Jaký vybrat žebřík? - Rozdělení

Jsou praktické, skladné, snadno se přepravují a nevyžadují odborně školený personál. Používáme je všude tam, kde potřebujeme pracovat nad úrovní terénu na menších plochách, resp. v dosahu pracovníka. I při práci na žebříku se musí dodržovat zásady bezpečnosti.

 

Rozdělení podle materiálu a konstrukce

Žebříky známe dřevěné, kovové (železo, dural) a v poslední době i plastové (laminát). Nosnost žebříků je standardně 150 kg. Vyšší nosnost mají pouze speciální druhy určené pro hasiče, záchranáře a pod. Z hlediska konstrukce si můžeme vybrat žebříky jednoduché, dvoudílné, třídílné, výsuvné (s lanem a bez lana) a dvojité (tzv. áčka).

 

Dřevěné žebříky

Dřevěný žebřík nejčastěji používáme při pracích kolem domu a na zahradě. Původně se žebříky zhotovovaly z jedlové, resp. smrkové kulatiny na stojkách s akátovými či dubovými příčkami. Dnes se tyto typy nahrazují průmyslově vyráběnými standardními žebříky z hranolů.

 

Laminátové žebříky

V současnosti laminátové žebříky nahrazují dřevěné, zejména na pracovištích (elektromontáže, údržba, práce při elektrickém vedení), kde se vyžaduje materiál, který nevede elektrický proud. Pevnostní a hmotnostní parametry mají prakticky shodné s dřevěnými žebříky.

 

Žebřík si přezkoušejme

Před prací si raději na zemi přezkoušejme nosnost a pevnost žebříku. Uděláme to tak, že žebřík položíme na podložky (hranoly, kvádry, případně cihly), posadíme se na něj a energicky se pohoupeme. Pokud se stojky žebříku nezlomí při příčném tlaku, určitě udrží naši váhu. Pevnost příček žebříku můžeme zkontrolovat tak, že se po položeném žebříku projdeme a na každé příčce pérujeme. Raději ať se zlomí pod námi na zemi než ve výšce.

 

Kovové žebříky

Obvykle se vyrábějí ve verzích profi a hobby. Duralová profi verze zhotovena z vysokopevnostních tažených profilů je určena pro profesionální uživatele. Hobby verze, vyrobená z odlehčených svařovaných profilů, je vhodná pro zahrádkáře, chataře a kutily. Její výhodou je nižší hmotnost při zachování nosnosti 150 kg. Rozpětí příček vychází z lidské anatomie a empirických zkušeností.

 

Patky žebříků

Aby žebřík při práci neklouzal a v interiéru nepoškozoval podlahu, nasazovaly se na konce nohou gumové patky nebo se na ně přilepovala plsť, případně korek. V současnosti se k tomuto účelu nejčastěji používají plastové patky, případně patky ze speciální gumy.

 

Žebřík si můžeme udělat i doma, ale ...

Někteří kutilové si vyrábějí žebříky podle vlastních konstrukčních návrhů. Mnohé z nich jsou velmi zajímavé a obsahují několik vtipných řešení. Jenže na žebříku pracujeme ve výši, resp. nad terénem. Proto při navrhování konstrukce žebříku (jednoduchého nebo dvojitého) a jeho výrobě musíme dodržovat bezpečnostní požadavky, abychom zabránili možnému úrazu. Příslušné požadavky, podle kterých se musíme řídit při konstrukcí žebříků, najdeme v ČSN EN 131. Podle této normy (článek 4.3) by se vždy měla udělat zkouška průhybu žebříku, a tím prověřit zejména pevnost pantů (u tzv. áček). Pro stojanové příčkové žebříky s rovnoběžnými stojkami se požadují stabilizátory v základnách obou částí žebříku, které se nesmějí dát odstranit volnou rukou.

 

Rozměry stabilizátoru jsou dány vztahem

b2 = b1+ 0,15 l + 2t

kde

b1 - vnitřní světlost mezi stojkami,
b2 - délka stabilizátoru,
l - vzdálenost vrchní příčky od základu,
t - tloušťka stojiny.

 

Kromě toho norma upřesňuje:

- Minimální šířku mezi stojkami - 280 mm (maximální šířku neomezuje),

- Úhel, který svírá stojka nataženém žebříku s vodorovnou plochou - minimálně 65 ° a maximálně 75 °,

- Vzdálenost os příček - minimálně 250 mm a maximálně 300 mm,

- Vzdálenost spodní příčky od základů - minimálně 125 mm a maximálně 314 mm.

 

Kombinované konstrukce, u kterých lze upravovat štafle na jednoduché (úhel mezi oběma částmi žebříku je 180 °), nejsou nejvhodnější. Tloušťka stojin musí být předimenzovaná, úměrně k větší délce, proto je žebřík zbytečně těžký. Navíc by měl mít stabilizátory (vyhovující ČSN), které jsou vzhledem k výšce širší, a o to víc ztěžují manipulaci s žebříkem.

 

Pojízdné lešení a žebříky

Při některých pracích ve výškách nepotřebujeme stavět rozsáhlý systém lešení. Tehdy úplně stačí mít rychlé mobilní zařízení, které takovou práci usnadní, snadno se s ním manipuluje a není náročné na prostor. Součástí kompletního sortimentu pro práci ve výškách jsou sestavy mobilních věží, ale i žebříky v různých délkách a provedeních speciálně upravených pro konkrétní účely.

 

Zdvihadla a výtahy

Při stavbě domu se neobejdeme bez výtahu, zejména pokud stavíme svépomocí. Doslova nás zbaví velké námahy a ušetří spoustu času. Výtahy, podobně jako lešení, musí montovat odborně způsobilí pracovníci. Podléhají zvláštním předpisům o stavebních zařízeních. Každý výtah musí ještě před montáží na stavbě překontrolovat revizní technik.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus