Správný výběr zahradního drtiče

Mnohé odpadní látky biologického charakteru můžeme bez obtíží odstranit tak, že je nahromadíme na vybraném místě, kde se přirozeným způsobem rozloží, a pak je zapracujeme do půdy jako hnojivo - kompost. Pokud chceme zahradní odpad zlikvidovat dokonale a ekologicky, použijeme drtič, který odřezané větve rozdrtí na drobné dřevěné štěpky. Ty můžeme použít jako palivo do topného kotle na dřevěné štěpky nebo v zahradě jako kvalitní mulčovací materiál; tvoří i užitečný základ pro kompost.

Výběr podle typu zahrady

Výkonné drtiče zpracují velké množství menších i větších větví. Při jejich koupi bychom se měli rozhodovat podle typu zahrady. Pokud máme menší užitnou či okrasnou zahradu s množstvím měkkého zeleného odpadu (větviček, květů, listí, bylinných stvolů a pod.), je vhodné použít rázový drtič s nožovým drtícím systémem. Obvykle má velký násypný otvor, který umožňuje snadné vkládání většího množství materiálu. Do větších zahrad jsou určeny drtiče s vyšším výkonem - asi 2 500 W, které navzdory vyššímu výkonu pracují tišeji. V takových zahradách se dobře uplatňují drtiče se šroubovicovým mechanismem. Šroubovice zachytí ostrými okraji vloženou větev, zařízne se do ní, přitlačí ji k obvodu sběrného trychtýře a postupně ji posouvá a zařezává se do ní stále hlouběji, dokud ji nerozkrájí na drobné kousky. V sadech, vinicích, případně ve větších hospodářstvích se použijí výkonné drtiče poháněné benzínovým motorem.

Rázový (nožový) drtič má na rychle rotujícím kotouči umístěné ostré nože (dva nebo čtyři, velké motorové typy jich mají až 12), které materiál rozsekávají na drobné kousky. Obdélníkové otvory před noži zase materiál nadrobno lámou. Tzv. samovtahovacímu efektu a lepšímu lámání materiálu napomáhá i speciálně tvarovaná lámací lamela umístěná nad nožovým kotoučem. Jinou, velmi dobrou konstrukční variantou pro středně velké zahrady, jsou drtiče s frézovým válcem. Větev zachytí frézový válec (vypadá jako ozubené kolo s velmi ostrými a speciálně tvarovanými zuby) a přitlačí jej k protidesce (u některých typů drtičů se namísto desky používá přítlačné kolo). Frézový válec se otáčí, vtahuje větev a zařezává se stále hlouběji do dřeva, dokud jej nerozdrtí.

 

Výběr podle systému drcení

Drtiče se vyrábějí s různými systémy drcení - s nožovým mechanismem, šnekovým mechanismem nebo frézovacím válcem. Hodně závisí na výkonu motoru drtiče a na noži. Jiný motor a podávání mají drtiče na měkké a nízké rostliny a jiný na trnitý materiál a tlusté větve. Jiný druh drtiče vyžaduje mladá zahrada, jejíž charakter určuje šťavnatá zeleň a pestré barvy. Důležité také je, zda budeme kompostovat převážně měkký materiál, například mladé výhonky živého plotu, květiny, zeleninu či popínavé rostliny. Nožové drtiče dokáží, navzdory nižšímu výkonu motoru, zpracovat velmi rychle značné množství materiálu. Jejich nevýhodou je však vysoká hladina hluku. To je příčinou, proč se tento typ drtičů nemůže používat v době nočního klidu. Hluk spirálového, resp. válcového drtiče je 82 až 92 dB. Výkonnější drtiče s frézový válcem nebo šroubovicí zpracovávají větve podstatně tišeji než rázové drtiče. Pracují tak, že frézový válec nebo šroubovice vtahují haluz a přitlačují ji na kovovou protidesku. Materiál se tímto způsobem rozdrtí na drobné kousky.

 

Při výběru drtiče se můžeme rozhodovat podle:

výkonu, resp. příkonu pohonné jednotky, podle elektromotoru, který je obvykle 1 500 až 2 500 W,

počtu otáček, způsobu oddělování a drcení (nožový drtič, šnekový, s frézovacím válcem, případně s dalšími konstrukčními doplňky),

maximálního průměru (tloušťky) drceného materiálu (obvykle 2,5 až 4,5 cm),

rychlosti drcení, resp. množství zpracovaného materiálu,

hlučnosti,

váhy a konstrukce podvozku (koleček).

Kromě toho nabízejí výrobci ještě doplňující konstrukční vylepšení.

 

Co nám ještě drtiče nabízejí?

Prakticky všechny druhy drtičů mají konstrukčně zabezpečený systém samovtahování drcených větví, takže je není potřeba do vstupního otvoru násilím vtlačovat. Nožové drtiče vtahují materiál díky šikmému uložení nožů kotouči, šroubovice a frézový válec vtahují větve přímo svým pohybem. Samovtahování chrání pracovníka před úrazem. Větve při drcení vibrují, někdy se nečekaně otočí nebo se najednou zrychlí vtahování do stroje. Proto musíme používat rukavice a ostatní ochranné pomůcky.

 

Zpětný chod

Drtiče se šroubovicí a frézovacím válcem mají zpětný chod. Ten využijeme, pokud se drtič zasekne kouskem drtě, zahltí se velkým množstvím materiálu vloženým najednou, pokud jsme do něj vložili příliš hrubou haluz nebo pokud se do násypníku omylem dostalo cizí těleso (kov, kámen a pod.).

 

Bezpečnostní pojistka

Většina drtičů má pojistku proti přetížení, která automaticky vypne motor, pokud se kotouč drtiče při práci zasekne. Abychom odstranili poruchu (obvykle kousek dřeva zaseklý mezi lámací lamelu a nožový kotouč), musíme ukroutit upevňovací skutku a odklopit kryt tělesa drtiče. Už při otočení několika závitů šroubu se vypne pojistný vypínač, který zabrání náhodnému spuštění stroje během odstraňování poruchy.

 

Posuvník materiálu

Drtiče na měkčí (zejména zelený) odpad mívají jako součást výbavy i posuvníky, které dotlačí listí, lodyhy, stvoly a jiný měkký materiál až k nožům. Zvyšují drticí výkon stroje až o 40%. Některé typy rázových drtičů mají i tzv. předdrtiče (jeden nebo dva), které snižují hladinu hluku, zvyšují drticí výkon a zjemňují výslednou drcenou frakci. Pokud na drtiči s frézový válcem trochu víc odtáhnete přítlačnou protidestičku (resp. přítlačné kolo), fréza větev nerozdrtí, pouze do něj udělá na jedné straně hluboké zářezy, díky kterým se dřevo snadněji rozhoří.

 

Výměna ztupeného nože drtiče

Pokud se nožový drtič často zasekává, špatně (nebo vůbec) rozsekává materiál, je pravděpodobně tupý řezací nůž, který je potřeba vyměnit nebo nabrousit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Práce se dřevem pomocí kvalitního nářadí

Každý správný řemeslník nám dá jistě za pravdu, že práce s nekvalitním nářadím může manuální činnosti...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…