Zapomeňte na televizi, kupte si projektor

Patříte k vášnivým fanouškům filmů a toužíte si je vychutnat v pohodlí domova, dokonce i ve 3D kvalitě? V tom případě vás klasické LCD či plazmové televizory neuspokojí. Filmový zážitek jako v kině dosáhnete pomocí domácího projektoru, který můžete kromě sledování filmových novinek využít k projekci fotografií nebo videohry. 

 

DLP versus 3LCD 

Při hledání "svého" projektoru se setkáte s pojmy DLP a 3LCD. Obě projekční technologie mají své výhody i nevýhody, ale základní rozdíl je ve způsobu tvorby obrazu. 

Technologie DLP využívá soustavu zrcadel, které vytvářejí černobílý obraz odrazem světla z projekční lampy. Obraz se změní na barevný díky rychle rotujícímu barevnému kotouči. 

3LCD technologie využívá pro tvorbu obrazu optické hranoly a zrcadla, která světlo z lampy rozdělí do trojice barevných kanálů blokovaných průhledným černobílým LCD displejem. Displeje určí pro každý bod vhodný poměr červené, modré a zelené barvy. Barevné složky se znovu smíchají a promítnou na plátno. 

DLP projektory nabízejí díky jednodušší technologii vysoký kontrast, nevýhodou se zdá blikání barev, které může působit na diváka rušivě. Mají však menší rozměry, tišší chod a nižší provozní náklady. 3LCD projektory nabízejí stabilní obraz bez blikání, pro vyšší kontrast je však nutná silná lampa. 

 

Důležité parametry 

Kvalitu promítaného obrazu ovlivňují tyto parametry: jas, kontrast, rozlišení. Jas vyjadřuje sílu světla, které vydává lampa v projektoru. Projekční lampa produkuje teplo, které je třeba snižovat chlazením pomocí ventilátorů. Pokud nechcete, aby vás rušil jejich chod při sledování filmů, vyberte si model s co nejtišším provozem. O vhodnosti projektoru rozhoduje i údaj o životnosti halogenové lampy, který ovlivňuje způsob používání i prostředí, ve kterém se projektor provozuje. 

Kontrast určuje, jak ostrá a dynamická bude kresba scény. Pro domácí projekci jsou vhodné projektory s minimálním jasem a vysokým kontrastem. Základní hodnoty se pohybují od 900 lumenů s kontrastem 2000:1. Nejšpičkovější přístroje nabízejí jas 1 600 lumenů a kontrast až 130 000:1, což umožní sledovat obraz v jakýchkoli světelných podmínkách. 

Rozlišení projektoru závisí na tom, z jakého zdroje budete filmy na plátno promítat a jak velká bude úhlopříčka obrazu. Platí totiž, že čím větší je úhlopříčka obrazu, tím větší má být i rozlišení. Špičkové Full HD projektory mají rozlišení 1920 x 1080 p. 

Díky analogovým, digitálním a kompozitním vstupům můžete na projektor připojit různé druhy elektronických přístrojů: přehrávač, videokameru, digitální fotoaparát, TV tuner, satelit, počítač. Při koupi projektoru nezapomeňte ani na malý detail - dálkový ovladač, který je pro pohodlné ovládání nepostradatelný. 

 

Kam s ním? 

Umístění projektoru v místnosti nevyžaduje mnoho místa, nesmí však omezovat lidi při pohybu v místnosti. Důležitá je volná stěna, na kterou budete obraz promítat. Na projekci jsou ideální promítací plátna vyšší kvality, alternativou je stěna natřená speciální vysoko reflexní barvou. 

Rozsah ohniska čočky určuje vzdálenost projektoru a tím i velikost promítané plochy. Nejmodernější projektory vytvoří kvalitní obraz i při malé projekční vzdálenosti, do půl metru, takže mohou stát i na polici nebo stolku. Nejčastěji se projektory upevňují na stěnu nebo strop pomocí držáku, který umožní manuální nebo automatické nasměrování podle potřeby. Do minimalisticky zařízeného interiéru je vhodný výsuvný stropní držák. 

 

Vývoj pokračuje 

Mezi novinky patří mini projektory "kapesních" rozměrů či projekce prostřednictvím mobilního telefonu. Projektory short trow dokážou promítat kvalitní obraz z minimální vzdálenosti, některým stačí půl metru. Projektová kina typu all-in-one mají zabudovaný DVD přehrávač i reproduktory. Jelikož parametry projektorů se neustále zdokonalují, před koupí se určitě poraďte s odborníky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…

Jak vybrat dobrý šicí stroj

Výběr správného šicího stroje vyžaduje udělat si čas na průzkum, aby pak vybraný stroj odpovídal Vašim...
více…

Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např....
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…