Nepřehánějte to s osvěžovači vzduchu!

Každý z nás touží mít voňavý domov. A tento sen nám pomáhají plnit výrobci všelijakých osvěžovačů vzduchu do domácností. Ať už různé spreje, elektrické osvěžovače nebo vonné svíčky se staly běžnou součástí našich nákupů a minimálně na toaletě má takový osvěžovač snad každý. No zamysleli jste se někdy nad tím, že by vám tyto vůně mohly i uškodit? 

Co vlastně obsahují? 

V roce 2007 byla ve Spojených státech provedena studie, která zkoumala 14 různých osvěžovačů vzduchu. Výsledky byly znepokojivé. Většina z těchto výrobků totiž obsahovala škodlivé chemikálie, které mohou vést k vývojovým a reprodukčním poruchám, zejména u malých dětí. 

 

Většina osvěžovačů v sobě ukrývá i formaldehyd, benzen, některé i toluen a další potenciálně nebezpečné látky pro naše zdraví. Také vylučují do ovzduší množství různých exhalací. Vzduch ve vaší domácnosti tedy sice bude vonět lépe, ale paradoxně budete dýchat kopec škodlivin. 

 

Problémy 

Při nadměrném používání různých osvěžovačů vzduchu hrozí různé zdravotní problémy. Látky obsažené v osvěžovači, jsou často silné alergeny, mohou spouštět nebo zhoršovat astma a některé z nich jsou dokonce klasifikovány jako karcinogeny (látky vyvolávající rakovinu). Některým lidem způsobují tyto vůně bolesti hlavy, podráždění dýchacích cest či očí, zmatenost. 

Používání osvěžovačů vzduchu v domácnostech, kde jsou těhotné ženy, může v nejhorších případech vést k poškození plodu a tedy narození dětí s různými poruchami. Nebezpečné jsou i u malých dětí, astmatických osob či lidí s alergiemi. No škodlivý dopad mají i na zcela zdravé lidi. 

 

Co tedy dělat? 

Přesto, že jsme si už zvykli na synteticky vonící domy, daň za tuto "svěžest" může být až příliš vysoká. Existuje mnoho způsobů, jak udržet domov bez nežádoucích zápachů. Časté větrání, pravidelné vynášení odpadu, kouření mimo interiér. Jako pohlcovače případného pachu lze využít kůru z různých citrusových plodů nebo misky s octem rozmístěné po jednotlivých místnostech.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus