Stroje na sekání a údržbu trávníku (1.)

Majitelé trávníku si mohou na jeho údržbu vybrat z bohaté nabídky sekaček, vyžínačů, křovinořezů, fréz, vertikutátorů, rotačních kypřičů a provzdušňovačů trávníku.

Sekačky

Z sekaček jsou nejrozšířenější elektrické nebo benzinové rotační sekačky. Obecně jsou elektrické sekačky určeny na sečení menších ploch než benzinové. U strojů určených na sekání trávy většina výrobců uvádí i orientační velikost plochy, na kterou se daná sekačka hodí. Tento údaj je nutný především proto, abychom si na malou zahrádku nekupovali zbytečně velký a drahý stroj. Běžné sekačky vhodné pro neprofesionální údržbu zahrady u rodinného domu se vyrábějí na plochy o velikosti od 300 do 1 000 m2, silnější a dražší do 2 000 m2. I velkou zahradu můžeme posekat se sekačkou určenou na menší plochy, ale doba sekání se výrazně prodlouží. Výrobci někdy uvádějí i čas, během kterého může být sekačka zapnutá, a délku povinné přestávky, nutné k ochlazení stroje. Po přestávce lze opět pokračovat v práci. Pokud je taková sekačka určena na určitou plochu, při sečení větší plochy musíme počítat s výraznějšími přestávkami, a tedy prodloužením celé seči.

 

Rotační sekačky

Vybavené jsou vodorovně uloženým rotačním nožem, který je umístěn na spodní části sekačky. Údaj o jeho průměru, a tedy šířce pásu posečené trávy, je pro uživatele velmi důležitý, protože právě od něj se odvíjí i plocha, na jejíž kosení je sekačka určena. Šířka záběru, uvedená v katalozích, by neměla být totožná s šířkou stopy, jak to nesprávně uvádějí někteří prodejci sekaček
ve snaze přidat k šířce záběru několik centimetrů navíc.

Elektrické i benzínové sekačky jsou vybaveny mechanismem, který umožňuje nastavení výšky střihu trávníku v 3 až 7 stupních. Výška se nastavuje zvednutím, resp. snížením kol sekačky. V současnosti se nastavení provádí centrálně, tedy z jednoho místa pro všechny čtyři kolečka najednou.

Kolečka kvalitních sekaček jsou uložena v kuličkových ložiscích, což umožňuje snadný chod celého stroje. Pokud jsou kolečka na sekačkách spárovaná na jedné společné ose, nevykývou se tak snadno jako v případě, že jsou uchycena zvlášť, díky čemuž se prodlužuje jejich životnost. Platí to zejména při uchycení na plastových podvozcích, které jsou méně pevné než kovové.

Nože sekaček je třeba po jedné až dvou sezónách nabrousit. Tuto činnost neděláme svépomocí, protože nůž je potřeba po nabroušení vyvážit, aby nerovnoměrným chodem nenarušil, resp. nepoškodil ložiska nebo jiné části sekačky. Po sečení musíme ze spodní části sekačky odstranit trávu, která by jinak vyschla a vytvořila by u nože kůru. Postupně by se nánosy mohly zvyšovat natolik, že nůž by neměl prostor na otáčení. Stačí čištění nahrubo, důkladněji sekačku očistíme na konci sezóny, když ji ukládáme do garáže "na zimní spánek". Nůž před sekáním vizuálně překontrolujeme, zda na něm nejsou praskliny nebo jiné závažné vady.

Trávu můžeme sbírat do sběrného koše - během přestávky při sečení ho můžeme odvézt například ke kompostu, kde ho vysypeme. Vzhledem k časové náročnosti je žádoucí, aby měl sběrný koš velký objem. V praxi se u benzinových sekaček používají koše s objemem do 80 litrů, u elektrických je to přibližně polovina. Kromě objemu koše je velmi důležitý systém, který jej naplňuje trávou. u málo kvalitních výrobků se koš nikdy zcela nenaplní, ale jen na 70 až 80%. Velká část objemu tak zůstává nevyužita a navíc při sečení musíme často dělat přestávky na vyklápění koše. To samozřejmě zvyšuje námahu při sečení. Příčinou neplnohodnotného využití prostoru v koši je kanál na přívod trávy, který nemá dostatečný průměr nebo správný tvar a často se zanáší. I na kvalitních sekačkách je potřeba po déletrvajícím sekání zejména vlhké trávy tento vyhazovací kanál překontrolovat a podle potřeby z něj odstraňovat trávu a jiné nečistoty, které by jej po vyschnutí postupně ucpaly.

Některé rotační sekačky nemají osu nože umístěnou na podélné ose, ale je o několik centimetrů vychýlená na jednu stranu. Díky tomu lze při jízdě podél okrajů chodníku vysunutou stranou sekačky téměř zcela skosit trávu, takže okraje už pak nemůsíme dosekávat vyžínačem.

