Interiérové kliky - podejte si s nimi ruce!

Klika na dveřích je sice malý, ale nepostradatelný detail interiérových dveří. Každý den si s ní několikrát podáváme ruce a díky ní snadno a pohodlně otevíráme dveře. Proto je důležité, aby byla kvalitní, praktická a výborně "sedla" do ruky. 

Vděčný objekt designérů 

Trendy v bytovém designu ovlivňují i ​​vzhled dveřního kování. Na trhu dnes najdete kliky různých tvarů - od klasických přes starodávné tepané až po extravagantní modely a uchvátí vás i široké spektrum materiálů a barev. Nejnáročnější zákazníci si mohou vybírat z designových modelů, na kterých se jako ozdobné prvky používají dřevo, kůže, porcelán či dokonce Swarovského křišťály. 

Při výběru interiérové ​​kliky myslete na to, že by měla ladit nejen se vzhledem a materiálem dveří, ale i s kováním oken a jednotlivými prvky v interiéru. Moderně zařízenému interiéru sluší jednoduchý dynamický design, do romanticky až rustikálně zařízených prostor se hodí zdobenější a masivnější kliky. 

 

Štítek nebo rozeta? 

Na výběr máte dvě možnosti - štítkové nebo rozetové kování. Štítek je kovová plocha, která chrání prostor kliky a klíčový otvor před zašpiněním a poškozením. Na dveře se připevňuje pomocí šroubů. Pokud si vyberete tuto variantu, musíte znát vzdálenost od kliky ke klíčovému otvoru, tzv. rozteč. Nejčastěji jsou délky 72 a 90mm. 

Kování s rozetou se skládají ze dvou částí, které zvlášť kryjí kličkový a klíčový otvor. Mohou mít kulatý nebo hranatý tvar. Setkat se můžete také s pojmem čtyřhran, je to čtvercový otvor pro kliku na štítku a na rozetě. Musí mít stejný rozměr jako zadlabací zámek, aby se klika při otevírání otevírala přiměřeně. Kování klik jsou dostupné s různými otvory na klíč - dózický i cylindrický. 

Na dveře se používají také fixní kliky v kombinaci s klikou ve tvaru koule nebo pár klik ve tvaru koule na rozetách, které se otevírají pootočením jedné koule. Pro otevírání posuvných dveří jsou určena pevná a stabilní držadla. Slouží k přitažení nebo odtlačení dveří, používají se také v kombinaci se zámkem. Na celoskleněné dveře jsou potřeba speciální kování. 

Sortiment doplňují kliky určené do koupelen nebo WC se zamykacím mechanismem. Na jedné straně štítku nebo rozety je otočný uzávěr, tzv. motýlek, kterým se dveře dají zevnitř zamknout. Na druhé straně je bezpečnostní uzávěr ve tvaru hlavice šroubu se zářezem, který umožňuje v případě potřeby dveře otevřít z vnější strany. 

 

Materiál a povrchová úprava 

Při výběru kliky věnujte pozornost materiálu, ze kterého je vyrobena, a kvalitě zpracování. Levné výrobky sice mohou zaujmout svým vzhledem, ale jejich koupi rychle litujete, když se po krátkém používání začne vrchní vrstva olupovat. O skutečné kvalitě svědčí například délka záruční doby, někteří výrobci nabízejí až 10 let. 

Na výrobu klik se nejčastěji používá mosaz. Pro zlepšení vlastností, zabránění korozi i změnu vzhledu se mosaz povrchově upravuje tzv. galvanizováním. Na povrch kliky se nanáší kovový povlak, například nikl, bronz, chrom a dále se upravuje například grafovaním nebo broušením. 

Co se týče vzhledu, dominuje matný nikl působící sametovým dojmem, lesklý nikl imitující stříbro a matný nikl. Luxusnějším materiálem je nerez, která se nemusí dodatečně upravovat. Na výrobu klik se používá i zamaková slitina, hliník, litina a plast. Stále jsou oblíbené levné plastové kliky, které jsou v nabídce v různých barevných provedeních.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Otravuje vás v létě hmyz?

Léto je krásné, teplé a slunečné, také nás ale může otravovat nepříjemný hmyz. Ať už bydlíte v rodinném domě...
více…

Dřevo má antibakteriální účinky, které ale úpravami potlačujeme

Dřevo je v interiéru ceněnou přírodní surovinou. A to nejen proto, že se na něj dobře kouká a pěkně voní. Dřevo...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…