Jak pěstovat astry?

Téměř v každé zahradě rozkvétají začátkem podzimu bohaté trsy aster, ale jen správná výsadba, ošetřování a dobrý výběr sousedů jim dovolí v zahradě naplno vyniknout.

Mezi dominantní podzimní trvalky patří mohutné trsy hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae) a hvězdnice novobelgická (A. novae-belgiae). Oblibu si získaly díky neúnavnému a bohatému podzimnímu kvetení. Přesto, že jednotlivé úbory jsou poměrně malé, v průměru dva až tři centimetry, na dobrých stanovištních a půdních podmínkách jsou bohatě rozrostené a obsypané květy. Jednotlivé odrůdy rozkvétají od září do října. Rozdělují se na brzké, poloraná a pozdní.

Do popředí záhonů, květináčů nebo do menších výsadeb jsou vhodnější nižší a kompaktější odrůdy aster. Hybridy Aster dumosus vznikly v převážné míře křížením s hvězdnice novobelgická, ke které bývají často i přiřazovány. V každém případě jde o odrůdy s nižším, kompaktním a hustým vzrůstem, vysoké od 15 do 50 cm.

Nároky a pěstování

Nejsou náročné a dobře se jim daří v nepříliš propustné a vysychavé půdě. Vyžadují pravidelnou zálivku během celého vegetačního období. Dostatek vláhy koncem léta pozitivně ovlivňuje tvorbu květních pupenů. Na velmi suchých a teplých stanovištích s písčitou půdou kvetou nespolehlivě a bývají ve větší míře napadány padlím. Vzhledem k jejich mohutnost jsou náročné na živiny, vyžadují pravidelné přihnojování a dobře reagují na obohacování půdy kompostem před výsadbou i v průběhu pěstování. Novoanglické a novobelgické astry poměrně pozdě raší a i jejich vývoj je na začátku vegetace velmi pomalý. Vzhledem k jejich konečnou velikost a mohutnost bychom neměli vysazovat více než tři až čtyři rostliny na čtvereční metr.

Řez a péče

Letní řez trvalek děláme při pěstování vysokých odrůd. Začátkem července zkrátíme výhonky přibližně o polovinu. Dosáhneme tak pevněji trsy a stabilnější stonky, ale počítat musíme se zpožděním kvetení přibližně o dvacet dní. Vysoké odrůdy třeba volně vyvazovat, aby si trsy zachovaly svůj přirozený tvar. S vyvažováním začínáme již u mladých rostlin, protože výhonky se už obvykle nepodaří pěkně upravit. Pokud starší trsy začínají ve středu řídnout a kvetení se oslabuje, je čas na jejich zmlazení.

Modří společníci podzimních aster

Prostor mezi jednotlivými trsy aster můžeme využít na výsadbu tulipánů nebo narcisů. V brzkém létě se ve volných prostorách může dobře vyjímat například mák východní (Papaver orientale) nebo mohutné okrasné česnek, který po odkvětu zatahují a uvolní místo rozvíjejícím se astra. Podzimní astry používáme na záhoně jako kosterní trvalky a vysazujeme je jednotlivě nebo v malých skupinkách po tři kusy. Nízké odrůdy jsou vhodnější do popředí ve skupinkách po 3 až 5 rostlin. V pestrém mixu podzimních trvalek, trav a keřů vynikne jejich jemná textura. V popředí nebo jako výplňová trvalka se spolehlivě prosadí rohoblizník (Ceratostigma plumbaginoides). Spolehlivá pokryvná trvalka neúnavně kvete od konce léta až do podzimu. Drobné modré květy jsou ideálním průvodcem podzimních aster. Atmosféru těchto dnů umocňují i ​​listy, které se začínají během prvních chladných dní intenzivně vybarvovat do bronzova. V pozadí se vždy najde vhodné místo pro přilbice (Aconitum) nebo ježibabu (Echinops). Na podzimním záhoně vyniknou stálezelené trvalky s šedými listy. Z trav můžeme použít ovsíř (Helictotrichon), z kvetoucích trvalek je během celého roku atraktivní levandule, santolina nebo juka. Výbornou službu nám koncem léta prokážou i kvetoucí polokeře. Ořechoplodec (Caryopteris) nebo perovske se postarají o potřebnou strukturu a stabilitu výsadby. V pozadí se uplatní atraktivní komule střídavolistá (Buddleja alternifolia). Příjemným zpestřením mohou být rostliny kvetoucí v létě, ale atraktivní i na podzim. V době, kdy jsme dávno zapomněli na nádherné květy trvalkových pivoněk, jejich vitální trsy listů stále zdobí záhony a s příchodem podzimu se začínají vybarvovat do bronzova. Odkvetlá soukvětí hortenzií mohou být také důstojným partnerem podzimních trvalek. Výjimečně krásná a ozdobná během celého léta je hortenzie stromkovité 'Annabelle' (Hydrangea arborescens) či hortenzie latnatý (Hydrangea paniculata).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Kytice lučních květů - vkusná ozdoba každého bytu

Koupit květinu v obchodě nezabere mnoho času, ale když si ji sami natrháte během procházky po louce, určitě z ní...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…