Jak si doma vytvořit stylovou knihovnu?

Pokud máte ve svém domě, ale možná i v bytě, volnou místnost a přemýšlíte nad tím, jak ji zařídit a co v ní vytvořit, zkuste se rozhodnout pro tuto alternativu - elegantní a stylovou knihovnu. 

Knihy z módy nevycházejí 

Přestože se ještě před několika lety mohlo díky internetovému boomu zdát, že knihy postupně upadnou do zapomnění, dnes je jasné, že se tak zřejmě nikdy nestane. Knihy totiž mají své kouzlo, které nikdy nemůže obrazovka nahradit. Rovněž se daleko lépe čtou, přenášejí, pokud samozřejmě nejde o tisíci stránkovou encyklopedii, a stále se počet přečtených knih považuje za určitou formu vzdělání, pokud přirozeně nejde o Červenou knihovnu nebo westernové romány.

 

Co je třeba k jejímu vytvoření?

Především místnost, respektive místo, no a druhou podmínkou je samozřejmě dostatek knih. Pro tento moment však budeme počítat s tím, že místo i knihy k dispozici máme a tak nic podstatného nám už k vytvoření kvalitní knihovny nebude stát v cestě. 

Je třeba knihovnu zařídit v takovém duchu, který se týká prostorových možností dané místnosti. Když máme místo určené na knihovnu poměrně malé, neměli bychom sem umisťovat velké regály od podlahy až po strop plné knih, protože v menším prostoru se tím úplně ztratí atmosféra, opticky se místnost zmenší a místo útulné knihovny dostanete jen skladiště knih. V menší místnosti je lepší zvolit několik menších regálů rozmístěných na více místech. 

 

Otevřené police či prosklené? 

To je samozřejmě v první řadě na vašem osobním úsudku, ale pojďme si říci, která varianta má jaké výhody a nevýhody. Většina lidí si myslí, že když mají prosklené police, nedostane se do nich vůbec žádný prach. To však není pravda, dostane se i za sklo, takže i v tomto prostoru je nutno knihy čas od času utírat. 

Výhodou otevřené police je o něco větší a rychlejší dostupnost knih, nemusíte ani čistit sklo na policích a ani se bát, že se rozbije, a tak ublíží vám nebo někomu z vašich blízkých. I proto byste místo obyčejného skla měli mít sklo bezpečnostní, tvrzené, které vaše dítě jen tak lehce nerozbije. 

Více, než prach, může knihám ublížit sluneční světlo. Z tohoto důvodu by se knihy měly nacházet v tmavší místnosti, a když už chcete mít poličky se sklem, vyberte si pro jistotu pískované nebo mléčné sklo. 

Pokud však jde o všechny police, skříně a skříňky na knihy obecně, musíte počítat s tím, že postupem času, jak budou knihy přibývat, poroste i zátěž poličky. Proto byste se už při její koupi měli informovat, kolik kilogramů unese a tento limit nikdy nepřekročit. 

 

Chce to i stylovou atmosféru 

No technická zařízení a řešení nejsou v knihovně vše. Aby byla opravdu stylová, je třeba v ní i takovou atmosféru vytvořit. Co tak například místo moderního PC stolku použít starší, masivní a tmavší psací stůl? V případě nábytku a dalších doplňků v knihovně je lépe využívat tmavší odstíny, protože ty budou vždy vypadat elegantněji než světlé. 

Na stěny zavěste pár ohraničených černobílých fotografií, možná nějaký ten obraz a na stůl dejte konvici s šálkem čaje či kávy. A aby byla atmosféra skutečně dokonalá, nezapomeňte na houpací křeslo.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus