Má velké nároky na vláhu, zejména po vysazení a při tvorbě hlávek. Odrůdy zelí rozdělujeme na časné, poloraná a pozdní. Délka vegetačního období u brzkých odrůd je od 100 do 150 dnů, při středně raných od 130 do 180 dnů a při pozdních od 150 do 250 dnů. Dospělé rostliny dobře využívají menší množství srážek a rosu. Na teplotu zelí není příliš náročná. Stanoviště volíme vzdušné a otevřené. Velmi dobře se jí daří ve středních i těžkých půdách s dobrou vzlínavostí vody. V lehčích a suchých půdách roste špatně a dává malé úrody. Před vysázením sazenice důkladně polijeme, aby rostliny v prvních dnech po vysazení měli dostatek vláhy. Sázíme do rýh, které během ošetřování zahrnujeme tak, aby děložní lístky byly ve stejné výši s povrchem půdy. Rané odrůdy vysazujeme na vzdálenost 50 x 50 cm, letní 50 x 50 cm až 50 x 60 cm a pozdní odrůdy 60 x 60 cm až 70 x 70 cm.
Délka vegetačního období u brzkých odrůd je 95 až 105 dnů, při poloraná kolem 120 dní, při pozdních až 160 dní. Pro svou ranost je náročný na prostředí a pěstování. Jedním z rozhodujících činitelů dobré úrody je kvalitní podzimní příprava půdy se současným hnojením organickými a průmyslovými hnojivy. Na jaře zapracujeme do půdy superfosfát, draselná sůl nebo kombinované hnojivo. Nesmíme zapomenout na obsah molybdenu v půdě, neboť bez vyváženého obsahu tohoto prvku se růžice nebudou vytvářet podle našeho očekávání. Při vysazování používáme pouze silné a zdravé rostliny. Sázíme hlouběji do vydatně zalitých jamek. Rané odrůdy do sponu 50 x 50 cm nebo 60 x 40 cm, pozdní 60 x 50 cm až 70 x 50 cm.
Rané odrůdy vysazujeme na vzdálenost 0,25 x 0,30 m, poloraná na 0,30 má pozdní na 0,30 - 0,40 m. Délka vegetačního období raných odrůd je 85 až 95 dní, poloraná 100 až 120 dní a pozdních 150 až 160 dní. Zejména rané odrůdy jsou náročné na teplotu a vláhu. Nesnášejí kolísání suchých a vlhkých období, které jsou příčinou praskání hlíz. Nejvhodnější pro rané odrůdy jsou písčito-hlinité a písčito-humózní půdy, pro pozdní odrůdy jsou vhodné záhřevné hlinité půdy s obsahem vápníku, dobře zásobené živinami. Další příprava půdy je podobná jako u ostatních košťálovin.
Vzhledem připomíná přechodnou formu mezi květákem a ostatními košťáloviny. Pěstujeme jarní a podzimní odrůdy ve sponě 70 x 70 cm. Po vysazení záhony s košťáloviny okopávat, přihrnovat, zavlažujeme, ošetřujeme proti chorobám a škůdcům a udržujeme porost bez plevelů.
Ze všech košťálovin má nejmenší nároky na teplo. Vyžaduje však dostatek vláhy, která je základem úspěšného pěstování. Nároky na půdní podmínky má podobné jako zelí. I při něm rozlišujeme odrůdy rané, poloraná a pozdní. Sazenice raných odrůd vysazujeme do sponu 40 x 40 cm, poloraná do sponu 50 x 50 cm a pozdních do sponu 60 x 60 cm.
Netvoří hlávku a je velmi otužilý proti nízkým teplotám. Má skromné nároky na prostředí. Známe odrůdy nízké a vysoké. Nízké vysazujeme do sponu 50 x 50 cm a vysoké 70 x 70 cm. Délka vegetačního období je 100 až 150 dnů.
Od ostatních košťálovin se liší charakteristickou stavbou. Příprava pozemku je stejná jako u ostatních košťálovin. Dobře využívá organická hnojiva. Sazenice vysazujeme do sponu 60 x 60 cm nebo 50 x 70 cm. Husté vysazování snižuje úrodu a jakost růžiček.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu