Domácí kino a slovo architekta

Domácí kino dnes již nabízí téměř každá prodejna elektroniky a s jeho rostoucí popularitou člověk nabývá pocit, že umístit jej v interiéru nemůže být žádný problém. Tento dojem je však mylný. Pokud chcete mít doma zajímavý a moderní prostor, a přitom si maximálně užít zvukový a obrazový zážitek z domácího kina, máte před sebou těžký úkol. Nejlepší je svěřit ji do rukou odborníka - architekta.

elektronika, domácí kino

Sladit zvuk, obraz a interiér je uměním kompromisu

Pokud byste současně trvali na dokonalém zvukovém a obrazovém zážitku a nechtěli se vzdát individuálního interiéru s atypickým tvarem a rozmístěním zařízení v prostoru, nikdy nedospějete k uspokojivému výsledku. Pokud si však stanovíte pořadí priorit, lze interiér poskládat tak, aby byl zajímavý a estetický a zároveň podporoval co nejkvalitnější zážitek ze systému domácí zábavy.

Plánování je základ

Někteří fanatici spojení kvalitního zvuku a obrazu v podobě domácího kina s velkou obrazovkou si dopřejí zvláštní místnost, kterou budou využívat pouze pro tento účel. Není to však obývák, je to domácí kino v samostatné místnosti, která neplní žádné jiné funkce. V běžném bytě či rodinném domě si však podobný luxus většinou nelze dovolit. Můžete (nebo spíše měli byste) se však dostatečně brzy zamyslet nad tím, jaký systém domácí zábavy chcete mít, a naplánovat ho.Nejdříve si musíte zvolit prioritu - zda trváte na individuální představě interiéru a přizpůsobíte její umístění a funkci domácího kina, nebo naopak. Hned na začátku si také třeba vybrat druh televizoru a jeho úhlopříčku. Od ní se totiž odvíjí vzdálenost místa poslechu, které musí ležet na tzv.. ose poslechu, tj. v místech, kde se ideálně setkává zvukový vjem z jednotlivých reproduktorů. Dnes si mnoho lidí vybírá obrazovku s velkou úhlopříčkou, přestože mají k dispozici pouze relativně malou místnost. Tomuto zploštění zvukového prostoru pak musí architekt přizpůsobit i zařízení interiéru tak, aby neutrpěla kvalita obrazového ani zvukového zážitku. Pokud stavíte nebo rekonstruujete byt, všechny tyto kroky je nejlepší udělat ještě před definitivní úpravou povrchu stěn v místnosti. Důvod je prozaický - systém domácího kina se skládá z množství komponent, které jsou navzájem propojeny mnoha kabely. Pokud chcete mít čistý interiér, měli byste zabudovat do stěn kabelové rozvody v trubkách. To vám umožní kdykoliv pohodlně vyměnit vadný kabel či kompletní kabeláž. Nebudete muset sekat do stěn a ušetříte si zbytečné náklady a problémy při výměnách domácího kina či televizoru. Zapuštění kabeláže do stěny je pro moderní interiér nezbytnou podmínkou, protože trendem je prostorová čistota a minimum nábytku. Existuje však i řešení, které rozsah kabeláže minimalizuje a umožňuje elegantní umístění domácího kina i poté, co jste již místnost vystěrkovali a zařídili nábytkem. Je to bezdrátový přenos zvuku mezi reproduktory, který nabízí například systém DAV-DS1000 od Sony. Díky propojení pomocí infračerveného paprsku lze reproduktory libovolně přemisťovat v prostoru a hledat tak ideální řešení pro zážitek z domácího kina.

Místnost a zvuk

Kdysi se doporučovalo nasměrovat domácí kino co nejvíce do středu poslechového prostoru.Dnes to už neplatí - pokud je soustava reproduktorů umístěna na pomyslné kružnici, jejich vhodným natočením lze dosáhnout nejlepší zvuk v zadní třetině místnosti. Při malých prostorech přitom nepřekáží, pokud ze zásady kružnice něco slevíte. Volné dráhy zvukových vln jsou zde velmi krátké a zvukové zpoždění zanedbatelné. Proto v menších prostorách nemá smysl investovat do akustických úprav stěn v kdysi módním stylu lede (Live End Dead End - obklad přední části pohlcuje zvuk, zadní část naopak zvuk odráží). Důraz je třeba klást spíše na umístění reproduktorů - přední i zadní reproduktory by měly být umístěny ve výšce hlavy při sezení na sedačce či v křesle, zadní by měly být alespoň půl metru za sedačkou. Proto pro domácí kino není vhodné opřít sedačku o zadní stěnu místnosti - nevyužitý prostor vzadu se vyváží mnohem kvalitnějším zvukem. Z interiérového hlediska je podstatný i výběr stojanů na reproduktory či konzolí na stěnu, jejich barevnost a design. Praktická je možnost jejich výškového nastavení.

Není materiál jako materiál

Pro zvukový zážitek je podstatný i materiál nábytku. Akustika místnosti se dá zlepšit čalouněnou sedačkou s textilním potahem, vhodnými závěsy a měkkým hrubým kobercem před sedačkou, z níž domácí kino sledujete. Poměrně náročnou, ale o to více akusticky ceněnou úpravou je podhled z polystyrénových desek s povrchovou úpravou, který je pod stropem zavěšen tak, že nad ním zůstane alespoň malý volný prostor. Členitý nábytek bez velkých jednolitých čelních ploch může zase pomoci při rozhýbání stojatých basových vln. I když se obecně pro místnost s domácím kinem doporučuje minimum nábytku, není to železné pravidlo - pokud použijete členitý nábytek menších rozměrů, vhodně rozmístěn na čelní stěně, určitě neztratíte na zvuku ani obraze, ale získáte na dojmu z místnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařiďte si krásnou koupelnu pomocí pár snadných kroků

Koupelna je často podceňovaný prostor. Přitom s pár snadnými vylepšeními můžete téměř jakoukoliv koupelnu...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Jak funguje chytrá domácnost v podání Somfy? Jako symfonie vyladění techniky!

Sen o domácnosti ovládané pomocí chytrého telefonu se může stát skutečností lusknutím prstu. Stačí zvolit...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Verde Eco Piatti 1l – detergent pro ruční mytí nádobí

Produkty, které neničí pokožku na rukách a následně ani životní prostředí jsou ideálními detergenty k ručnímu...
více…

Verde Eco Vetri e Spolvero – čistič skel 0,75l

Čistící prostředky na okna a skleněné předměty patří mezi hojně nakupovanou úklidovou drogerii. Vždyť právě...
více…

Verde Eco WC 0,75l – detergent pro očistu toalety (kachna)

Vyčistit toaletu lze běžnými postupy, ale také ekologickou cestou, bez použití drastické chemie, která ničí nejen...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…