Robotický vysavač - skvělý pomocník do domácnosti

To, co by se ještě před několika lety mohlo zdát jako vytržené z filmu science fiction, je dnes běžnou realitou. Například takový robotický vysavač. To je opravdu skvělý pomocník do domácnosti. 

 

Robotické vysavače se stávají v poslední době hitem a nacházejí stále více spokojených uživatelů. Naneštěstí fakt je, že se jedná na našem trhu o naprostou novinku, zároveň to však mnoho lidí odrazuje. Je to především tím, že dosud neměli možnost robotické vysavače vyzkoušet a tak k jejich účinnosti přistupují s rezervou a nedůvěrou. Co tedy můžeme od robotických vysavačů očekávat? 

 

Jaké by měly být? 

Robotické vysavače by si měly poradit s většinou běžných podlahových krytin. Výjimku tvoří snad jen silné koberce s dlouhým vlasem, které vyžadují speciální údržbu. Některým vysavačům může dělat problém i koberec s očky. Tyto informace však většinou uvádějí samotní prodejci a výrobci, a pokud tedy informace nejsou přímo dostupné, je důležité se na ně u prodejce před nákupem informovat. 

Ačkoli jsou tito roboti označováni jako vysavače, je nutné si uvědomit, že sací výkon je do jisté míry omezen možnostmi bateriového pohonu. Tomuto omezenému sacímu výkonu proto musí pomáhat jedna nebo někdy i více rotačních kartáčů, které nečistoty z uklizeného povrchu nejprve uvolní tak, aby mohlo dojít k jejich nasátí. Samotné nečistoty jsou pak zpravidla ukládány v zásobnících opatřených prachovými filtry. 

Při pohledu na vysavač je však jasné, že kapacita těchto zásobníků je dána vnějšími rozměry vysavače a bude nutné je vyprazdňovat mnohem častěji, než je zvykem u běžných vysavačů. Samotná síla vysavačů je tedy především v tom, že na rozdíl od svých lidmi vedených předchůdců se věnují úklidu poctivěji a svým vlastním tempem. Na jednotlivá místa se tak i několikrát vracejí a jejich úklid provádějí z několika různých směrů. Účinnost rotačních kartáčů se tak násobí a úklid je tak do jisté míry často dokonalejší, než v případě klasického vysavače. 

 

Koupit nebo ne? 

Na druhou stranu se většinou nedokážou účinně věnovat silně znečištěným jednotlivým místům. Proto nám zde vznikla přímo hamletovská otázka: Koupit či nekoupit? Odpověď není zcela jednoduchá. Současné robotické vysavače nedokážou zcela nahradit běžné vysávání. Jejich výhodou je, že budou váš byt nebo dům uklízet bez vaší námahy a úklidu se mohou věnovat mnohem častěji. Jednoznačně tedy ušetří váš čas. 

Oproti klasickému vysavači i nejlevnější modely robotických vysavačů prakticky žádnou přípravu nepotřebují. Stačí je jen položit do středu místnosti, spustit a během úklidu se můžete například věnovat svým ratolestem. 

Vysavač zvládne bez jakéhokoliv vašeho přičinění úklid průměrné místnosti 5x5 metrů přibližně za 30 minut stejně kvalitně, jako vy při běžném pravidelném úklidu. Přitom jeho nastavení je asi stejně složité, jako nastavení žehličky na správnou teplotu žehlení. 

 

Jak vybrat ten pravý?

Jedním z prvních kritérií pro většinu uživatelů je především cena. Rozdíl v ceně jednotlivých typů může být i několik stovek korun, přičemž ne vždy ten nejdražší musí být právě tím nejvhodnějším. Je proto vhodné si ujasnit, jaké povrchy a jakým způsobem chcete uklízet. 

Všechny robotické vysavače zvládají kvalitně uklidit hladké povrchy, jako jsou plovoucí podlahy a dlažby. Některé dražší modely dokážou tyto hladké povrchy i setřít namokro, jiné používají například UV lampy k pálení bakterií a roztočů. Pokud budete uklízet především koberce, vyberte vysavač vhodný především pro koberce. Pokud v bytě žádné koberce nemáte a postačí vám jen vykartáčování prachu a nečistot, pravděpodobně budete spokojeni i s levnějšími modely. 

Pokud potřebujete pravidelně uklízet jen jedinou místnost nebo máte ve dveřích vysoké prahy, které vysavač nepřekoná, je zbytečné kupovat drahé modely, které jsou schopny samostatně uklízet i několik místností. 

Před samotnou koupí je vhodné vzít v úvahu i dostupnost jednotlivých náhradních dílů. Především rotační kartáče a prachové filtry podléhají opotřebení, proto je vhodné zvolit výrobce, který tyto náhradní díly běžně dodává. 

Na jedné straně je zbytečné vyhazovat peníze za drahé modely, jejichž funkce jsou pro naše potřeby nevyužitelné, na straně druhé je třeba dát pozor především na modely nabízené v různých letácích a na tržnicích, které sice mohou být stejně účinné jako jiné mnohem dražší modely, ale po roce používání je budete muset odstavit, protože nebudete moci nahradit opotřebované kartáče.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svítidla a osvětlení - nejlépe hodnocené weby v roce 2020

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…