Dětský pokoj není jen místnost s hračkami

Nezáleží na tom, v jakém domě či bytě bude mít vaše dítě pokojíček. Záleží ale na tom, zda se mu v něm bude líbit a bude se si ho spokojeně užívat. A to je není záležitost bytového architekta, nýbrž souznění rodičů s dítětem.

dětský pokoj, děti, rodiče, bydlení

Představy dětí versus představy rodičů

Atraktivní dětský pokoj, můžete klidně vykouzlit i v menší místnosti. Není na tom nic složitého. Důležité je, vzít do úvahy potřeby a povahu dítěte. Malé děti rády běhají, hrají si, někdy se nám zdá, že jsou všude. Na vlastní prostor však takové nároky nemají. Nezapomínejte, že je rozdíl, pokud doma máte pětileté či desetileté dítě. V první řadě je třeba u dítěte zohlednit věk, jeho záliby a čemu se rádo věnuje ve volném čase.

Správná postel a dostatek úložného prostoru

Ideální dětský pokoj by měl mít dostatečně dlouhou postel, která má i správnou výšku. Zapomenout byste neměli ani na velký úložný prostor. Dostatečný úložný prostor neznamená, že si musíte koupit obrovskou skříň, vždyť malé dítě velmi těžko dosáhne na vyšší poličky. Skříň lze nahradit komodou, případně dostatečně velkým úložným boxem. Prostřednictvím úložných prostorů naučíte dítě, že každá hračka má své místo, přičemž je třeba si po hraní jednotlivé věci uložit. Nechcete dítěti kupovat klasickou postel? Velmi oblíbeným řešením je umístění postele do patra. Pod postelí tak vznikne ideální prostor pro skříň, pracovní stůl, hrací koberec, případně na sedací vak. Zde je výběr dostatečně bezpečné postele na rodičích. Velkou výhodou takové postele je, že ušetříte prostor, pokoj získá atraktivní vzhled a navíc pro dítě bude postel s žebříkem velké dobrodružství.

Stůl a židli do dětského pokoje vybírejte důsledně

Pokud máte doma předškoláka, případně školáka, je důležité vybrat mu správný psací stůl a vhodnou kancelářskou židli. Mějte na mysli, že vaše dítě se postupem času naučí psát a číst. Zde bude také důležité, aby se dítě naučilo při těchto činnostech správně sedět a držet tělo tak, aby nemělo v budoucnu problémy s páteří. To mu usnadníte tím, že vyberete správný nábytek. U psacího stolu je důležitá jeho výška, židle by měla mít správnou tvrdost a vhodné nastavení opěradla. Pokud má vaše dítě problém se správným sezením i přes zdravotně vyhovující nábytek, vložte mu mezi spodní část zad a opěradla malý míček, který ho bude nutit natáhnout se.

Osvětlení do dětského pokoje

Nezbytností v dětském pokoji je i volba kvalitního osvětlení. Nejde jen o lampu, která by měla být na stole školáka, ale i o kvalitní stropní svítidlo. Malé děti se rády hrají na zemi, proto je důležité, aby si od útlého věku nekazily zrak. Proto mu dobře posviťte na hračky, nezapomeňte přitom ani na ty nejmenší stavebnice.

Koberce na hraní

Dítě předškolního věku tráví svůj volný čas zejména u rodičů. Vypráví si s nimi a je rádo v jejich blízkosti. Svůj dětský pokoj využívá většinou jen na spaní. Pro takové malé dítě je dobré pořídit si ohrádku, případně hrací koberec. Ohrádka je velmi flexibilní, můžete ji umístit tam, kam potřebujete.

