Dřevoplast - praktický a designový materiál na fasády a terasy
Vybíráte materiál na stavbu terasy nebo fasády? Nejen trendy, ale i velmi praktické jsou moderní kompozitní materiály tzv. dřevoplasty. Ale ne všechny splňují to, co se od nich očekává. Tedy spojení krásného dřeva a odolného plastu.
Vysoká odolnost a dlouhá životnost dřevoplastu
Dřevoplasty mají vysokou odolnost, dlouhou životnost a nízkým nároky na údržbu. Ale nemusí to tak být vždy. Trh zaplavily různé nekvalitní napodobeniny a namísto očekávaných daností, uživatelům přinesly zbytečné náklady a starosti s údržbou.
Kde koupit kvalitní dřevoplast
Především vybírejte produkt odzkoušený v praxi a od dodavatele, který je na trhu minimálně několik let a má za sebou řadu pozitivních referencí, disponuje adekvátním zázemím a je předpoklad, že v době eventuální reklamace bude za několik let ještě na trhu.
Poměr dřeva a plastu
Rozeznat kvalitní dřevoplast není na pohled jednoduché, zvláště u běžného uživatele. Základem jejich složení však zůstává dřevo a plast. Dřevo má zásadní vliv na fyzikální vlastnosti profilů, plastová složka zase chrání terasu před rozkladným působením vody, vysokou provozní zátěží, ale i před vznikem plísní a vizuálními změnami. Mnozí se domnívají, že čím vyšší podíl dřeva se v kompozitním materiálu nachází, tím je dřevěný vzhled důvěryhodnější. Pravda je však taková, že čím vyšší podíl dřeva, tím více problémů, které má dřevo a kvůli kterým se vlastně rozhodujeme pro dřevo-plast. Dřevěné piliny obsažené v profilech vlivem UV záření sesychají, což má vliv na celkový vzhled profilu již po několika měsících. Dřevěné piliny jsou nasákavé, což způsobuje asi nejzávažnější nedostatky klasických jednovrstvých WPC profilů.
Klíčová je kvalita vstupních surovin
Konečné vlastnosti kompozitních profilů významně ovlivňuje nejen poměr, ale také druh a kvalita jednotlivých surovin (dřevo-plast), proto na pohled stejné profily mohou mít často výrazně odlišnou pevnost, odolnost a vzhled. Jen správný plast, frakce a druh pilin však dokáží určit ideální vlastnosti WPC profilů. Směs by měla proto sestávat z kombinace jemných dřevěných nebo bambusových pilin, případně rýžových slupek a plastu. V jeho případě se nejčastěji používají tři polymery: HDPE (polyethylen), PVC a PP (polypropylen). HDPE je doménou mimoevropských výrobců zejména z USA a Číny a přestože není tak tvrdý jako PVC ale PP, mnohem lépe odolává teplotním výkyvům, a to zejména mrazům až do - 40 ° C.
Rozhoduje výrobní proces
Piliny a polymerizovaný plast se ve výrobním procesu navzájem smíchají a přes speciální formu následně vytisknou a zchladí. Rozhodujícím faktorem v konečném výsledku má proto i samotný výrobní proces WPC profilů. Z hlediska technologie výroby rozlišujeme jednoduché a dvouvrstvé WPC profily. Jednoduché se zhotovují zmiňovaným vytlačováním a jejich výhodou je především nízká cena. Prodávají se komůrkové (duté) a plné profily. Společným nepřítelem obou druhů je však UV záření a mechanické nečistoty, v důsledku čehož se může měnit barevný odstín WPC profilů již po několika měsících. Jednoduchou extruzi také způsobuje, že jsou do jisté míry nasákavé. Dřevěné piliny obsažené v dřevo-plastové směsi nasáknou vodou, která v zimě zamrzne a v případě komůrkových profilů může dojít k jejich prasknutí.
Dvouvrstvé WPC - trumf na nedostatky dřevoplastů
Na všechny negativní vlastnosti dřevoplastu přinesly řešení dvouvrstvé WPC profily vyráběné tzv. koextruzí. Z tohoto výrobního procesu vyjde dřevoplastový profil, obalený 0,5 - 1 mm vrstvou plastu. Jde o stejný plast, jaký obsahuje jejich jádro, proto je nehybnou součástí profilu a nelze ho nijak odlepit. Výrazně se tak vylepšily nejdůležitější užitné vlastnosti dřevoplastových kompozitů. Vykazují barevnou stálost, odolávají UV záření a skutečně můžeme hovořit o jejich bezúdržbovosti. Povrchová vrstva zamezuje absorpci vody a všechny mechanické nečistoty se dají jednoduše a rychle omýt vodou. Rovněž nehrozí usazování mechů a plísní. Použitím dvouvrstvých WPC formou fasádního obkladu získáte zřejmě nejlepší bezúdržbovou alternativu dřeva. Věrohodný vzhled podobný dřevu, nenasákavý povrch a vysoká barevná stálost jsou výhody, které přinese vašemu opláštění stavby.
Pozor na montáž
Uspokojivý výsledek a podobu terasy a fasády se všemi kvalitami a schopnostmi lze dosáhnout až profesionální instalací. Montážní systém ve velké míře ovlivňuje její kompaktní vzhled, proto je ideální, pokud instalaci zhotoví přímo výrobce nebo dovozce daného materiálu, který přebírá záruku nejen za samotné profily, ale i kompletní dílo, přesně zná vlastnosti daného materiálu, a umí tak zajistit optimální realizaci. V opačném případě, pokud terasu montuje jiná firma nebo jste se do instalace pustili svépomocí, za případné nedostatky materiálu převezme odpovědnost montážní firma nebo vy a nikoli prodejce materiálu.