Jaké ruční nářadí do dílny?

Navzdory všem vymoženostem moderního elektrického nářadí ruční práce má svou cenu. Její podíl převažuje v uměleckých dílech nebo u výrobků folklórní řemeslné tvořivosti. Nářadí bez elektrického pohonu však využijeme i na běžnou činnost v domácí dílně, na chatě nebo chalupě. Nemůže se bez něj obejít ani jeden automechanik, klempíř či truhlář. "Popohánějí" ho i šikovné ruce domácího kutila. Čím tedy vybavíme domácí dílnu?

Ruční nářadí vybíráme ve špičkové kvalitě. Při výběru se zaměřujeme na produkty firem etablovaných na našem trhu, zejména pro zajištění servisu a záručních oprav. Nezapomínejme, že každý z výrobců má silnější tradici v jiném typu strojů, proto není rozumné zaměřovat se na nářadí jen jedné značky.

 

Na dřevo

K výbavě truhlářské dílny patří rámové pily, ocasky, čepovací pily, dále dláta, kladiva, ruční hoblíky, rašple a pilníky, vrtáky, svěrky a další pomůcky.

Pro začátečníky postačí mít ploché pily (širší ocaska a úzká zlodějka), dláta (alespoň dvě šířky), kladiva (tesařské s vytahovačem hřebíků a dřevěné resp. gumové či plastové pro práci s dlátem), hoblík. V dílně určitě využijeme i truhlářské svěrky (alespoň čtyři).

Ti, kteří se více věnují práci s dřevem, k základnímu vybavení mohou přidat stolařskou rámovou pilu, čepovačku, pokosovou pilu, sadu dlát, několik druhů hoblíků (podle účelu použití s různou šířkou a řezným profilem), soupravu nebozezů, vrtačku (kolovrátek - ruční s převodem). Nesmíme zapomenout na truhlářské svěrky různých upínacích délek. Kdo má v dílně dostatek prostoru, určitě při práci ocení i hoblici (stolařský stůl). Na uměleckou práci doplníme nářadí zejména podle druhu činnosti - například řezbářská dláta, vyřezávací nože a pod.

 

Hoblík

Ruční hoblíky se vyrábějí v různých provedeních a velikostech - od malých, téměř kapesních hoblíků až po více než metr dlouhé hoblíky na zarovnávání dlouhých desek. Hoblíky s delší skluznicí jsou při hoblování méně citlivé na nerovnosti než krátké. Menší hoblíky (klopkař nebo menší hladík) by nám na běžné truhlářské práce měly stačit. Často se využívá například úzký hoblík, mezi řemeslníky zvaný římsovník. Používáme jej například na úpravu dřevěných oken nebo dveří, když se zadrhávají v rámu. Moderní ruční hoblíky se vyrábějí i z kovu. Jejich funkce je shodná s dřevěným hoblíkem. Podle tvaru a použití se hoblíky dělí na hoblíky rovinné (např. uběrák, hladík, klopkař, škárovník, římsovník), na hoblíky s vypouklým plazem - (příčné nebo podélně - článkař), resp. na hoblíky s profilovaným plazem a želízkem.

 

Dláto

Truhlářské dláto je snadno dostupné a jeho cena je podstatně nižší než cena řezbářských dlat. Řezbářské dláta a ani nástroje s prohnutým tvarem raději nekupujeme. Jsou určeny pouze na speciální řezbářské práce. Nevhodné je nářadí s krátkou rukojetí a krátkou lisovanou čepelí bez patky, protože se s ním nepohodlně pracuje.

 

Pila

Ruční pily se skládají z pilového plátu a ze součástí sloužících k jeho uchycení a na provádění řezacího pohybu. Dřevorubci používali pily ruční (břichatky, obloukovky) nebo (dnes již téměř výhradně) motorové (benzínové, elektrické) řetězové pily. V truhlářské dílně bychom měli mít rámovou pilu s menšími zuby. Jednoruční pilu s kovovým rámem často využíváme v zahradě na řezání větví.

 

Kladivo

Během vývoje vzniklo mnoho specializovaných druhů kladiv, které se liší tvarem i velikostí. Pokud chceme zatloukat do dřeva hřebíky s běžnými rozměry, postačí nám kladivo o hmotnosti 500 g. Na údery po korunce dláta však používáme kladivo z tvrdého dřeva.

 

Vrták

Dnes ho známe jako nástroj pro upínání do elektrické vrtačky, bez elektřiny se však používají ruční nebozezy. Samostatný nástroj - nebozez je ruční dřevoobráběcí nástroj na vyvrtávání otvorů. Ostří má tvar rozšiřující se šroubovice s proměnlivým úhlem stoupání. Dnes se používá zřídka, ale v nouzi na chatě nebo chalupě bez elektřiny ještě dobře poslouží.

 

Rašple

Je to pilník s rašplovým (hrubým) sekem, který slouží k hrubšímu opracování měkkých materiálů (dřeva, kůže, plastů). Na jemnější ruční opracovávání dřeva slouží struháky a pilníky různých velikostí, tvarů a hrubosti. Stopy po opracování odstraníme brusnými papíry různé zrnitosti navinutými na dřevěný hranolek.

 

Zámečnické nářadí

Pokud mluvíme o základní výbavě, v "kovové" části panelákové domácí dílny by kromě kladiva neměly chybět kombinované kleště (tzv. kombinačky, nejlépe s izolovanými rukojeťmi do 1 000 V). Dále potřebujeme štípací kleště, ploché a křížové šroubováky (alespoň dvě velikosti) a pilku na kov. Vhodné jsou i instalatérské kleště z nerezavějící oceli (tzv. blick) a trubkové kleště (hasák).

V rodinném domě, na chatě či chalupě můžeme mít na kutilství vyhrazený zvláštní prostor - skutečnou dílnu. Nesmí v ní chybět nářadí na obrábění kovů - pilníky (různé velikosti a drsnosti), rámová pilka na kov, kleště (různé typy - zejména speciální), nůžky na plech, závitníky, nýtovací kleště, jamkovače, značkovače a další specializované nářadí. Bez kvalitního svěráku si dílnu ani nelze představit.

 

Šroubováky

Nejnověji se používají zejména tzv. křížové šroubováky a šrouby. Dělí se podle systémů na PH a PZ. Běžné křížové šroubováky "pasují" do obou druhů. Šrouby systému PZ mají vyražený ještě jeden menší "kříž", vzhledem ke křížové mezeře pootočený o 45 °. Systém PZ využívají obvykle vruty do dřeva (tzv. vruty), systém PH zase šrouby v elektrických zařízeních a šrouby s metrickým závitem (i šrouby na sádrokarton).

Kromě křížových, resp. rovných mezer mohou být šrouby ukončeny otvorem se šestihranem (systém hex na imbusové klíče), šesticípou "hvězdou" (systém torx), čtyřhranem a dalšími. Tyto systémy vyžadují speciální nářadí.

 

Kleště

Kombinované kleště se totiž vyrábějí v 2 stupních tvrdosti. Kombinačky 60 HRc jsou určeny pro běžné použití a 63 HRc i na práci s pružinovou ocelí. S tímto označením se můžeme setkat i při jiných druzích kleští.

 

Na matice a šrouby

V dílně nám nesmí chybět obyčejné vidlicové nebo očkové klíče. Dobré je mít i soupravu nástrčných klíčů obvykle s ráčnou (páka s volnoběžnou spojkou na otáčení nástrčného klíče). Soupravu vidlicových klíčů můžeme nahradit dvěma vidlicovými klíči s pohyblivou nastavitelnou čelistí. Ve srovnání s klíči s pevnou čelistí však snesou jen nižší namáhání. K speciálním druhům patří cenově dražší momentové klíče.

Montážní klíče bývají v převážné většině určeny na šestihranné hlavy šroubů a matic (metrické a withworthové). Velikost vidlicových klíčů je při metrickém systému vzdálenost dvou stran šestihranné hlavy v mm. Velikost šestihranné hlavy se během vývoje změnila ze 17 na 16 mm a z 19 na 18 mm, resp. ze 14 na 13 mm, což znamená, že při opravě staršího auta či zařízení musíme mít i starý klíč.

U nástrčných klíčů různých velikostí a systémů (1 / 2 ", 3 / 8") se používají redukce, které umožňují jejich vzájemné kombinování. Při jejich používání musíme však postupovat opatrně, abychom kombinací velkorozměrové klíče a malé ráčny, resp. páky nepoškodili ráčnu. U velké ráčny zase můžeme velkou silou poškodit šroub.

 

Závitníky, závitořezná očka a závitnice

Tyto nástroje nám slouží k řezání závitů. Závitníky na řezání vnitřních závitů (v otvorech), závitořezná očka na řezání vnějších závitů na povrchu kulatiny či trubek. Běžné metrické závity M se však liší od trubkových závitů G, a tomu musíme přizpůsobit i výběr nářadí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ve sněhové fréze vyměnit olej

Správná péče o sněhovou frézu, do které spadá také výměna oleje, přispívá k tomu, aby Vám fréza dlouho...
více…

Jak ve sněhové fréze najít karburátor

Když budete umět najít a vyčistit karburátor ve sněhové fréze, vyhnete se značným výdajům za opravy. Karburátor...
více…

Jak upravit napětí řemenu sněhové frézy

Sněhové frézy mají spirálový šnek, který nabírá sníh a odhazuje ho na některou stranu. Šnek je poháněn...
více…

Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…