Podívejme se na dědečky dnešních spotřebičů

Všichni dnes obdivujeme moderní tvary a skvělé automatické vlastnosti moderních spotřebičů, ale snad nikdo z nás už ani neví, jak vypadali jejich předchůdci. Podívejme se tedy společně na dědečky dnešních spotřebičů. 

Pračka 

Někdo může říci, že nejstarší pračkou byl místní potok. Ale pravda je taková, že pračku jako spotřebič známe již od roku 1767. Sestrojil ji Jacob Christian Schaffer. Samozřejmě, nešlo tehdy ještě o pračku elektrickou. Fungovala mechanicky, čili ten, kdo chtěl prát, se při ní i trochu nadřel. 

Takové pračky byly v kurzu až do devatenáctého století. V zásadě se však princip praní ani tak moc nezměnil, jako dnes i tehdy se prádlo ponořila v pračce do vody s prostředkem na praní. Opakovaným pohyb sem a tam se voda s pracím prostředkem protřepe a po nějaké době se vyplaví ven. Prádlo následně se částečně vysuší rychlým odstřeďováním v nízko rychlostní odstředivce. Pak se přidá čistá voda a míchá se s látkami pro vyplavení zbytku pracího prostředku. Nakonec se látky opět odstředí. 

 

Žehlička 

Lidé odjakživa chtěli na veřejnosti vypadat hezky a upraveně a tak vymysleli žehličku. Vždyť proč by takový středověký šlechtic měl chodit v pomačkaných kalhotách, no ne? První horké žehličky se totiž objevily už v patnáctém století. 

Nejstarší žehličky fungovaly velmi jednoduše, aby s nimi bylo možné pracovat, musel je majitel nechat nahřát, například na peci a žehlička si tak alespoň několik minut udržela potřebnou teplotu. Když vychladla, musela se procedura opakovat. 

Později se technologie vylepšila a do žehliček se vkládaly horké uhlíky, které zajišťovaly teplotu. První elektrické žehličky se objevily až na konci devatenáctého století. Později se jejich součástí stal termoregulátor a tyto spotřebiče získávaly stále modernější vzhled a funkčnost. 

 

Televizor 

7. září 1927 vytvořil Philo Taylor Farnsworth první plně elektronický televizor. Jeho vynálezu si všiml Vladimír Zworykin ze společnosti RCA a na jeho základě vznikly komerční televizní přijímače, jak je známe dnes. 

Podívejme se však na nejstarší funkční televizor, který bychom našli ve Velké Británii. Vyroben byl v roce 1936 a dodnes funguje, což je téměř neuvěřitelné. Jde o typ Marconiphone. Jak říká jeho majitel, stařičký televizor si sem tam zapne a nejraději na něm sleduje kreslené seriály z třicátých let dvacátého století. Ale dá se na něm sledovat i digitální vysílání, protože ho majitel vybavil set-top boxem. 

 

Myčka nádobí 

Ano, dokonce i myčka nádobí má své dlouhé dějiny a nepatří mezi poslední výdobytky techniky, jak si každý myslí. Jistý Joel Houghton si ještě v roce 1850 patentoval myčku, která byla poháněna ručně pomocí kliky. 

První motorem poháněná myčka nádobí vznikla v americkém státě Illinois jen o pár let později, v roce 1886. Co je opravdu zajímavé, vynalezla ji žena, Josephine Cochranová. Byla to poměrně bohatá vnučka Johna Fitch, vynálezce parníku a vadilo jí časté a zdlouhavé mytí nádobí po večírcích, které pořádala. A tak si řekla, proč by měla nádobí mýt ručně, když může vymyslet myčku? 

Její spotřebič měl horizontálně uložené kolo, na které se pomocí drátěného držáku připevňovalo nádobí. Kolos vodou a se saponátem. A ta myla nádobí. V roce 1924 nastal v tomto směru přelom, William Howard Livensa vymyslel malou myčku, která byla vhodná pro domácí použití. Ta už se mnohem více podobala současným myčkám, a to nejen vzhledem, ale i svými funkcemi.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus