Jak nás ovlivňuje elektromagnetický smog?

Slyšeli jste už o něm? I když ho nevidíme, skutečně existuje a může nám způsobit nemalé potíže, podle jisté studie dokonce i problémy s dýcháním. 

Co jej způsobuje? 

Odpověď na tuto otázku je celkem jednoduchá - elektronický smog vytvářejí všechny elektrospotřebiče v naší domácnosti a zejména ty, které máme zapnuté téměř non stop, čili například televizor, počítač, DVD přehrávač nebo mobilní telefon. Je to vlastně elektromagnetické pole, které tyto přístroje obklopuje. 

 

Může zapříčinit astma 

I když to může znít jakkoli neuvěřitelně, podle vědců z Velké Británie může elektronický smog způsobit chřipku a poruchy dýchání, které mohou vést až k astmatu. Jak je to možné? 

Ve své studií tvrdí, že elektromagnetické pole obklopující zmiňované spotřebiče a elektrické vedení uvádí do pohybu viry, bakterie a různé alergeny rozptýlené ve vzduchu a to i v případě, že je místnost se spotřebiči zavřená. 

Do našeho organismu se tak dostávají tito nositelé nemocí během toho, jak dýcháme. A že tyto "potvůrky" jsou ještě i elektricky nabité, snadněji se navážou na povrch plic. Není to tedy nic příjemného. 

 

Má toho hodně na svědomí 

Problémy s dýcháním jsou jen výsledky posledních zkoumání, ale vědci už dávno vědí, že elektromagnetický smog má toho na svědomí mnohem více. Mezi jeho "úspěchy" můžeme zařadit i potíže srdeční činnosti, oběhového systému, metabolismu, nervového systému a také endokrinního systému. Je to tedy opravdu nesmírně zákeřný nepřítel. 

Když často a dlouhodobě pracujete s počítačem, určitě jste si již na sobě všimli bolesti hlavy, nepříjemnou únavu a možná i poruchy spánku. Tyto problémy totiž může způsobit elektromagnetický smog. 

 

Jak se před ním bránit? 

Bez moderních spotřebičů bychom už asi neuměli fungovat a proto se zcela zbavit elektronického smogu zřejmě ani nedá. Můžeme však jeho působení alespoň do určité míry omezit. 

Například bychom neměli mít v jedné místnosti příliš mnoho elektrospotřebičů najednou. V ložnici nebo v místnosti, kde spíme, bychom neměli mít vůbec, vždyť ke spánku počítač nebo televizi určitě nepotřebujeme. 

Mobilní telefon bychom při telefonování měli mít co nejdále od hlavy, případně využívat hlasitý hovor. Dají se koupit i ochranné štíty, které důsledky záření minimalizují. V každém případě je dobré telefonovat co nejméně a krátce. 

Když spotřebiče nepoužíváme, měly by být vytaženy ze zásuvky. Tím šetříme nejen naše zdraví, ale i přírodu a peníze. A dejte si do místnosti, kde máte spotřebiče, nějaké pokojové rostliny. Některé druhy totiž dokážou elektromagnetický smog docela dobře eliminovat.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus