Výkonné drtiče zpracují velké množství menších i větších větví. Při jejich koupi bychom se měli rozhodovat podle typu zahrady. Pokud máme menší užitnou či okrasnou zahradu s množstvím měkkého zeleného odpadu (větviček, květů, listí, bylinných stvolů a pod.), je vhodné použít rázový drtič s nožovým drtícím systémem. Obvykle má velký násypný otvor, který umožňuje snadné vkládání většího množství materiálu. Do větších zahrad jsou určeny drtiče s vyšším výkonem - asi 2 500 W, které navzdory vyššímu výkonu pracují tišeji. V takových zahradách se dobře uplatňují drtiče se šroubovicovým mechanismem. Šroubovice zachytí ostrými okraji vloženou větev, zařízne se do ní, přitlačí ji k obvodu sběrného trychtýře a postupně ji posouvá a zařezává se do ní stále hlouběji, dokud ji nerozkrájí na drobné kousky. V sadech, vinicích, případně ve větších hospodářstvích se použijí výkonné drtiče poháněné benzínovým motorem.
Rázový (nožový) drtič má na rychle rotujícím kotouči umístěné ostré nože (dva nebo čtyři, velké motorové typy jich mají až 12), které materiál rozsekávají na drobné kousky. Obdélníkové otvory před noži zase materiál nadrobno lámou. Tzv. samovtahovacímu efektu a lepšímu lámání materiálu napomáhá i speciálně tvarovaná lámací lamela umístěná nad nožovým kotoučem. Jinou, velmi dobrou konstrukční variantou pro středně velké zahrady, jsou drtiče s frézovým válcem. Větev zachytí frézový válec (vypadá jako ozubené kolo s velmi ostrými a speciálně tvarovanými zuby) a přitlačí jej k protidesce (u některých typů drtičů se namísto desky používá přítlačné kolo). Frézový válec se otáčí, vtahuje větev a zařezává se stále hlouběji do dřeva, dokud jej nerozdrtí.
Drtiče se vyrábějí s různými systémy drcení - s nožovým mechanismem, šnekovým mechanismem nebo frézovacím válcem. Hodně závisí na výkonu motoru drtiče a na noži. Jiný motor a podávání mají drtiče na měkké a nízké rostliny a jiný na trnitý materiál a tlusté větve. Jiný druh drtiče vyžaduje mladá zahrada, jejíž charakter určuje šťavnatá zeleň a pestré barvy. Důležité také je, zda budeme kompostovat převážně měkký materiál, například mladé výhonky živého plotu, květiny, zeleninu či popínavé rostliny. Nožové drtiče dokáží, navzdory nižšímu výkonu motoru, zpracovat velmi rychle značné množství materiálu. Jejich nevýhodou je však vysoká hladina hluku. To je příčinou, proč se tento typ drtičů nemůže používat v době nočního klidu. Hluk spirálového, resp. válcového drtiče je 82 až 92 dB. Výkonnější drtiče s frézový válcem nebo šroubovicí zpracovávají větve podstatně tišeji než rázové drtiče. Pracují tak, že frézový válec nebo šroubovice vtahují haluz a přitlačují ji na kovovou protidesku. Materiál se tímto způsobem rozdrtí na drobné kousky.
výkonu, resp. příkonu pohonné jednotky, podle elektromotoru, který je obvykle 1 500 až 2 500 W,
počtu otáček, způsobu oddělování a drcení (nožový drtič, šnekový, s frézovacím válcem, případně s dalšími konstrukčními doplňky),
maximálního průměru (tloušťky) drceného materiálu (obvykle 2,5 až 4,5 cm),
rychlosti drcení, resp. množství zpracovaného materiálu,
hlučnosti,
váhy a konstrukce podvozku (koleček).
Kromě toho nabízejí výrobci ještě doplňující konstrukční vylepšení.
Prakticky všechny druhy drtičů mají konstrukčně zabezpečený systém samovtahování drcených větví, takže je není potřeba do vstupního otvoru násilím vtlačovat. Nožové drtiče vtahují materiál díky šikmému uložení nožů kotouči, šroubovice a frézový válec vtahují větve přímo svým pohybem. Samovtahování chrání pracovníka před úrazem. Větve při drcení vibrují, někdy se nečekaně otočí nebo se najednou zrychlí vtahování do stroje. Proto musíme používat rukavice a ostatní ochranné pomůcky.
Drtiče se šroubovicí a frézovacím válcem mají zpětný chod. Ten využijeme, pokud se drtič zasekne kouskem drtě, zahltí se velkým množstvím materiálu vloženým najednou, pokud jsme do něj vložili příliš hrubou haluz nebo pokud se do násypníku omylem dostalo cizí těleso (kov, kámen a pod.).
Většina drtičů má pojistku proti přetížení, která automaticky vypne motor, pokud se kotouč drtiče při práci zasekne. Abychom odstranili poruchu (obvykle kousek dřeva zaseklý mezi lámací lamelu a nožový kotouč), musíme ukroutit upevňovací skutku a odklopit kryt tělesa drtiče. Už při otočení několika závitů šroubu se vypne pojistný vypínač, který zabrání náhodnému spuštění stroje během odstraňování poruchy.
Drtiče na měkčí (zejména zelený) odpad mívají jako součást výbavy i posuvníky, které dotlačí listí, lodyhy, stvoly a jiný měkký materiál až k nožům. Zvyšují drticí výkon stroje až o 40%. Některé typy rázových drtičů mají i tzv. předdrtiče (jeden nebo dva), které snižují hladinu hluku, zvyšují drticí výkon a zjemňují výslednou drcenou frakci. Pokud na drtiči s frézový válcem trochu víc odtáhnete přítlačnou protidestičku (resp. přítlačné kolo), fréza větev nerozdrtí, pouze do něj udělá na jedné straně hluboké zářezy, díky kterým se dřevo snadněji rozhoří.
Pokud se nožový drtič často zasekává, špatně (nebo vůbec) rozsekává materiál, je pravděpodobně tupý řezací nůž, který je potřeba vyměnit nebo nabrousit.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu