Jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji?

V obývacím pokoji strávíme asi nejvíce času. Odpočíváme tu, přijímáme přátele a mnohdy plní i funkci jídelny a pracovny. Právě proto je nezbytné účelné a praktické zařízení takového prostoru. Neměli bychom ho zbytečně přetěžovat nábytkem, ale přílišná strohost zase působí chladně. 

Důležitá je (nejen) dispozice 

Na výběr a uspořádání nábytku má zásadní vliv velikost a půdorys místnosti. Také světlost, uspořádání oken a dveří. Ale nejen dispoziční řešení ovlivňuje výběr nábytku. Podstatný je také provoz domácnosti a individuální nároky. 

V prostorných místnostech, kde je dostatek místa, umisťujeme sedací nábytek a také úložný a případně i jídelní. K pocitovému a prostorovému oddělení jednotlivých zón používáme nábytkové skříňky, lehké paravány nebo posuvné japonské stěny. Vzniknou tak značně atraktivní zákoutí. 

Prostorově nedostatečné pokoje ve starší panelové zástavbě velký prostor ke kreativitě nenabízejí. Pokoje proto zařizujeme prakticky a účelně. 

 

Nábytkové sestavy 

Od obývacího pokoje očekáváme, že bude plnit zejména relaxační funkci. Proto jsou nábytkové sestavy v současnosti lehké a vzdušné. Nábytek je jednoduchý, snadno přemístitelný a přestavitelný. Skládá se z drobnějších prvků, jako jsou skříňky a regály, které můžeme kvůli dynamice pokoje rozdělit a rozmístit po celém prostoru v menších částech. 

Takto můžeme do pokoje umístit i poměrně velký počet skříněk, aniž by pokoj působil přeplněně. Pro vytvoření útulného dojmu doplňujeme sestavy drobnými solitéry, jako je například prosklená vitrína, CD stojan, stojan na květiny, odkládací stolek a poličky. Vše by ale mělo být sladěno. 

 

Barevné kombinace 

Při volbě barevného uspořádání přihlížíme k mnoha faktorům. Jedním z nich je orientace na světovou stranu a s tím spojený přístup k přirozenému světlu. Zohledňujeme i vztah k ostatním místnostem a návaznost na ně. 

Emocionální působení barev pociťujeme každý trošku jinak, a proto při jejich výběru a zvláště při jejich kombinování postupujeme velmi citlivě.

Z hlediska určení preferujeme v obývacím pokoji převážně teplé tóny žluté, oranžové a všechny odstíny hnědé. Můžeme si dovolit i výrazný akcent červené v jednom nebo dvou bodech. Tyto barvy přirozeně podporují aktivitu, a protože v obýváku chceme především relaxovat, zmírňujeme je neutrálními chladnějšími odstíny. 

 

Uspořádání pokoje 

Nezbytnou součástí obývacího pokoje je odpočinková zóna, která zároveň plní i funkci společenskou. Jde o klasickou sedací soupravu. Podle velikosti pokoje volíme i úměrně velkou sedací plochu. V příliš malém pokoji by robustní sedačka vypadala nepřiměřeně, bez problémů ji však postavíme do pokoje, který má více než 30 m2. 

Prostornější pokoje umožňují zřízení jídelní zóny. Na prostor je nejnáročnější kruhové sezení, které je ale velmi estetické a působí pohodovým a rodinným dojmem. Úspornější je ale čtvercový nebo obdélníkový stůl, který můžeme přistavit ke stěně. V tomto případě jsou nejlepším řešením rozkládací stoly, které použijete pouze v případě většího počtu lidí. 

Někdy je vzhledem k nedostatku místa pro samostatnou pracovnu třeba do pokoje umístit i pracovní stůl. Pokud se totiž v bytě potýkáme s nedostatkem prostoru, je pracovní zóna v obýváku optimální alternativa. Zařídíme ji tak, aby pracovní koutek co nejméně narušoval celkové ladění pokoje a byl materiálově a stylově dokonale sladěný s ostatním nábytkem. Šikovné jsou skryté pracovní stoly. 

 

Dostatečné osvětlení 

Volba vhodného způsobu osvětlení závisí na aktivitách, které budeme v obýváku provozovat. Pokud ale vycházíme z běžné víceúčelovosti, neměli bychom se omezit jen na stropní hlavní svítidlo. Pokud máme v pokoji jídelní stůl, měla by být lampa i nad jeho středem. 

Dalším nezbytným bodem je čtecí lampa v blízkosti sedací soupravy a také náladová malá lampička. Ta slouží buď jako doplňkové osvětlení při sledování televize nebo jako příjemné jemné osvětlení k večernímu posezení. 

Světel by v pokoji mělo být opravdu více a měla by být rozmístěna tak, abychom pro každou činnost měli kvalitní zdroj bez omezení a zbytečného stínění.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Kosmetický koutek v bytě - přání každé ženy

Ženy stráví úpravou svého zevnějšku opravdu hodně času. Možná jsou i u vás, po celém bytě roztroušené...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Potřebuje novou sedačku? A co jí raději šikovně prodloužit život!

Sedací soupravu kupujeme s tím, že nám bude sloužit mnoho let. Ale často se nám omrzí dříve, než se stane hodnou...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Jak na sekání hrubého křoví

Větší křovinořezy se používají s těžšími třízubými noži na trávu a na keře, které kmínky bez námahy...
více…