Stroje na sekání a údržbu trávníku (2.)

Majitelé trávníku si mohou na jeho údržbu vybrat z bohaté nabídky sekaček, vyžínačů, křovinořezů, fréz, vertikutátorů, rotačních kypřičů a provzdušňovačů trávníku.

Vyžínače a křovinořezy

Jsou to ruční elektrické nebo benzinové strunové sekačky. Použijí se zejména na okrajích trávníků, okolo stromů, mezi vysazenými keři, vedle záhonů, chodníků nebo na jiných těžko dostupných místech, na kterých bychom trávu nemohli posekat se sekačkou na kolečkách.

Výkon elektrických vyžínačů se pohybuje 450 do 600 W. Šířka záběru elektrických vyžínačů je maximálně 30 cm. Vyžínače jsou určeny pouze na trávu a její dosekání. Nenahrazují rotační sekačky. Některé jsou vybaveny teleskopickou rukojetí, která se přizpůsobí výšce postavy, složenou hlavou na sekání například pod lavičkami nebo na zarovnání okrajů trávníku.
Benzinové vyžínače mají vyšší výkony od 0,8 do 1,5 kW a můžeme je použít i na větší plochy.

Nižší kubatury jsou určeny k dosekání trávníku a na sekání vysoké trávy, vyšší o objemu od 33 cm3 se již řadí mezi křovinořezy a můžeme jimi vyčistit trávník i od zakořeněných náletových dřevin. Proto je i jejich cena vyšší. Šířka záběru se pohybuje od 40 do 45 cm.

Kvalitní výrobci dodávají spolu s křovinořezy nejen hlavu se strunou, ale i silný kovový kotouč s třemi dlouhými noži na sekání vedle zdí, plotů a jiných překážek. Takto můžeme jeden stroj využít jednak na dosekání trávníku, jednak jako křovinořez (po výměně nástroje). S benzinovým vyžínačem nebo křovinořezem však nepokosíme trávu tak pěkně a rovně jako s rotační sekačkou. Vhodné jsou však na vysoké trávy zřídka udržovaných zahradních ploch na chatách nebo chalupách.

 

Vřetenové sekačky

Když už mluvíme o malých ručních sekačkách, zmiňme i dvoukolové vřetenové sekačky poháněné lidskou silou. Trávu sekají pomocí otočného vřetene, které je poháněno řemenem od koleček sekačky. Tím, že sekačku tlačíme, se roztočí kola a následně i vřeteno.

Těmito sekačkami lze pouze zkracovat o několik milimetrů či centimetrů nízkou trávu, čili pravidelně udržovat posečený anglický trávník. Výhodou je nezávislost na elektřině i benzínu, nevýhoda je to, že se při sečení musíme více namáhat.

Na principu vřetenových sekaček pracují například i velké čtyřkolové travní traktory na sečení hustých a nízkých trávníků golfových hřišť, protože vřetenová technika sečení poskytuje vynikající kvalitu sečení.

 

Lištové sekačky

Uplatňují se při sečení vysokého travního porostu, luk a zahrad, a proto jsou vhodné pro majitele pozemků, kteří nesečou často, například majitele horských chat a chalup. Můžeme s ní sekat i vysokou trávu nebo obilí. Lišta s protiběžnými zuby z kalené oceli je poměrně těžký nástroj a její pohon vyžaduje silný (a těžší) motor i robustnější nosnou konstrukci, proto mají tyto sekačky vždy pojezd. Kola jsou zpravidla dvě; mají větší průměr, což zaručuje dobrý pohyb sekačky i po nerovném a svažitém terénu. Šířka lišty se v závislosti na výrobci pohybuje od 80 do 120 cm, což velmi urychluje práci.

Běžné výkony motorů lištových sekaček jsou 2 až 4 kW. Údržba lištových sekaček je poměrně náročná. Ostří nožů musíme pravidelně brousit, což při větší délce lišty vyžaduje více času. Tyto sekačky jsou citlivé na krtince, kamínky a písek. Pokud je tráva příliš vysoká, je potřeba, aby sekačku obsluhovali dva lidé - jeden z nich musí z lišty odhrnovat trávu stranou. Velkou předností lištových sekaček je pěkný rovnoměrný řez bez zbytků a nepravidelného strniště. Lištová sekačka je však náročnější na kvalitu obsluhy než jiné druhy sekaček.

 

Bubnové sekačky

Zařazují se mezi rotační sekačky. Na stříhání trávy se využívá buben s vysouvacími noži, které jsou uloženy na okrajích bubnu. Odstředivou silou se z bubnu vysunou a sečou trávu. Tyto sekačky se využívají na sekání i několik let neudržovaných travních porostů s vysokou trávou a přerostlými náletovými dřevinami.

Oproti lištovým sekačkám mají výhodu v tom, že je může bez obtíží obsluhovat i méně zkušený pracovník, a proto jsou vhodné i pro amatéry. Díky systému uchycení se nože při nárazu na překážku nezlomí, ale vtáhnou se do středu bubnu a působením odstředivé síly se opět vysunou. Neznamená to však, že by se nemohly otupit, resp. při nadměrně silných nárazech na tvrdé předměty (skály, obrubníky) poškodit. Protože jsou tyto stroje určeny na namáhavější práci, mají vyšší výkon než lištové sekačky - pohybuje se v rozmezí 4 až 6 kW. Ze stejného důvodu je také šířka záběru o něco nižší - do 70 cm.

Ve většině případů mají pohon kol, tedy jsou vybaveny pojezdem. Kvalita sečení je však nižší než při sečení rotační nožovou nebo lištovou sekačkou. Bubnové a lištové sekačky nedoporučujeme kupovat jako náhradu rotačních sekaček k rodinnému domu. Většinou si je kupují majitelé velkých pozemků, které se sečou jen 3 - až 4-krát ročně.

