Jaké existují interiérové dveře?

Interiérové ​​dveře tvoří v každé domácnosti část vnitřní architektury, a proto je třeba k nim i tak přistupovat. Projektant je rozmisťuje tak, aby měly to správné místo, rozměry, ale i způsob otevírání. Následně pak by jejich výplně měly ladit s vnitřkem vašeho příbytku. S interiérovými dveřmi se proto vyplatí experimentovat.

Jak umístit dveře? 

Dveře se umísťují v interiéru tak, aby nebránily při zařizování jednotlivých místností nábytkem. Nejlepší je je osazovat od boční stěny místnosti s odstupem alespoň půl metru pokud chcete mít u nich menší police a nábytek, pro skříňové sestavy ponechat odstup 65 centimetrů a pro umístění postele nebo stolu nechat odstup alespoň jednoho metru. 

 

Máte ten správný rozměr? 

Interiérové ​​dveře mají i různé rozměry, kde nejmenší šířkový rozměr by měl být alespoň 60centimetrů. Tak úzké dveře se používají hlavně u koupelen, toalet, spíží nebo menších sklepů. Pro obytné místnosti by proto šířka dveří měla být alespoň 80centimetrů. Tato šířka postačuje i pro přenos částí nábytku. 

Větší šířka dveří například 90centimetrů se používá pro vstupní dveře do interiéru, širší se používají jen ojediněle. Výška standardních dveří se v minulosti používala do 1,97metru, ale časem se musela kvůli neustále se zvyšující průměrné výšce lidí posunout až ke dvěma metrům nebo ještě o pár centimetrů více. Jak budete mít vysoké dveře, to už záleží na dohodě s projektantem.

 

Otevírání dveří 

Interiérové ​​dveře mají různé způsoby otevírání, ale nejprve by se měly přizpůsobovat bezpečnostním a protipožárním předpisům, a až potom požadavkům stavebníků. Na výběr jsou různé druhy otevírání, kde nejrozšířenější jsou dveře otvírací. Ty se osazují na dva nebo tři panty. 

Přestože je tento typ otevírání nejpoužívanější, má i své nevýhody. Při neustálém otevírání například překážejí v prostoru, musí se otevírat tak, aby se daly otevřít i jiné dveře pokud jsou blízko sebe, a při průvanu se "rádi" zabouchnou. Klasiku už v oblíbenosti mezi lidmi dobíhají dveře posuvné, které se posouvají ve vedení podél stěny nebo se zasouvají do otvoru ve zdi. 

Jejich nespornou výhodou je, že nepřekáží v prostoru, a mohou být neustále otevřené - průvan je na ně "příliš krátký". Posuvné dveře však mají i svou menší nevýhodu, a to tu, že se dají otevřít jen za použití rukou. Nohy nevyužijete - například tehdy, když máte obě ruce plné. 

Pro posuvné dveře je praktičtějším řešením zasouvání do otvoru ve zdi, protože pokud se to už nedá, těsně u zdi, kde se dveře vysouvají, nedáte nábytek. Podobnost s posuvnými dveřmi najdete v méně používaných skládacích dveřích, které se nejčastěji používají u sprchových koutů. 

Dalším typem dveří jsou kyvné, které se však vyžívají hlavně v restauracích a hospodách, v domácnostech jen výjimečně. Jejich výhodou je hlavně lehká průchodnost a dají se otevírat i nohama, když máte plné ruce. 

Interiérové ​​dveře v každé domácnosti vyniknou tehdy, pokud je dokážete sladit s budoucím zařízením příbytku. Mohou být s různých materiálů nebo jejich kombinací. Používá se hlavně dřevo, sklo, či plast. Dveře jsou součástí každého interiéru, a pokud si je vyberete funkčně i vzhledově krásné, váš interiér bude působit lákavějším dojmem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Otravuje vás v létě hmyz?

Léto je krásné, teplé a slunečné, také nás ale může otravovat nepříjemný hmyz. Ať už bydlíte v rodinném domě...
více…

Dřevo má antibakteriální účinky, které ale úpravami potlačujeme

Dřevo je v interiéru ceněnou přírodní surovinou. A to nejen proto, že se na něj dobře kouká a pěkně voní. Dřevo...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…