 

Elektrické sekačky

Elektrická sekačka je určena zejména pro toho, kdo má v oblibě tiché sekání bez exhalací. Nezaplatitelnou výhodou elektrické sekačky je její okamžitá připravenost na práci. Stačí ji zapnout
do sítě, stisknout spínač a lze sekat. Výhodné je, když spínač je obouručný, tehdy ho nemusíme držet jen jednou rukou a vynakládat na jeho držení velkou námahu. Konstrukce elektrických sekaček je velmi jednoduchá, proto jsou cenově dostupné. Kromě čištění nevyžadují téměř žádnou údržbu. Výkony motorů se u elektrických sekaček pohybují mezi 1,0 a 1,6 kW. Nevýhodou je, že při práci táhneme za sebou kabel, takže hrozí jeho proseknutí, navíc po práci ho musíme správně navinout, aby se zbytečně nekroutil, a pod.
S elektrickými stroji, které pracují s nízkým napětím, se z bezpečnostních důvodů nesmí pracovat za deště nebo těsně po dešti.

 

Akumulátorové sekačky

Vyrábějí se i elektrické sekačky vybavené akumulátory, které na místě sečení nepotřebují ani přípojku k elektrické síti. Odpadá starost s tažením kabelu. Cenově se tyto akumulátorové sekačky blíží cenám kvalitních benzinových sekaček, mají však nižší výkon. Ve srovnání s benzínovou sekačkou mají omezený čas použití (a určitě delší dobu nabíjení), což na místech bez elektřiny může snížit velikost posečené plochy. U benzínové sekačky stačí dolít palivo, což zvládneme za pár minut, a seká se dále.

 

Benzinové sekačky

Hlavní výhodou benzínových sekaček je jejich výkon, pohyblivost a nezávislost na přívodu energie. Díky vysokému výkonu motoru jsou vhodné pro úpravu hustých trávníků. Benzinové sekačky mají výkony 2,1 až 3,3 kW při jmenovitých otáčkách 2 800 až 2 900 za minutu. Běžně prodávané benzinové motory mají mnohem větší točivý moment než elektromotory v elektrických sekačkách, což se projeví zejména ve vysoké a husté, resp. vlhké trávě. Protože šířka záběru je přímo úměrná točivému momentu motoru (čím větší šířka, tím větší točivý moment musí mít motor), šířka záběru benzinových sekaček (42 až 51 cm) je větší než šířka záběru sekaček elektrických (32 až 46 cm). S kvalitní benzínovou sekačkou se lze pohybovat i ve svahu, a to nejen směrem do kopce, ale i směrem dolů (sečení tímto způsobem však nedoporučujeme, správně se má sekat po vrstevnicích), neboť je na rozdíl od převážné většiny elektrických sekaček vybavena pohonem kol, tzv. pojezdem. Poháněna jsou kolečka buď přední nebo zadní nápravy. Výhodný je zejména pohon zadní nápravy - při překonávání překážky (např. chodníku, kamene) se zatlačením na rukojeť nadzvedne celá přední část sekačky, přičemž sekačka se díky pojezdu pohybuje dopředu, takže ji nemusíme protlačovat vlastní silou.

Sekačky jsou vybaveny převodovkou, některé i se zpětným chodem, případně plynulým převodem rychlosti, proto mohou jet rychlostí od 2 do 5 km / h, v závislosti na výrobci. Dosud byla rychlost při pohybu vpřed konstantní, kolem 3,5 km / h. Pojezd sekačky velmi usnadňuje práci i na rovinatých pozemcích, protože sekačku nemusíme před sebou tlačit. Ceny benzinových sekaček začínají přibližně tam, kde ceny elektrických sekaček končí.

Benzinové sekačky se v poslední době prodávají jako 3 v 1, resp. 4 v 1, a označují se jako Combi Care. Nabízejí totiž tři činnosti - sekání, sběr a mulčování. Sečení a sběr do sběrného koše jsou hlavní činnosti, které sekačka provádí. Mulčování znamená posekání trávy na malé kousky, které vypadávají na trávník a později působí jako hnojivo a v létě zase zabraňují vysoušení trávníku. Jde tedy o sekání, likvidaci posečené trávy a současně hnojení v jednom kroku. Jemně posečená tráva velmi rychle shnije a vrací trávě přirozené živiny. Benzinové sekačky jsou vybaveny i tzv. bočním výhozem, což je čtvrtá funkce sekačky. Sekačka přes boční otvor vyhazuje posečenou trávu tak, že se ukládá do jedné řady. Trávu pak můžeme dát vysušit na seno a později posbírat a odvézt z trávníku, což zkracuje čas samotného sečení.

Benzínový motor vyžaduje trochu větší pozornost než elektrický. Místo dvoutaktních motorů se využívají čtyřtaktní jedno-nebo dvouválce. Po sezóně se doporučuje vypustit motorový olej a přeprat vzduchový filtr v čisté vodě. Aby se vyschnutím filtr neznehodnotil, kápneme do něj trochu nového oleje. Nádrž na benzin naopak zcela naplníme. Před sezónou překontrolujeme svíčku, vlijeme nový olej, doplníme palivo, překontrolujeme stav nože a můžeme sekat. V sezóně je potřeba dolévat benzin, kontrolovat a dolévat olej, občas kontrolovat vzduchový filtr a svíčku. Při záběhu sekačky je nutné po prvních pěti motohodinách vyměnit olej. Startování je ruční, pokud mají sekačky startování elektrické, jsou dražší.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Práce se dřevem pomocí kvalitního nářadí

Každý správný řemeslník nám dá jistě za pravdu, že práce s nekvalitním nářadím může manuální činnosti...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…