Na co se zaměřit při zařizování obývacího pokoje?

Úloha jednotlivých částí obytného prostoru se za poslední roky posunula někam jinam. Příkladem toho je i obývák, který již neslouží jen na to, abychom v něm večer usnuli při sledování televize. 

 

Není tomu tak dávno, kdy měl obývací pokoj funkci pouze sváteční nebo televizní místnosti, kam se chodilo po večeři na pravidelný televizní program. Novým, moderním trendem je vytvoření velkého prostoru, který můžeme docílit například spojením kuchyně či jídelny a obýváku. Důležitým faktorem, při spojení těchto dvou místností v jednu, je především respektování soukromí ostatních spolubydlících. Jsou však i další možnosti. 

 

Letí minimalismus 

Dalším trendem dnešních obývacích pokojů je minimalismus nábytku a obytných stěn, které jsou nahrazeny menšími kusy, které se navzájem jeden druhého nedotýkají. Moderním pojetím je odlehčený prostorový vzhled, který docílí například tím, že jednotlivé police nebo skříňky zavěsíme přímo na stěnu. Dominantou však zůstává televizní stolek, jehož dnešní moderní podoba tkví v nízkém a delším provedení, na který navazuje skříňka či police. 

Vzhled této nábytkové sestavy významně přispívá k celkovému charakteru místnosti. V posledních letech se stávají velmi oblíbenými stavebnicové systémy, které si zákazníci montují i ​​navrhují podle svého vkusu a bytových dispozic. 

Nábytek by měl charakterizovat určitý stupeň nadčasovosti, která spočívá v tvarové lehkosti, kruhovém nebo oválném tvaru a již zmiňované strohosti. Omezením nábytku ušetříme finanční prostředky a díky tomu můžeme koupit kvalitnější a dražší kousky. 

 

Barvy 

Barvy jednotlivých místností v bytě jsou ovlivněny především módními trendy, které se však každým rokem mění. Barvy jsou zpravidla dost "ožehavým" tématem, protože každý z nás má své oblíbené i neoblíbené barvy, které by do interiéru nerad dával, ani kdyby byly jakkoliv in. 

Moderní obývací pokoje jsou vymalovány neutrálními barvami, mezi nimiž nechybí bílá, smetanová nebo vanilková. Pokud náš byt disponuje menšími prostory, je třeba vyhnout se tmavým barvám nábytku, stěn i doplňků. Naopak světlé barvy, skleněné povrchy a zrcadla prostor opticky zvětší a rozjasní. 

 

Osvětlení 

Dominantou každé místnosti, tedy i obývacího pokoje, by mělo být centrální osvětlení, které je schopno osvětlit celou místnost. Doplňková světla plní funkci výrazného osvícení, například při čtení, psaní či pracovních činnostech. Všechna světla v místnosti by měla být vzájemně sladěna, a to nejen funkčně, ale i esteticky. 

 

Podlaha 

Prvenství patří podlahám plovoucím, za kterými následují podlahy dřevěné, korkové a linolea. Návratem moderních podlahových krytin jsou i koberce z vlny nebo vlněné směsi s hustým vlasem. Problém u těchto koberců spočívá především v prošlapání, proto jsou spíše vhodné jen jako módní doplněk v podobě kusového koberce například pod konferenční stolek. 

 

Sedací souprava 

Nejdůležitějším kusem nábytku každého obývacího pokoje je sedačka, která může být doplněna jedním nebo dvěma křesly. Tvar či velikost sedačky závisí především na prostorových možnostech obývacího pokoje, materiál je záležitostí vkusu každého uživatele. Trendem jsou sedačky kožené, které jsou oproti látkovým hygieničtější a snadnější na údržbu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji?

V obývacím pokoji strávíme asi nejvíce času. Odpočíváme tu, přijímáme přátele a mnohdy plní i funkci...
více…

Koberce jsou opět v módě

Díky trendu zdravého bydlení byly ještě donedávna koberce zatracovány, a z interiéru je vytěsnily plovoucí podlahy...
více…

Jak nejvhodněji využít fialovou barvu v interiéru?

Podle internetové encyklopedie Wikipedie je fialová barva, která odpovídá nejvyšším frekvencím, které je lidské...
více…

Správně provoněný prostor je základ úspěchu

I vy hledáte způsob jak příjemně a na dlouhé měsíce provonět svůj byt či pracoviště? Jak dosáhnout toho,...
více…

Jaké jsou přednosti vliesových tapet?

V poslední době se hodně mluví o návratu tapet. Tapety jsou na rozdíl od klasických papírových vyrobeny z...
více…

Co se nosí v obývacím pokoji?

Obývák je pro naše bydlení něco, jako například pěkné večerní šaty, ve kterých se chceme před ostatními...
více…

Jak vypadá obývací pokoj inspirovaný minimalismem?

Už samotné slovo minimalismus v nás evokuje jistou jednoduchost, vědomí, že v rámci toho stylu nepůjde o nic...
více…

Romantický obývací pokoj představují květiny a jemné barvy

Pokud sami sebe pokládáte za romantiky, obývací pokoj, který vám představíme dnes, je pro vás jako ušitý na...
více…

Obývací pokoj v kombinaci černá bílá - kouzlo elegance a luxusu

Někdy nám úplně stačí pouze dvě barvy, černá a bílá. Jejich kombinace má v sobě totiž ukryté nepopiratelné...
více…