Počítač v dětském pokoji - ano či ne?

Přestože si dnes bez počítače už život ani neumíme představit, mnoho rodičů stále dokola řeší tutéž otázku: Dát počítač do dětského pokoje ano či ne? Na odpovědi se neumějí shodnout ani odborníci. 

Názory rodičů 

Podle jedné skupiny rodičů počítač vůbec není vhodný do dětského pokoje. Trpí totiž utkvělou představou, že jejich dítě bude před ním sedět ve dne v noci, hrát hry, surfovat po internetu a tím pádem bude mít zdravotní problémy, protože ani nebude chodit ven s kamarády, z čehož zase vyplývají problémy se zařazením dítěte do společnosti. Před očima mají stále přeměnu svého dítěte ze zdravé osobnosti na bledého, chorobně závislého jedince. 

Oproti tomu však existuje druhá skupina rodičů, která naopak své dítě ráda vidí před počítačem, protože podle této skupiny počítač pozitivně ovlivňuje rozvoj inteligence dítěte, pro které je v dnešním světě nesmírnou výhodou, když se počítač naučí ovládat co nejdříve. 

 

Co na to odborníci? 

Ti jen krčí rameny, protože jednoznačná odpověď, kdy by dítě mělo začít s počítačem a zda je vůbec dobré ho mít v dětském pokoji, zřejmě ani neexistuje. Faktem však je, že dnes existuje software pro šestiměsíční děti, které se jeho prostřednictvím učí poznávat barvy, tvary nebo části těla. Zkuste si však představit, že by vaše půlroční dítě sedělo před počítačem, většina rodičů asi není z této představy příliš nadšená. 

 

Počítač má pozitivní účinky, ale… 

Ať už jste nebo nejste zastáncem počítače v dětském pokoji, je nutno uznat, že na vaše dítě může mít pozitivní vliv. Například zvyšuje sebevědomí dítěte, protože i když udělá nějakou chybu, nikdo na něj nebude křičet ani mu nadávat. 

Jak jsme již zmínili, počítač, pokud vaše dítě bude používat ty správné programy a hry, může skutečně zvyšovat inteligenci a schopnost dítěte analyzovat situaci a naučit ho, jak se v ní zachovat. Může ho také udělat pohotovějším a rychlejším. 

Musíte zkrátka použít taktiku: Ne zákaz, ale výběr. Existuje totiž mnoho her a programů s důrazem na výchovu a výuku a navíc jsou i velice zajímavé a pro dítě přitažlivé. 

 

Počítač a zdraví 

Dnešní monitory už ani zdaleka neškodí očím tak, jako jejich předchůdci. To ale neznamená, že jsou zcela neškodné. Po určitém čase stráveném za počítačem nejen naše děti, ale i my cítíme únavu očí, proto je důležité, aby tento čas děti nepřeháněly. Navíc by alespoň stejné množství času, které je za počítačem, měly věnovat i aktivnímu pohybu. 

 

Dovolte mu, ale za určitých podmínek 

Nic se tedy nestane, pokud dítě v dětském pokoji počítač mít bude, jen ho rodiče musí uhlídat. V první řadě se zajímejte o to, co vaše dítě na počítači dělá. Nepoužívejte počítač jako místo, kam ho usadíte na několik hodin. Doprovázejte ho při jeho dobrodružstvích a pomáhejte mu při používání počítače. 

Stanovte konkrétní čas, který může strávit za počítačem. Dbejte o to, aby kvůli němu nezanedbávaly školu, své kamarády nebo své koníčky. Kontrolujte, jaké stránky si prohlíží na internetu a s kým je případně v kontaktu, aby se nezapletly s nějakými nebezpečnými lidmi, protože internet je plný psychopatů a děti jsou velmi důvěřivé. 

Když se vám bude zdát, že si dítě během noci za zavřenými dveřmi na počítači hraje, vezměte mu ho jako trest a vraťte až za nějaký čas. Stále byste tedy své dítě měli mít pod dohledem a uvidíte, že když budete řešit úskalí počítače spolu s ním, nemusíte se ničeho bát a že ho klidně může mít i v dětském pokoji.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…

Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…

Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…

S hrami a aktivitami od Albi si užijete spoustu zábavy

Dnešní moderní děti tráví čas raději sledování videí nebo hraním mobilních her. Nebylo by lepší, kdyby se...
více…