Kožešina a interiér, dokonalá symbióza

Umístění kožešin v interiéru je pro mnoho lidí diskutabilním tématem. Mezi jejich nejvášnivější odpůrce patří zejména ochranáři a alergici. I přesto jsou zvířecí kožešiny stále oblíbené. Díky nim interiér působí útulně, teple a elegantně. 

 

Zvířecí kožešiny se od nepaměti používaly jako oděv, sloužily k izolaci studených stěn a podlah i jako postelové drapérie, ale plnily i okrasnou funkci. V našich zeměpisných šířkách se nejvíce cenila kožešina z medvěda, která byla součástí interiérů mnoha hradů a zámků. V 19. století byla nejvzácnější kožešina ze soba, bílé, modré a stříbrné lišky, rysa, norka. Dále následovaly kožešiny sněžného leoparda, bobrů, veverek, velbloudů a tibetské kozy. 

 

Umělé kožešiny 

Kožešiny ze zvířat byly vždy vzácnou komoditou. Kvůli zisku obchodníků umírají kvanta zvířat, některým druhům hrozilo vyhynutí. Potěšující zprávou je, že většina interiérových kožešin se v současnosti vyrábí z umělých vláken. Na pohled jsou k nerozeznání od pravých, jsou však mnohem levnější a dokonce hypoalergenní. 

Umělé kožešiny jsou nenáročné na údržbu, což však neznamená, že je můžete jednoduše hodit do pračky. Ideální je je vytřepat a vyčesat jemným kartáčem ve směru vlákna. Větší znečištění odstraníte roztokem vody a kvalitního pracího prášku a jemným vytíráním. Jedinou nevýhodou oproti pravým kožešinám je nižší "životnost". 

 

Pravá kožešina jako přírodní lékař 

Věděli jste, že pravé zvířecí kožešiny mají blahodárné účinky na naše zdraví? Například beránčí kožešina umístěna v posteli potlačuje negativní působení geopatogenních zón a je prevencí proti proleženinám. Ovčí rouno je známé svými pozitivními účinky při revmatických potížích, nezánětlivé onemocnění kloubů, svalů a šlach. 

Ovčí vlna má výjimečnou schopnost, v zimě zahřeje a v létě naopak ochlazuje. Je vhodná i pro alergiky, protože lanolin, který obsahuje, brání rozmnožování roztočů. Léčivá síla pravých kožešin se využívá při výrobě různých druhů zdravotních doplňků, ledvinových pásů, bandáží a chráničů na klouby. 

 

Široké uplatnění 

Kožešiny, ať už pravé nebo umělé, mají v interiéru široké uplatnění. Dobré je je používat s mírou, aby nepůsobily kýčovitě. Velkým hitem jsou taburetky a křesla od Le Corbusiera, židle se zvířecím motivem, různé doplňky, rámy na obrazy, stínidla na lampy, sedací vaky, přikrývky, polštáře, předložky, prostorové koberce. Boom v současnosti prožívá kravská kůže, v kurzu jsou stále kožešiny exotických šelem (leoparda, tygra) a kopytníků (zebry, velbloudi), králíka, norci, vlka, činčily, berana. 

Kožešina je univerzální, rozumí si s dřevem, keramikou, sklem, kovem, cihlou. Má mnoho podob, huňatá, dlouhosrstá, krátkosrstá. To ji dělá vhodnou do stylově různě zařízených interiérů. Uplatní se v minimalistických, klasických a romantických prostorách, a elegantně zařízeném pokoji. Cítí se doma v koloniálním i etno stylu, kde ji výborně doplňují starožitnosti, antická keramika, robustní dřevěný nábytek, tkané africké nebo orientální koberce. 

Neexistují striktní pravidla, kam se kožešina hodí. Můžete ji klidně umístit v ložnici, pracovně, dětském pokoji i v předsíni a koupelně.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus