak zásadní rozdíl v tom, zda si u menší míchačky (do 160 l) zvolíte napájení 230V nebo 380V. Kdysi, zejména u starších objektů se starou elektroinstalací se doporučovalo spíše napájení 380V, protože u 230V míchaček docházelo k vypadávání pojistek. Znamenalo to však nutnost mít v objektu zásuvku s kabelem na 380V. Tedy, pokud nemáte příliš starou elektroinstalaci, doporučujeme u menších míchaček napětí do 230V. Pozor však u starých budov, kde by mohlo docházet k vypadávání pojistek nebo dokonce mohlo dojít ke vzniku požáru při vznícení elektroinstalace. Motor, který má 0,75 kW se výkonově nezmění, když do něj pustíte 380V nebo 230V. Je to stále stejné. U větších míchaček s objemem bubnu nad 200l je lepší mít stavební míchačku na 380V.
Velikost
Pokud budete používat stavební míchačku pro domácí využití nebo na chatě, vybírejte míchačku do objemu bubnu 160l na 230V. Menší míchačky mají také možnost jednodušší přepravy včetně průchodnosti dveřmi do šířky 80 cm, což má výhodu při pracích v interiéru. Pokud potřebujete míchačku větší, musíte vědět, kde a jak budete míchačku používat. Pokud budete vystavovat míchačku velmi náročným podmínkám, volte míchačku s motorem na 380V, která má o něco delší životnost.
Jiné detaily
U tzv. hobby míchaček, které budete používat jen zřídka, postačí plastový převod na otáčení bubnu. Obecně ho však nedoporučujeme. Čím méně plastu na pohyblivých částech, tím větší mechanická odolnost. Stejně tak je dobré si všímat i povrchové úpravy míchačky. Odolné práškové barvy snesou více než obyčejný nástřik. Zajímavou funkcí je možnost vyklápění obsahu na obě strany. U větších míchaček začíná hrát roli i kvalita a velikost koleček, tepelná ochrana motoru, posílení rámu či hlučnost. Ověřte si tyto parametry, abyste měli skutečně dobrého pomocníka na stavbě.