Podívejme se na dědečky dnešních spotřebičů

Všichni dnes obdivujeme moderní tvary a skvělé automatické vlastnosti moderních spotřebičů, ale snad nikdo z nás už ani neví, jak vypadali jejich předchůdci. Podívejme se tedy společně na dědečky dnešních spotřebičů. 

Pračka 

Někdo může říci, že nejstarší pračkou byl místní potok. Ale pravda je taková, že pračku jako spotřebič známe již od roku 1767. Sestrojil ji Jacob Christian Schaffer. Samozřejmě, nešlo tehdy ještě o pračku elektrickou. Fungovala mechanicky, čili ten, kdo chtěl prát, se při ní i trochu nadřel. 

Takové pračky byly v kurzu až do devatenáctého století. V zásadě se však princip praní ani tak moc nezměnil, jako dnes i tehdy se prádlo ponořila v pračce do vody s prostředkem na praní. Opakovaným pohyb sem a tam se voda s pracím prostředkem protřepe a po nějaké době se vyplaví ven. Prádlo následně se částečně vysuší rychlým odstřeďováním v nízko rychlostní odstředivce. Pak se přidá čistá voda a míchá se s látkami pro vyplavení zbytku pracího prostředku. Nakonec se látky opět odstředí. 

 

Žehlička 

Lidé odjakživa chtěli na veřejnosti vypadat hezky a upraveně a tak vymysleli žehličku. Vždyť proč by takový středověký šlechtic měl chodit v pomačkaných kalhotách, no ne? První horké žehličky se totiž objevily už v patnáctém století. 

Nejstarší žehličky fungovaly velmi jednoduše, aby s nimi bylo možné pracovat, musel je majitel nechat nahřát, například na peci a žehlička si tak alespoň několik minut udržela potřebnou teplotu. Když vychladla, musela se procedura opakovat. 

Později se technologie vylepšila a do žehliček se vkládaly horké uhlíky, které zajišťovaly teplotu. První elektrické žehličky se objevily až na konci devatenáctého století. Později se jejich součástí stal termoregulátor a tyto spotřebiče získávaly stále modernější vzhled a funkčnost. 

 

Televizor 

7. září 1927 vytvořil Philo Taylor Farnsworth první plně elektronický televizor. Jeho vynálezu si všiml Vladimír Zworykin ze společnosti RCA a na jeho základě vznikly komerční televizní přijímače, jak je známe dnes. 

Podívejme se však na nejstarší funkční televizor, který bychom našli ve Velké Británii. Vyroben byl v roce 1936 a dodnes funguje, což je téměř neuvěřitelné. Jde o typ Marconiphone. Jak říká jeho majitel, stařičký televizor si sem tam zapne a nejraději na něm sleduje kreslené seriály z třicátých let dvacátého století. Ale dá se na něm sledovat i digitální vysílání, protože ho majitel vybavil set-top boxem. 

 

Myčka nádobí 

Ano, dokonce i myčka nádobí má své dlouhé dějiny a nepatří mezi poslední výdobytky techniky, jak si každý myslí. Jistý Joel Houghton si ještě v roce 1850 patentoval myčku, která byla poháněna ručně pomocí kliky. 

První motorem poháněná myčka nádobí vznikla v americkém státě Illinois jen o pár let později, v roce 1886. Co je opravdu zajímavé, vynalezla ji žena, Josephine Cochranová. Byla to poměrně bohatá vnučka Johna Fitch, vynálezce parníku a vadilo jí časté a zdlouhavé mytí nádobí po večírcích, které pořádala. A tak si řekla, proč by měla nádobí mýt ručně, když může vymyslet myčku? 

Její spotřebič měl horizontálně uložené kolo, na které se pomocí drátěného držáku připevňovalo nádobí. Kolos vodou a se saponátem. A ta myla nádobí. V roce 1924 nastal v tomto směru přelom, William Howard Livensa vymyslel malou myčku, která byla vhodná pro domácí použití. Ta už se mnohem více podobala současným myčkám, a to nejen vzhledem, ale i svými funkcemi.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…

Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…

Jak vybrat dobrý šicí stroj

Výběr správného šicího stroje vyžaduje udělat si čas na průzkum, aby pak vybraný stroj odpovídal Vašim...
více…

Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…