Hravá zahrada - zahrada pro děti

Chcete, aby vaše děti trávili více času v zahradě? Postarejte se jim o poutavou zábavu a pohybovou aktivitu. Nezapomeňte však při tom na jejich bezpečnost.

Díky svému přírodnímu vzhledu patří dřevěné sestavy k těm nejoblíbenějším. Vaše zahrada se může pochlubit podomácku zhotoveným hřištěm nebo typizovaným modelem. Vše má své pro a proti. Při vlastní výrobě pokulhává bezpečnost. Dodržením základních zásad ji však dokážete přiblížit k požadavkům přísných norem. K těm hlavním patří šrouby zapuštěné do dřeva nebo alespoň s oblými hlavičkami a minimální mezery mezi jednotlivými prvky, aby se do nich dětem nevešly prsty. Důležitá je i dopadová plocha. Pokud výška prolézaček nepřesáhne sto centimetrů, vystačíte si s trávníkem. Větší výška vyžaduje sypký materiál tlumící dopad - jemný písek, štěrkopísek velikosti 2 - 8 mm, dekorační kůru či dřevěné hobliny. Nezanedbatelný detail je i výběr materiálu sedačky na houpačce. Tvrdé dřevo nahrazují bezpečnější měkké plasty a gumy. U typizovaných dřevěných hřišť sice zapláče vaše peněženka, ale ne nadarmo. Certifikátem ověřené sestavy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost a kvalitu. Na výběr máte mezi zhotovenými na míru či stavebnicovým systémem. Variabilitu poskytuje i způsob opracování dřeva, ať už upřednostníte přírodní kulatinu, nebo inklinujete k hranolům se zkosenými hranami.

 

Jaké dřevo?

Přestože jsou na stavbu dětského království nejvhodnějším kandidátem tvrdé dřeviny, při vlastní tvorbě vítězí jehličnany pro méně náročnou opracovatelnost. Na delší životnost však potřebují dodatečnou impregnaci a častější péči. Méně náročné na údržbu jsou tvrdé a exotické dřeviny. Pro snadnou dostupnost v našich končinách si prvenství obhájil akát. Vyznačuje se vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, škůdcům a hnilobě. Na rozdíl od měkkých dřevin nevytváří třísky, které by mohly způsobit zranění. Navíc nepotřebuje žádnou ochranu, povrchové úpravy se dělají pouze z estetického hlediska. Speciální pozornost vyžadují části konstrukce zapuštěné v zemi. Je vhodné penetrovat je přípravky na bázi asfaltů. O stabilitu sestavy se postarají ukotvené kovové prvky, v případě pískového podloží betonáž. Herní aktivity v zahradě pomohou rozšířit i přenosné atrakce a hry. Mnohé z nich vtáhnou do víru zábavy i dospělé. Chvíle oddechu zpříjemní houpací sítě a sedací vaky. Pro nejmenší horolezce jsou ideální plastové prolézačky a domečky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…

Noční kytička, která je ideálním společníkem při večerním posezení na zahradě

Často trávíte pozdní večery na zahradě? Zasaďte si květiny, které vás dlouhým večerem budou provázet. Jednou...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Ekozahrada není žádná věda ani práce navíc

Žít v souladu s přírodou a neškodit jí, to lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i založit si vlastní ekozahradu, kam...
více…

Netkaná textilie - užitečný pomocník při pěstování zeleniny

Netkaná textilie je cenná pomůcka pro zahrádkáře. Dokáže ochránit semínka, sadbu i úrodu. Ale to není vše, proč...
více…

Proč střídat zeleninu na záhonech?

Výsadba rostlin na záhony není žádná věda. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, jinak mnoho úrody neklidíte....
více…

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…

Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky...
více…