Oranžová barva dává interiéru teplý a útulný nádech

Pokud máte rádi teplé barvy, oranžová bude pro vás tou "pravou ořechovou". Kromě toho působí velmi moderně a vy díky ní budete mít stále dobrou náladu. 

Barva pohody a energie 

Teplá oranžová barva má v interiéru své nezastupitelné místo. Dokáže celý prostor proteplit a lze ji použít v podstatě ve všech místnostech domu. Kromě toho působí energickým dojmem a dodává interiéru optimismus. 

 

Trochu ji ignorujeme 

Oranžová barva je v interiérech trochu zanedbávaná, například ve srovnání s červenou, a těžko bychom hledali období, kdy byla oranžová vysloveně "in". Přesto je tato barva poměrně oblíbená, alespoň co se týče doplňků. Její využití však může být mnohem širší. 

Pokud není oranžové příliš a nejsou použity její křiklavé tóny, je její přítomnost vždy velmi příjemná. Zejména pokud máme rádi teplé barvy, neměli bychom o jejím použití dlouho přemýšlet. Výborně se hodí na doplňky, jako jsou vázy či obrazy, stínidla světel či bytové textilie, čili závěsy, polštářky, taburetky, ubrusy či prostírání. Zcela zvláštní atmosféru dodá místnosti oranžové vymalování, které lze použít pouze na jednu dominantní stěnu či v tlumeném odstínu na všechny stěny. 

 

Přináší teplo 

Nesmírnou výhodou oranžové barvy je schopnost proteplit místnost. Oceníme to zejména v chladném podzimním a zimním počasí v místnostech orientovaných na sever. Pokud naopak chceme nějaký pokoj ochladit, měli bychom sáhnout raději po odstínech modré nebo zelené. To je vhodné zejména v ložnici, kde bychom měli oranžovou raději šetřit. 

 

Vhodná i do koupelny 

Ani koupelna už dávno není šedou myškou, kde největším experimentem byla sem tam modrá obkládačka. Sterilní koupelny vystřídaly příjemné prostory plné světla a barev. Oranžovou proto najdeme na obkladech i dlažbách poměrně často. Skvěle vypadá například kombinace oranžové právě na obkladech se zelenou barvou pokojových květin. Oranžovou lze také výborně kombinovat s přírodními materiály - dřevem, ratanem, proutím a podobně. 

 

Do obýváku jako stvořená 

Své uplatnění najde oranžová barva také v obývacím pokoji, a je v podstatě jedno, zda se jedná o zařízení v moderním nebo klasickém stylu. S oranžovou se běžně setkáme na sedacích soupravách, kusových kobercích, textiliích, doplňcích, polštářcích, svítidlech, dekoracích a vlastně na všem zařízení. 

 

Ideální je kombinovat 

Základem vyváženého prostoru je kombinace několika barev, nejlépe dvou nebo tří. Samotná oranžová barva by mohla působit příliš agresivně, možná až protivně, a proto je dobré ji kombinovat s některou z neutrálních barev, například s hnědou, smetanovou, béžovou, šedou nebo antracitovou. 

Velmi zajímavě vypadá kombinace oranžové se zelenou nebo modrou. Oranžová se žlutou a světle zelenou zase vytvoří svěží jarní kombinaci, naproti tomu s vínovou, zlatou nebo béžovou získáte kombinaci velmi hřejivou a s nádechem luxusu. 

Důležité je hned na začátku si zvolit, která barva bude v místnosti dominantní a která tím pádem bude udávat celkovou atmosféru místnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Dřevo má antibakteriální účinky, které ale úpravami potlačujeme

Dřevo je v interiéru ceněnou přírodní surovinou. A to nejen proto, že se na něj dobře kouká a pěkně voní. Dřevo...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Malování bytu na jaře, to je svěžest přírody, přenesená do uzavřeného prostoru!

Na jaře se probouzí nejen příroda ze zimního spánku, ale také my, lidé! Tedy ne, že bychom mohli celou zimu spát,...
více…

Jak správně vybrat barvy stěn do jednotlivých pokojů?

Vymalovat byt, to není nic složitého. Ale jak si vybrat ze široké škály barev? Přitom v sázce je hodně. Sice nátěr...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…