Přestože schody v první řadě plní praktickou roli jako pojivo mezi patry, neměli bychom zapomínat ani na jejich estetický rozměr. A to jak při exteriérových, i při interiérových schodech.
Vzhled exteriérového schodiště by měl korespondovat s architekturou domu a celkovou úpravou zahrady, pokud jde o jeho estetický význam. Samozřejmě, při určování jeho umístění, materiálu a celkového charakteru hraje roli i sklon terénu a jeho členitost. Může mít tedy různé podoby a tvary: přímé, zakřivené, terasové, obloukové, kruhové. Mohou ho tvořit jednotlivé stupně, celé schodiště nebo rampa.
Pokud jde o delší schodiště, to musí mít pevný základ z betonu. Nášlapná vrstva schodů má být drsná s mírným spádem dopředu, aby se na ní nezadržela dešťová voda a v zimním období se nevytvářel led. Kvůli bezpečnosti mají mít stupně rovnou přední stranu a co největší nášlapnou plochu. Důležité je také přiměřené osvětlení.
Na zhotovení schodů můžete použít různé materiály. Kvůli neustálému působení povětrnostních podmínek je důležité, aby materiál použitý na vnější schodiště byl pevný, trvanlivý, protiskluzový, mrazuvzdorný. Mezi nejvhodnější materiály patří kámen, beton, ocel, keramika, cihla a dřevo, případně jejich vzájemné kombinace. Harmonický vzhled dosáhneme, pokud na schody použijeme stejný materiál, jaký jsme použili na cestu, oddechové zákoutí či podezdívku domu.
Na konstrukci schodiště se používají různé materiály, železobeton, dřevo, sklo, ocel, přírodní nebo umělý kámen… Běžným typem je betonové monolitického schodiště. To je sice pevné, stabilní, vhodné jako hlavní i vedlejší, ale nevyznačuje se příliš velkou estetikou, jako například schodiště dřevěné.
Modernímu stylu vyhovují schodiště vytvořené z kovu, skla, nerezu. Představují zajímavý designový prvek v interiéru. No vraťme se ještě na chvíli ke zmiňovanému dřevěnému schodišti, které je přece jen klasikou a v porovnání z estetického hlediska stabilní jednotkou. Použít ho můžeme i v moderním i rustikálním interiéru, hodí se totiž opravdu všude.
Vyznačuje se elegantním vzhledem, navíc je vzdušné a má lehkou konstrukci. Podstatným pozitivem je již zmíněné použití přírodního materiálu, ale mezi plusy můžeme zařadit také rychlou montáž, poměrně velkou variabilitu ve zpracování detailu i celku.
Pokud jde o druh a odstín dřeva, ty by měly být v souladu s okolním prostředím, čili půjde zejména o okna, dveře a přirozenou podlahu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu