Slyšeli jste už o samočisticí troubě?

Pečení je výborný způsob přípravy chutných pokrmů. Moderní trouby zvládnou upéct pizzu, křupavé kuře i skvělé domácí koláče a všechno najednou. Ze šťavnatého masa však při pečení vystřikuje tuk, který se připaluje uvnitř trouby. Ručně vyčistit připálenou mastnotu je náročné, proto si vyberte troubu, která má samočisticí program, ať těžkou práci dělá za vás… 

Různé způsoby čištění 

Nejjednodušší způsob je parní čištění tzv. aqua clean. Do plechu na pečení nalijete vodu, nastavíte funkci, teplotu 50 °C - 90 °C a necháte v chodu 30 minut. Trouba vytvoří z vody horkou páru, která uvolní zapečenou mastnotu. Po ukončení programu stačí setřít zbytky nečistot. Čištění je jednodušší, není to však úplný zázrak. 

Ruční čištění trub výrazně usnadňují i ​​smaltované nebo katalytické stěny. Smaltovaný povrch má drobné nerovnosti, které zabraňují hlubokému pronikání mastnoty, katalytické stěny mají speciální povrchovou úpravu, která aktivně bojuje proti uchycení mastnoty. Po dopečení stačí vytáhnout a setřít. Vynikající pomůckou při eliminování nadbytečné mastnoty v troubě je používání tukového filtru, který ochrání topné těleso před potřísněním tukem. 

 

Samočištění (pyrolýza) 

Pyrolýza je fyzikálně-chemický děj, který spočívá ve vytvoření vysoké teploty (asi 500 °C) uvnitř trouby, pod jejímž vlivem se nečistoty změní na popel. Po skončení cyklu a vychladnutí trouby je můžete snadno setřít vlhkým hadříkem. Při pyrolytickém čištění se nepoužívá žádná chemie, odpadá namáhavé drhnutí a seškrabování připálených zbytků jídla. Během samočisticího cyklu jsou dvířka automaticky zablokována, aby se zabránilo popálení. Opět se dají otevřít, až když teplota v troubě klesne pod 300 °C. 

Multifunkční pyrolytické trouby obsahují několik programů čištění, které se liší délkou trvání. Nejrychlejší je program "eco", který odstraní malé znečištění, normální program je určen pro střední znečištění a trvá asi dvě hodiny a na silné znečištění je určen nejdelší program pyrolýza intenzivně. 

Trouby s funkcí samočištění přispívají k efektivnějšímu využití elektrické energie, protože mají lepší izolaci. Ušetřit můžete ještě více, pokud samočisticí cyklus spustíte hned po dopečení, čímž využijete zbytkové teplo. Některé typy trub umožňují během samočištění čistit i příslušenství - mělké, hluboké plechy a pánve. 

Pro ještě vyšší efektivitu samočištění mají moderní trouby dva pyrolytické čistící cykly - úsporný, při kterém se spotřebuje o 25% energie méně než při standardním cyklu. Můžete ho používat po každém druhém nebo třetím pečení masa a máte jistotu, že trouba je čistá. Standardní cyklus je vhodný na velmi znečištěnou troubu. Součástí trouby je kvalitní katalytický filtr, který pohlcuje nežádoucí pachy vznikající při čištění. 

 

Kdy se má trouba vyčistit? 

Pyrolytickou funkci není třeba spouštět po každém pečení. Samočištění aktivujte při silném znečištění a tehdy, když z trouby při předehřátá nebo při pečení uniká hodně kouře, nebo pokud trouba po pečení některých jídel po ochlazení zapáchá (ryby, grilované maso, jehně…). Modely trub se šestým smyslem dokážou automaticky vyhodnotit, jaké znečištěné uvnitř trouby a nastaví ideální čistící program.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…

Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…

Jak vybrat dobrý šicí stroj

Výběr správného šicího stroje vyžaduje udělat si čas na průzkum, aby pak vybraný stroj odpovídal Vašim...
více…

Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…