 

Víceúčelové stroje

Výhodou některých strojů na sečení je, že se vyrábějí s bohatým příslušenstvím a mají univerzální použití. Pohonná jednotka je vybavena motorem s výkonem kolem 6 kW. Lištu na stříhání lze zaměňovat například s radlicí, sněhovou frézou, bubnovou sekačkou, kartáčem na čištění chodníků, případně lze stroj využívat jako traktorek na tažení malého zahradního vozíku. Mnohoúčelové stroje jsou kvalitní, ale podstatně dražší než jednoúčelové. Cena pohonné jednotky s příslušenstvím na úpravě na listovou sekačku vyjde u levnějších strojů cca na 80 000 Kč, u strojů na profesionální využití je dokonce dvojnásobná. Šířka záběru je však až 140 cm. Při úpravě na bubnovou sekačku je cena téměř stejná, šířka záběru je 70 cm.

 

Vertikutátor a aerifikátor

Vertikutátor (zkratka z angl. vertical cutting - svislé řezání), čili travní fréza, je zařízení přeřezávající zbytky odumřelých rostlin, mech, plevel a kousky posečené trávy, které vytvoří na trávníku neprodyšnou vrstvu, tzv. travní plsť, která nedovolí pronikat vzduchu ani vodě a živinám ke kořenům trávy. Tráva ve snaze získat vodu a vzduch se zakořeňuje jen mělce v travní plsti, a proto při déle trvajícím suchu vyschne. Vertikutátorem projedeme trávník ve dvou na sebe kolmých směrech a travní plsť prořízneme pomocí vertikutačných nožů do hloubky 3 až 5 mm.

Aerifikátor (provzdušňovač) z trávníku především vyhrabe travní plsť, a to pomocí hrabacího válce s česlemi. Rozříznutou plsť vyhrabe lehčeji než nerozřezanou a provzdušní zem. Trávník po tomto zákroku nevypadá moc pěkně, ale rychle se obnoví, lépe dýchá, zakoření se a v konečném důsledku je hezčí než neošetřený. Vertikutace se dělá 2-krát ročně, zatímco provzdušnění (aerifikace) jednou za 6 týdnů v sezóně od března do listopadu. Funkce trávní frézy a provzdušňovače se integrují do jednoho stroje, který má vyměnitelné nože a provzdušňovací válce (2 v 1 nebo Combi Care).

Koupit si podle potřeby můžeme levnější elektrické nebo dražší a výkonnější benzínové stroje. Vybavené jsou sběrným košem na zachycení vyhrabání rostlinného materiálu. Ceny kvalitních elektrických strojů začínají u cca 3.500 Kč. Příkon je od 1 kW, pracovní šířka od 32 cm, určené jsou na plochy o velikosti přibližně do 250 m2. Dobrý benzínový vertikutátor koupíme již za 8 000 Kč. S výkonem motoru 1,3 kW je použitelný na zahrady s plochou do 700 m2. Výšku válce lze stupňovitě nastavovat v rozsahu přibližně 20 mm. Výměna pracovních válců je jednoduchá a lze ji provést rychle i bez nářadí.

 

Travní traktory

Jde o speciální druhy sekaček, které slouží k sečení velkých ploch - do 3 000 až 5 000 m2. Vybavené jsou rotačními noži; mohou mít jeden nůž se záběrem od 60 cm, resp. dva nože se záběrem 105 cm. Levnější typy mají mechanické převodovky, které mohou být manuální nebo automatické. Kvalitnější traktory mají hydrostatické převodovky, jejichž výroba dnes již pomalu převažuje. Pracovní záběry dražších strojů dosahují šířky 140 cm.

Rámy traktorů se svařují z ocelových částí. Kvalitní a velmi pevné jsou trubkové rámy, které jsou odolné proti deformaci z nárazů.

Traktory pohánějí nejčastěji benzinové čtyřtaktní motory. Výkony levnějších se pohybují od 8,5 do 13 kW. Ovládání je jednoduché, pracuje se pohodlně v sedě. Naplnění sběrného koše s objemem 200 až 300 litrů signalizuje elektronika; koš lze pohodlně vyprázdnit z místa řidiče. Ukazatel signalizuje i stav nabití baterie, počet pracovních hodin stroje a stav paliva. Při náročnějším terénu je vhodné vybrat si traktor s většími koly.

K traktorům lze koupit i příslušenství, jako je sněhová radlice, čistící válec, zahradní vozík, zahradní válec a pod., díky čemuž lze stroj využívat celoročně a univerzálně.

 

Na závěr doporučujeme všem čtenářům, kteří se rozhodují s výběrem vhodné sekačky, aby se před jejím nákupem poradili s majiteli sekaček a s odbornými prodejci. Důležité je získat informace o praktickém používání stroje ještě před jeho koupí, abychom hned napoprvé pořídili takovou sekačku, která nám bude vyhovovat z hlediska výkonu i výběru ovládacích prvků. Mnohým zahrádkářům se totiž zdá, že je zbytečné platit navíc za některé maličkosti; v konečném důsledku jim však mohou ušetřit čas i námahu. Klíčovou vlastností při rozhodování o koupi je, jak sekačka seče a sbírá trávu. V prodejně se na první pohled může zdát, že mezi sekačkou od zavedeného výrobce s tradicí a neznačkové výrobce není žádný rozdíl. Při praktickém používání se však kvalita nebo nekvalita sekačky projeví již při prvním sečení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Práce se dřevem pomocí kvalitního nářadí

Každý správný řemeslník nám dá jistě za pravdu, že práce s nekvalitním nářadím může manuální činnosti...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…