Jak vypadá obývací pokoj inspirovaný minimalismem?

Už samotné slovo minimalismus v nás evokuje jistou jednoduchost, vědomí, že v rámci toho stylu nepůjde o nic bombastického, "nabubřelého" a podobně. A je to skutečně tak, minimalismus se totiž vyznačuje tvarovou jednoduchostí a také geometrickými rovnými liniemi, které vytvářejí v interiéru harmonii a řád. 

 

Nepleťme si však slovo jednoduchost s něčím primitivním nebo nudným. Jednoduchost v tomto kontextu znamená jistou formu, styl, praktičnost. Podívejme se například na nábytek v minimalistickém stylu - je nadčasový, nápaditý, zajímavý, vysoce funkční a variabilní. 

 

Často se v rámci minimalismu uplatní i designérské, ba až extravagantní kousky. V každém případě tu však hlavní roli hraje praktická stránka. Nábytkové sestavy se dají jednoduše obměňovat, díky čemuž můžete snadno interiér proměnit. Moderní jsou i stěnové panely s otevřenými policemi, nasvícené prosklené vitríny s matovaným sklem, skleněné police. 

 

Jak to vypadá v minimalistickém obýváku? 

Zapomeňte na klasický obývák plný skříní, skříněk a často zbytečného nábytku. V minimalistickém obýváku jde spíše o jednoduchou sestavu, která je reprezentována minimálním počtem skříněk. Ty mají přísný geometrický tvar, nejčastěji jde o čtverec nebo obdélník. Nábytkové sestavy se skládají ze závěsných skříněk nebo nízkých obdélníkových skříněk na nožičkách. 

Minimalismus znamená i minimální zatížení prostoru. Ten opticky zvětšují a odlehčují lesklé plochy skříněk a podsvícené otevřené police. K volnosti a vzdušnosti přispívá také zavěšení LCD televizoru na stěnu.

Pokud jde o sedací soupravu, podle zásad minimalismu do obýváku patří jednoduchá sedací souprava bez polštářů, příruční stolky ve tvaru kostky ze skla, dřeva, kovu nebo plastu. A podlaha? V ideálním případě laminátová nebo dřevěná. Minimalismus se však nevyhýbá ani kobercům, popřemýšlet se dá stejně nad celoplošným, jakož i nad kusovým kobercem. Neměl by tam však být výrazný vzor. 

Možná se domníváte, že například takové doplňky si v minimalismu své místo nenajdou. Není to však zcela tak. Určitě nepůjdete proti tomuto stylu, pokud si do obýváku umístíte vázu větších rozměrů, ideálně keramickou nebo skleněnou. Na škodu nebudou ani velké obrazy, samozřejmě v tenkém rámu, ba ani živé květiny, ty by však měly mít zajímavý, až nevšedního tvaru. 

 

Minimalistické barvy a materiály 

Pojďme si ještě říci, jaké barvy by se nám nejvíce hodily do minimalistického obýváku. Už jen ze samotné podstaty minimalismu nešokovat svou výrazností, nám vychází, že půjde zejména o neutrální barvy, čili šedá, béžová a samozřejmě bílá. Někteří minimalističtí designéři však rádi pracují i ​​s modrou, žlutou, červenou či hnědou. 

Pokud jde o materiály, minimalismus má nejraději, nazvěme je, chladnější druhy. Může jimi být tedy sklo, hliník, ocel či kámen. Nevyhýbá se však ani dřevu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Svítidla a osvětlení - nejlépe hodnocené weby v roce 2020

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…