Co dokáže domácí pekárna?

Kdo by odolal představě právě dopečeného voňavého chleba, který na vás každé ráno čeká v košíku na stole? Tento sen si můžete splnit velmi jednoduše - koupí domácí pekárny na chleba. 

 

Než se však rozběhnete do obchodu, rozmyslete si, co vlastně od pekárny ve vaší domácnosti očekáváte. Dokáže totiž víc, než jen upéct křupavý bochník.

 

Výhody domácího pečení 

Pečení s domácí pekárnou je velmi jednoduché. Podle receptu do ní stačí ve správném pořadí vložit přísady, ze kterých si přístroj sám zadělá hlaďoučké těsto, nakyne ho i upeče. Vaším úkolem je už jen vyndat voňavý výsledek a pochutnat si na domácím pečivu bez různých umělých přísad, či dokonce z bezlepkové směsi, což ocení celiatici. 

Další nespornou výhodou je možnost mít čerstvý chléb kdykoliv. Díky funkci odloženého startu vám ho pekárna napeče třeba i přes noc, abyste si čerstvý krajíc mohli dát ke snídani. Kromě chleba dokážou moderní pekárny upéct i jiné pečivo, například bábovky a vánočky, dají se v nich připravovat dokonce marmelády, džemy, či kaše a při nejrůznějších receptech jsou nenahraditelným pomocníkem pro vypracování těsta. 

 

Podle čeho vybírat? 

Na trhu je dnes množství různých modelů domácích pekáren od téměř všech výrobců domácí elektroniky, jejichž ceny se v závislosti na kvalitě, značce a funkcí pohybují od asi padesáti až po několik stovek eur. Základním kritériem při výběru by pro vás měla být velikost chleba, který pekárna dokáže upéct. Doma upečený chléb totiž neobsahuje konzervanty a je třeba ho tedy zkonzumovat dříve než pečivo z obchodu. 

Malé rodině se proto nevyplatí péct 1,75 kg bochník, velké domácnosti zas naopak půl kilový "chlebíček" nebude stačit. Protože bude pekárna pravděpodobně umístěna na kuchyňské lince, roli hrají i její velikost a design. I mezi domácími pekárnami se najde několik designérských skvostů. 

 

Rozhodující však zůstávají funkce, resp. programy, které pekárna nabízí. Nezáleží přitom ani ne tak na jejich množství, jako spíše na jejich různorodosti. Kvalitní pekárny mají kromě přípravy chleba i programy pro přípravu džemů, sladkého pečiva, bezlepkového pečiva a zpracování různých druhů těsta. Počet míchacích lopatek na těsto přitom také není nejdůležitější, potěší spíše funkce jejich sklopení před pečením. Obyčejně totiž zůstávají do chleba "zapečené" a vytahují se až po jeho dokončení. Dobrým tipem je proto naučit se je ještě před fází kynutí z těsta vytáhnout. 

 

Kde se dá koupit? 

Vhodným místem na nákup domácí pekárny jsou internetové obchody, kde najdete širokou nabídku, nejnižší ceny, a také podrobný popis jednotlivých modelů. 

 

Ještě před investicí do domácí pekárny je také dobré si ujasnit, že chléb z ní není úplně stejný jako z obchodu! Kvůli pečicí formě má totiž většinou čtvercový tvar a klasickou hrubou kůrku má jen na vrchní straně, kde se při pečení formy nedotýká. Zato si ho však můžete vylepšit podle vlastní chuti - nebojte se experimentovat s přidáním různých semínek, slaniny, či zeleniny. Například domácí cibulový nebo slunečnicový chlebík jen těžko hledá konkurenci!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…

Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…

Jak vybrat dobrý šicí stroj

Výběr správného šicího stroje vyžaduje udělat si čas na průzkum, aby pak vybraný stroj odpovídal Vašim...
více…

Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…