Domácí kino vybírejte podle kvality a podle svých prostorových možností

Chcete si pořídit domácí kino? A víte, na co je třeba myslet, aby vás výběr nezklamal? Určitě se musíte kromě kvality příslušné sestavy zaměřit i na to, jak velký prostor chcete ozvučit a jaké máte nároky na kvalitu zvuku a obrazu.

domácí kino, zvuk, televize

Sestava domácího kina

Sestavu domácích kin už snad zná každý. Pro ty, kteří se s touto problematikou právě seznamují, zopakujeme, že systém domácího kina tvoří DVD nebo Blu-Ray přehrávač, basový reproduktor (tzv. Subwoofer) a výškové reprodiktory standardně v počtu pěti kusů. Výškové reproduktory zabudované společně s přehrávačem médií v jednom kuse tvoří kompaktní systém domácího kina 1.1. Pokud jsou samostatně, jde o vícekanálový systém podle počtu reproduktorů 2.1, 5.1, 7.1 nebo 9.1. Oba typy však dokáží navodit pocit prostorového zvuku.

Parametry při výběru

V úvahu se berou parametry jako je velikost prostoru, nároky na kvalitu obrazu a zvuku. Při originálních Blu Ray a DVD discích, by neměl být při přehrávání problém. Před sledováním filmů z internetu si je pořeba zkontrolovat, jaké formáty komprese systém domácího kina (dále "DK") podporuje. Většina filmů z internetu je ve formátu DivX, pro videa ve vysokém rozlišení je momentálně populární formát MKV. Na zobrazování obsahu zaznamenaný videokamerou se využívá formát AVCHD. Statické obrázky z fotoaparátu mají obvykle formát JPEG.

Propojitelnost koncových zažízení

Důležitá je také připojitelnost koncových zařízení. Většina přehrávačů má vstup pro USB zařízení, stejně pro připojení MP3 přehrávače nebo dock pro iPhone / iPod. Pro zapojení více zařízení do DK, je dobré si zjistit, jaké typy konektorů budete potřebovat (digitální optický, koaxiální ...).

Obraz

Další otázkou při výběru vhodného DK je, na jaký obsah bude prioritně využívány. Pokud si chce zákazník dopřát na své velké Full HD obrazovce kvalitní obraz, měl by určitě volit DK s přehráváním Blu-Ray disků, který je zároveň zpětně kompatibilní s DVD disky, ale na rozdíl od nich poskytuje obraz v plném vysokém rozlišení (Full HD). Pokud se k tomu přidá ještě podpora 3D, získáte dokonalý zážitek jako v kině.

Prostor

V první řadě je třeba, zamyslet se nad tím, jak velký je prostor, kde chcete DK používat. Do menších prostor bohatě postačí kompaktní systém typu 1.1, který již v současnosti dokáže poměrně věrně vytvářet virtuální prostorový zvuk, pomocí různých konstrukčních i algoritmických řešení. Pokud si však chcete vychutnat věrnou atmosféru kina a vaše prostory to dovolují, volbou by měl být vícekanálový systém a zde se dostává na řadu právě DK typu 5.1, případně více. V současnosti se výrobci předhánějí v zejména ve vytváření technologií, které vytvářejí co nejvěrnější prostorový zvuk. Nejlepším posuzovatelem jste však vy - ideální je zajít si do prodejny elektra a rozhodnout se podle toho, jak DK zní.

Výkon domácího kina

Celkový výstupní výkon neřekne nic o tom, jak detailně a čistě budou jednotlivé tóny celého zvukové spektra reprodukovány. Neznamená automaticky věrnou reprodukci. Domácí kina jsou přizpůsobeny hlavně na reprodukci detailů v nízkých tónech (výbuchy, střelba, atd), což zabezpečuje subwoofer a na reprodukci vysokých tónů při řeči, které reprodukují výškové reproduktory. Zvukové spektrum je proto u domácích kin poměrně široké, avšak je důležité, aby bylo i detailně v celém tomto spektru. Proto nejlepší posouzení je, domácí kino si přímo vyzkoušet. 

Nejnovější  technologie 

Moderní DK poskytují kromě klasických funkcí nejčastěji připojení do internetu, což znamená přístup například k službám YouTube nebo Skype na obrazovce televizoru, snadné sdílení obsahu (obrázků, videí) v rámci domácí sítě bez fyzického propojování počítače / smartphonu / tabletu s DK. Nejnovější DK nabízejí různé "vychytávky" jako například umožňují využití smartphonu na dálkové ovládání nebo zadek iPhone / iPod přímo do domácího kina, čímž se usnadní sdílení souborů mezi telefonem a DK. Rovněž je dnes již možné připojení počítačové klávesnice a myši ke systému, nejlépe bezdrátově. Samozřejmostí se stává přehrávání 3D a obsahu v HD kvalitě. 

Pozor na správné rozmístění reproduktorů

U domácích kinech typu 5.1 se dávají zpravidla dva do rohů dozadu, dva do rohů dopředu a jeden uprostřed před sebe, tak, aby směřovaly k místu, ze kterého se díváte. U domácích kin 7.1 ještě přidáte jeden reproduktor zleva i zprava vedle sebe. V případě jakýchkoliv nejasností vám poradí odborníci ve specializovaných prodejnách. Do menších prostor bohatě postačí kompaktní systém typu 1.1. Pokud bychom do malé místnosti umístili obrovské domácí kino typu 7.1, zvuk by se mohl nepřirozeně lámat. Větší místnosti spolehlivě ozvučí domácí kino typu 5.1. 

Kvalita zvuku versus počet reproduktorů

Počet reproduktorů ovlivňuje prostorový efekt. Posuzování je však individuální, protože každému vyhovuje něco jiného. 

Problémy s tažením kabelů?

V současnosti se vyrábějí i domácí kina s možností bezdrátového připojení zadních reproduktorů a bezdrátovým subwooferem.

Typ televizoru rozhoduje

  • 3D - zbytečně budete mít 3D Blu-Ray přehrávač pokud nemáte 3D TV, a naopak. Je třeba si uvědomit že obyčejný "2D" přehrávač nepřehraje 3D disk. 3D Blu Ray přehrávač naopak přehraje i obyčejné DVD.
  • HDMI - zda má TV HDMI slot. Samozřejmě možností připojení je více, ale HDMI v současnosti nabízí nejvyšší kvalitu
  • úhlopříčka - zbytečné je mít super výkonné domácí kino, pokud máme malý a starý TV 
  • design kina by měl ladit s TV

Stejný typ TV a domácího kina

Není nutný, ale je dobré si před koupí zjistit, do jaké míry jsou zařízení konkrétních značek kompatibilní. Může totiž vznikat problém v souvislosti s kontrolními signály probíhajícími mezi zařízeními přes HDMI (např. TV a DK stejné značky spolu komunikují tak, aby když se zapne zvuk DK, vypne se zvuk TV apod.), Rovněž není zaručena kompatibilita dálkových ovládání ( u stejné značky lze TV a DK ovládat jedním dálkovým ovladačem).

Televizní program se zvukem z domácího kina

Stačí DK propojit s TV digitálním koaxiálním kabelem. Většina televizních stanic vysílá v dvoukanálovém zvuku. Moderní domácí kino dokáží stereo zvuk převzorkovat na 5.1 a vytvořit prostorovější zvuk.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Televize a jejich nové vize

Televize je dnes nejen zdrojem informací a (ne příliš oceňovanou) alternativou trávení volného času - moderní...
více…

Současnost a budoucnost 3D televizorů

Televizory od svého vzniku po dnešek prošly opravdu dlouhou vývojovou cestu, na níž bylo několik důležitých...
více…

Jak si vybrat fotorámeček?

Jedni je zatracují kvůli zbytečnosti, jiní je vychvalují proto, že jim vynesly z disku na oči digitální fotografie,...
více…

Jak vybrat GPS navigaci?

Dříve než začnete uvažovat nad konkrétní značkou či dokonce modelem navigace, je dobré zamyslet se nad tím, kam...
více…

Jaký notebook koupit?

Pokud jste se rozhodli koupit notebook a nevíte, který si vybrat, neboť na trhu je takové množství modelů, tak hned na...
více…

Jak vybrat notebook?

Pád cen notebooků pokračuje a s tím souvisí i velký zájem ze strany zákazníků a další informace a rady k nákupu. I...
více…

Jak vybrat LCD monitor?

Zkratka LCD (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů) se používá na označování displejů, které...
více…

Jak si vybrat dobrou televizi?

Pokrok ve vývoji televizorů pokračuje neuvěřitelnou rychlostí a klasické obrazovky s "velkým zadkem" vyměňujeme...
více…

Jak vybrat domácí kino?

Domácí kino (dále jen DK) je to v podstatě přenesený význam a znamená zprostředkování zážitku z obrazu...
více…

Jak nakupovat kabely?

Pokud chcete do auta nainstalovat hudbu, budete potřebovat kabely, pomocí kterých jednotlivé komponenty propojíte....
více…