Výběr lešení

Lešení je dočasná pomocná stavební konstrukce, která se používá při stavebních a montážních pracích ve větších výškách. Podle tvaru hlavních částí mohou být lešení z tyčových dílců, z plošných dílců nebo z prostorových dílců. Může nám sloužit jako pracovní podlaha, podepírajíci a dopravní konstrukce, nebo jako konstrukce, která chrání pracovníky a chodce.

Dělení lešení podle účelu

Podle účelu, resp. způsobu využití, rozdělujeme lešení na pracovní, pomocné a ochranné a záchytné konstrukce. Pracovní lešení - hlavní (těžké) vyžadují plošnou nosnost pracovní podlahy více než 200 kg/m3. Pomocné (lehké) lešení mají plošnou nosnost do 200 kg/m3. K lešením, které používají větší stavební firmy, patří i závěsné lávky a mechanické pojízdné a přenosné lešení.

 

Výběr lešení

Při výběru lešení bychom měli věnovat pozornost zejména způsobu jeho montáže, která by měla být velmi rychlá, bez šroubových spojů. Manipulace s jednotlivými prvky by měla být bezpečná, všechny díly by měly být lehké, jejich hmotnost by neměla přesáhnout 18 kg. Spoje by měly být snadno zajistitelné pojistkou proti samovolnému uvolnění. Pracovní podlahy z hliníku nebo oceli by měly být vybaveny rukojeťmi, jinak si můžeme skřípnout prsty. Moderní lešenové systémy vytvářejí na každém patře průchodnou pracovní podlahu, takže nehrozí klopýtnutí o překážku, případné zachycení oděvu o různé výčnělky na zábradlích nebo na stojkách. Boční zarážky při správném osazení garantují bezpečné uzamčení podlah a chrání nižší patra a chodce před vypadnutím předmětů. Rámové zábradlí ztužují celou konstrukci, takže je bezpečná již při montáži. Dvouřadé zábradlí vytvářejí pocit bezpečí, což je výhodné z hlediska soustředění na práci. Oproti rourovým konstrukcím se zábradlí budují velmi snadno, stačí je zasunout do konstrukčního otvoru.

 

Lešení z tyčových dílců

Tato lešení jsou konstrukčně jednoduchá a variabilní. Lze je postavit v různých podmínkách, v komplikovaných terénech, ve složitých výškových a půdorysných prostorách. Jejich nosnost můžeme měnit zahuštěním stojek, případně jejich zdvojením a příslušným zvýšením počtu ostatních částí konstrukce. Díky možnosti rozložení na základní konstrukční prvky zabírají minimální prostor při skladování a zároveň jsou ze stejných příčin nižší i požadavky na přepravní kapacitu. Jejich nevýhodou je větší náročnost při stavbě a demontáži. Bezpečnost těchto konstrukcí vyžaduje velkou zkušenost při jejich navrhování i montáži. Renomovaní výrobci nabízejí programy na vypracování projektu konstrukce pomocí počítače. Výpočet zajišťuje dodržení všech požadovaných parametrů (včetně bezpečnostních), jakož i výpis všech požadovaných konstrukčních prvků a rozpis počtu pracovníků a práce. I když je široká nabídka především moderních lešenářských produktů, neměli bychom zapomínat na klasické trubkové lešení doplněné uceleným sortimentem objímkových a speciálních spojek. Tato klasika vhodně doplní ostatní systémy, zejména v projektech, kde se kladou nestandardní požadavky a volí atypické tvary. Objímkové spojky bývají lisované a kované, nabízejí se jako pravoúhlé, otočné, nastavovací, schodišťové, nosníkové, kotevní atd..

 

Rámové lešení

Základním prvkem každého rámového lešení je rám, který může být uzavřený nebo otevřený. Uzavřená rámová lešení se používají na stavbu lešení kolem nejvyšších budov, ale i rodinných domů. Pro odborníky je důležitý údaj o výši lešení, při které ještě není potřeba kotvit prvky lešení do stěn budovy, resp. údaj o počtu kotev na 1 m2 při kotvení. Při stavbě běžného rodinného domu se lešení většinou nekotví. Rámová lešení s otevřeným rámem poskytují výhodu lehčích prvků, protože každý svislý rám se skládá ze dvou prvků. Trochu se tak sníží tuhost celé konstrukce. Na druhé straně otevřený rám umožňuje obcházet překážky na budovách. Díky konstrukční tuhosti se bez speciálních opatření mohou stavět rámová lešení až do výšky 80 m s efektivním kotvením. Někdy se můžeme ocitnout v situaci, kdy budeme potřebovat doplnit staré trubkové lešení rámovým, které je výhodné, protože má stejný průměr trubek jako trubkové. Ocelové lešení díky své univerzálnosti a široké nabídce speciálních dílů a příslušenství lze použít na libovolné členité fasády. Vybrat si můžeme z tradičních ocelových rámových lešení bez povrchové úpravy s hákovými spojkami, případně z trubkových lešení z hliníkových slitin.

 

Kotvení rámových lešení

Většina rámových lešení se kotví až od výšky 16 až 20 m. Důležitou informací pro stavitele rodinných domů je i to, jakým způsobem se lešení montuje. Některé rámové lešení může smontovat do výšky 6,5 m jediný pracovník. U dvoupatrového rodinného domu, který má navíc obytné podkroví, tato výška celkem stačí k tomu, aby si lešení poskládal stavebník svépomocí. I zde však platí bezpečnostní předpisy. Pokud stavebník nemá odbornou kvalifikaci (způsobilost) na stavbu lešení, nesmí si ho svépomocí smontovat. Rámové lešení se vyrábějí ze žárově zinkované oceli, takže jsou spolehlivé po celou dobu své životnosti.

 

Koupit si nebo půjčit?

Pokud používáme lešení opakovaně, určitě si položíme otázku, zda je pro nás výhodnější pronajímat si lešení, nebo si ho koupit a mít vlastní. Pokud stavíme rodinný dům, výhodnější pro nás bude si lešení půjčit. Cena pronájmu závisí na ročním období, délce pronájmu a výměře lešení. V létě, kdy je velký zájem, může být cena pronájmu vyšší. V ceně zapůjčeného lešení je i počítačově zpracovaný projekt. Výsledkem je nákres celé sestavy, situování vzhledem k budově a rozpis materiálu. Na stavbu se tedy dopraví jen to, co budeme skutečně potřebovat. Projektem se zaručuje i správný statický výpočet. Lešení se postaví rychle a během montáže se neimprovizuje. U menších staveb, jakými jsou například rodinné domy, se projekty na lešení většinou nedělají, protože lešenáři, kteří mají odborné zkušenosti, udělají montáž spolehlivě i bez něj.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…

Zateplení podlahových konstrukcí

Správně a kvalitně zaizolovat podlahové konstrukce znamená snížit energetickou spotřebu budovy o 8 až 10%. Významným...
více…

Práce se dřevem pomocí kvalitního nářadí

Každý správný řemeslník nám dá jistě za pravdu, že práce s nekvalitním nářadím může manuální činnosti...
více…