Doplňky přizpůsobte povaze dítěte

Život dítěte je tvořen množstvím zábavy a dobrodružství. K tomu však dítě potřebuje mít dostatek vlastního prostoru. Přitom však nemusíte mít obrovský pokoj, stačí když menší místnost zařídíte vtipně, podle povahy vašeho dítěte. Stalo se, že vám dítě pomalovalo v pokoji stěnu? Pořiďte mu do pokojíčku tabuli, na kterou si může malovat. Bude si na ni kreslit, a když vyroste, využije ji na procvičování písmen, které se naučí ve škole. Je vaše dítě příliš aktivní? Tak mu do dětského pokoje umístěte žebřiny, či horolezeckou stěnu. Na prostor to není náročné a navíc se na tom dobře vyřádí.

Barvy v dětském pokoji

Malé děti rády objevují svět. Jsou velmi vnímavé a mají rády barvy. Zkuste popřemýšlet nad tím, jaké barvy ve vás vyvolávají pozitivní pocity a všímejte si svého dítě, jak na ně reaguje. Pokud jste zjistili, které barvy jsou jeho oblíbené, pustěte se do vymalování pokoje. Nebojte se odvážnosti! Pestře barevnou kombinací, nemůžete nic pokazit. Vyberte si jednu hlavní a klidně ji doplňte o dvě vedlejší. Sytost odstínů však vybírejte opatrně! Příliš agresivní a ostré barvy, vyvolávají u dítěte neklid a agresivitu.

Dětské tapety

Líbí se vám dětské tapety? Možná si neumíte ani představit, kolik dětských motivů můžete najít v obchodech, či na internetu. Nezapomínejte ani na dekorace. Dětský pokoj by měl mít mnoho hraček, obrázků a doplňků.

Radikální změnu konzultujte vždy s dítětem

Nároky dětí rostou s příchodem puberty, kdy si dítě vyžaduje mít k dispozici svůj intimní prostor, kde ho nebude nikdo rušit. V tomto období je důležité, abyste nábytek s dětskými motivy, vyměnili za nábytek určený pro dospívajícího člověka. Mladá studentka by se v růžové pokoji cítila nanejvýš nepříjemně a styděla by se dovést si k sobě jakoukoliv návštěvu. V pokoji dospívajícího studenta by neměla chybět pohovka, PC koutek a pro mladou ženu velké zrcadlo. Rovněž nároky na techniku ​​se věkem obvykle zvyšují.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stěhování s malými dětmi musí mít řád, aby se dalo v klidu zvládnout

Stěhování je vždy velká a poměrně náročná akce. Navíc, když jde o stěhování rodiny s dětmi. Je třeba...
více…

Pokoj pro staršího školáka - zdraví, funkčnost a estetika

Při zařizování pokoje pro starší školáky je třeba mít na zřeteli jejich zdraví, ale i jejich požadavky....
více…

První dětský pokoj a jeho zařízení

Před příchodem miminka na svět je třeba vyřešit v bytě několik důležitých věcí. Před vámi stojí i otázka...
více…

Úklid dětského pokoje a originální přístupy

Znáte také ten pocit, když nahlédnete do dětského pokoje? Jedním slovem binec, který malé obyvatele ale vůbec...
více…

Dětský pokoj dítěte s alergií

Alergií v poslední době přibývá, že se již dá mluvit o epidemii. Trpí jí děti, dospělí i staří lidé. A...
více…

Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…

Dětský pokoj je třeba zařídit ekologicky

To, že dítě potřebuje vlastní pokoj, je každému jasné. Dětský pokoj je však třeba i zařídit. Ideální je...
více…

Rady pro účelné a vkusné zařizování dětského pokoje

Dětský pokoj můžeme trochu přehnaně označit jako "byt v bytě". Zatímco my dospělí si vyčleňujeme samostatné...
více…

Dětský pokoj a ukládání hraček

Asi do tří let je souboj s hračkami na vás - rodičích. Pak nastává čas, kdy by se i dítě mělo pomalu naučit,...
více…

Dětský pokoj s ohledem na věk dítěte

Věk dítěte je výchozím parametrem při navrhování správného řešení dětského pokoje, jeho lokalizace v bytě,...
více…