S teplým obdobím to všechno začíná, útoky hmyzu, který se snaží dostat do našich příbytků. A přesně jako každý rok v tomto čase proti nim vytahujeme do boje.
V domácnosti se můžeme setkat prakticky s jakýmkoliv druhem hmyzu, nejednou se stane, že i ve vyšších patrech v panelákovém bytě jeho majitel objeví malé mravence, jak se u něj vesele snaží vybudovat "logistické centrum". Pokud se jich chcete zbavit, co tedy předpokládáme, že chcete, měli byste postupovat na základě toho, o jaký druh mravenců konkrétně jde.
Velmi účinným a mnohem méně nákladným způsobem hubení mravenců jsou takzvané stanice. Jedná se o malé plastové domečky, ve kterých je ukrytý jed. Tyto domky se kladou na místa, kde je výskyt hmyzu nejhustší. Tyto domky dodává na trh řada firem a cenová relace tohoto řešení je pouze několik korun.
Ale může se stát i takový případ, že si domů z louky kromě květů přinesete například lučního koníka. Ne že by byl něčím škodlivý nebo odpudivý, ale má poměrně nepříjemný zvyk, kudy chodí.
O pavoucích se bavit ani nemusíme, to jsou už klasičtí hosté v našich bytech či domech a navíc, ačkoli mnoho lidí má z nich iracionální hrůzu, jsou to vlastně velmi užiteční tvorové a lidem prakticky nepřekáží. Horší je, když se k vám nastěhují šváby. Tato "společenská zvířátka" patří sice k velmi starým druhům hmyzu, ale zároveň i k odpudivějším. Jsou to všežravci, živí se různými potravinami, ale dokonce i klihem na vazbách knih a známkách.
Rus domovní je malý druh švába a je ještě nepříjemnější. Boj proti švábů je náročný a vyžaduje systematičnost a trpělivost. Šváby se dají snadno navnadit na sirup.
Vzpomeňme si ještě například i na takové štěnice, což je také do značné míry velmi nepříjemný a otravný hmyz. Jejich píchnutí totiž způsobuje silné svědění a bolestivé otoky. Jeden z druhů štěnic žije i v hnízdech vlaštovek a právě odtud má snadný přístup do bytů. Zbavit se štěnic je však skutečně náročné, protože "osvědčené" domácí recepty nepomohou. Nechte to raději na odborníky.
Samozřejmě nejklasičtější metodou, jak létajícímu hmyzu zabránit v návštěvě vašeho domova, je na okna umístit síťky proti hmyzu. Díky nim tak můžete i v letním období svítit a mít při tom otevřené okno. Řešením je i moskytiéra, známá z tropických oblastí. Tu si můžete připevnit na strop a ona k vám nepustí žádný otravný hmyz.
No ty malé létající potvory se k nám často dostanou i navzdory síťce. Tehdy nám může pomoci elektrický odpuzovač. Využijete ho všude tam, kde je elektřina. Na dovolenou ho s sebou můžete přibalit do kufru, navíc nezabere místo. Na místě sice určitě najdete obchody a obchůdky plné odpuzovačů, ale tímto způsobem se to může prodražit.
Většina lidí však i tak bezpochyby nejčastěji proti komárům využívá repelenty. Při nich je důležitá zejména doba účinku. Ta může být od dvou do čtyř, někdy i více hodin. Účinek se zkracuje při fyzické aktivitě, pocení, po vykoupání se může úplně ztratit.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu