Dřevoplast - praktický a designový materiál na fasády a terasy

Vybíráte materiál na stavbu terasy nebo fasády? Nejen trendy, ale i velmi praktické jsou moderní kompozitní materiály tzv. dřevoplasty. Ale ne všechny splňují to, co se od nich očekává. Tedy spojení krásného dřeva a odolného plastu.

dřevoplast, bydlení, fasáda, terasa, obkladový materiál

Vysoká odolnost a dlouhá životnost dřevoplastu

Dřevoplasty mají vysokou odolnost, dlouhou životnost a nízkým nároky na údržbu. Ale nemusí to tak být vždy. Trh zaplavily různé nekvalitní napodobeniny a namísto očekávaných daností, uživatelům přinesly zbytečné náklady a starosti s údržbou.

Kde koupit kvalitní dřevoplast

Především vybírejte produkt odzkoušený v praxi a od dodavatele, který je na trhu minimálně několik let a má za sebou řadu pozitivních referencí, disponuje adekvátním zázemím a je předpoklad, že v době eventuální reklamace bude za několik let ještě na trhu.

Poměr dřeva a plastu

Rozeznat kvalitní dřevoplast není na pohled jednoduché, zvláště u běžného uživatele. Základem jejich složení však zůstává dřevo a plast. Dřevo má zásadní vliv na fyzikální vlastnosti profilů, plastová složka zase chrání terasu před rozkladným působením vody, vysokou provozní zátěží, ale i před vznikem plísní a vizuálními změnami. Mnozí se domnívají, že čím vyšší podíl dřeva se v kompozitním materiálu nachází, tím je dřevěný vzhled důvěryhodnější. Pravda je však taková, že čím vyšší podíl dřeva, tím více problémů, které má dřevo a kvůli kterým se vlastně rozhodujeme pro dřevo-plast. Dřevěné piliny obsažené v profilech vlivem UV záření sesychají, což má vliv na celkový vzhled profilu již po několika měsících. Dřevěné piliny jsou nasákavé, což způsobuje asi nejzávažnější nedostatky klasických jednovrstvých WPC profilů.

Klíčová je kvalita vstupních surovin

Konečné vlastnosti kompozitních profilů významně ovlivňuje nejen poměr, ale také druh a kvalita jednotlivých surovin (dřevo-plast), proto na pohled stejné profily mohou mít často výrazně odlišnou pevnost, odolnost a vzhled. Jen správný plast, frakce a druh pilin však dokáží určit ideální vlastnosti WPC profilů. Směs by měla proto sestávat z kombinace jemných dřevěných nebo bambusových pilin, případně rýžových slupek a plastu. V jeho případě se nejčastěji používají tři polymery: HDPE (polyethylen), PVC a PP (polypropylen). HDPE je doménou mimoevropských výrobců zejména z USA a Číny a přestože není tak tvrdý jako PVC ale PP, mnohem lépe odolává teplotním výkyvům, a to zejména mrazům až do - 40 ° C.  

Rozhoduje výrobní proces

Piliny a polymerizovaný plast se ve výrobním procesu navzájem smíchají a přes speciální formu následně vytisknou a zchladí. Rozhodujícím faktorem v konečném výsledku má proto i samotný výrobní proces WPC profilů. Z hlediska technologie výroby rozlišujeme jednoduché a dvouvrstvé WPC profily. Jednoduché se zhotovují zmiňovaným vytlačováním a jejich výhodou je především nízká cena. Prodávají se komůrkové (duté) a plné profily. Společným nepřítelem obou druhů je však UV záření a mechanické nečistoty, v důsledku čehož se může měnit barevný odstín WPC profilů již po několika měsících. Jednoduchou extruzi také způsobuje, že jsou do jisté míry nasákavé. Dřevěné piliny obsažené v dřevo-plastové směsi nasáknou vodou, která v zimě zamrzne a v případě komůrkových profilů může dojít k jejich prasknutí.  

Dvouvrstvé WPC - trumf na nedostatky dřevoplastů

Na všechny negativní vlastnosti dřevoplastu přinesly řešení dvouvrstvé WPC profily vyráběné tzv. koextruzí. Z tohoto výrobního procesu vyjde dřevoplastový profil, obalený 0,5 - 1 mm vrstvou plastu. Jde o stejný plast, jaký obsahuje jejich jádro, proto je nehybnou součástí profilu a nelze ho nijak odlepit. Výrazně se tak vylepšily nejdůležitější užitné vlastnosti dřevoplastových kompozitů. Vykazují barevnou stálost, odolávají UV záření a skutečně můžeme hovořit o jejich bezúdržbovosti. Povrchová vrstva zamezuje absorpci vody a všechny mechanické nečistoty se dají jednoduše a rychle omýt vodou. Rovněž nehrozí usazování mechů a plísní. Použitím dvouvrstvých WPC formou fasádního obkladu získáte zřejmě nejlepší bezúdržbovou alternativu dřeva. Věrohodný vzhled podobný dřevu, nenasákavý povrch a vysoká barevná stálost jsou výhody, které přinese vašemu opláštění stavby.  

Pozor na montáž

Uspokojivý výsledek a podobu terasy a fasády se všemi kvalitami a schopnostmi lze dosáhnout až profesionální instalací. Montážní systém ve velké míře ovlivňuje její kompaktní vzhled, proto je ideální, pokud instalaci zhotoví přímo výrobce nebo dovozce daného materiálu, který přebírá záruku nejen za samotné profily, ale i kompletní dílo, přesně zná vlastnosti daného materiálu, a umí tak zajistit optimální realizaci. V opačném případě, pokud terasu montuje jiná firma nebo jste se do instalace pustili svépomocí, za případné nedostatky materiálu převezme odpovědnost montážní firma nebo vy a nikoli prodejce materiálu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Dřevěná stěna zútulní byt a postará se i o zvukovou izolaci

Dřevěné stěny dokáží zútulnit každý interiér. Stěnu dřevem můžete obložit jako mozaiku. Docílíte tím zcela...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Obložení stěny dřevem dokáže zablokovat i signál mobilních operátorů

Obklady na stěnách překrývají nerovné povrchy stěn a chrání stěny před poškozením a viditelným zašpiněním -...
více…

Měsíční dřevo na stavbu domu

Lze z něj vyrábět malé i velké předměty - zdravé hračky, nábytek, stavět hospodářské budovy či domy k...
více…

Přírodní stavební materiály - dřevo, vlna, konopí, sláma......

Ekologická témata v současnosti vládnou světu a jinak to není ani ve stavebnictví. Mluví se o moderních stavbách a...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Dřevěné interiérové ​​obklady - účel, výběr a montáž

Dřevo a materiály na bázi dřeva se stále využívají nejen při zařizování interiéru, výrobě nábytku a...
více…