Suchý vzduch má nepříznivý dopad na naše zdraví - zvlhčujte ho!

Tento problém nás trápí zejména v zimě během topné sezóny. Hlavně obyvatelé panelákových bytů vy zvládli celé hodiny vyprávět o suchém vzduchu, který je dost nepříjemným společníkem a to zejména z důvodu nepříznivého dopadu a dráždění naší pokožky, dýchacích cest, očí a sliznice. V této situaci nám nejlépe pomůže zvlhčovač vzduchu. 

Suchý vzduch je náš nepřítel! 

Vraťme se ještě na chvíli k popisu problémů, které mohou vzniknout kvůli nadměrně suchému vzduchu. Možná jste ani nevěděli, ale dokáže zapříčinit i nižší obranyschopnost vůči virům. Je to hlavně kvůli vysušení sliznice, která tak ztrácí čistící schopnost. Tím vznikají příznivé podmínky pro vznik a výskyt bakterií a nám tedy hrozí nepříjemné onemocnění a záněty. Není to tedy žádná legrace mít doma příliš suchý vzduch. 

 

Jaká by měla být ideální vlhkost? 

Záleží na tom, jaké je právě roční období. Během léta by se relativní vlhkost vzduchu měla pohybovat v rozmezí 40 až 55 procent, v zimě by mělo jít o hodnoty 45 až 65 procent. S létem až takový problém není, horší to však už je se zimou. Tehdy, a je to způsobeno zejména vytápěním, někdy relativní vlhkost klesá až pod opravdu nepříjemných 20 procent. A to je už situace k zamyšlení a k jednání. 

 

Pomůže zvlhčovač 

Jsou různé "finty", jak zabránit nadměrně suchému vzduchu v místnosti, jako například někdo dává na radiátor mokrý ručník nebo nádobu s vodou, z níž by se měla vypařovat a vzduch tak zvlhčovat. Má to samozřejmě svůj význam, ale problém to v konečném důsledku neřeší. Až tak velký vliv na vlhkost tato opatření zase nemají. 

Mnohem více vám bude nápomocen zvlhčovač vzduchu. Je jich několik druhů a velikostí, proto je důležité ještě před samotnou koupí se dostatečně informovat, jaký druh by se vám vlastně nejvíce hodil. Jen tak zmiňme, že existují například zvlhčovače diskové, studené či ultrazvukové. 

 

Důležitá je velikost a výkon 

Na každém zvlhčovači je napsána přibližná doporučená velikost místnosti, kterou zvládne přístroj zvlhčovat. Proto je nutné tyto parametry znát, protože pokud do velké místnosti koupíte zvlhčovač, který je vyroben pro místnosti menší, bude vám vlastně úplně k ničemu. Požadovaného efektu byste se nikdy nedočkali a problém se suchým vzduchem by zůstal nevyřešen. 

Dalším důležitým kritériem je výkon přístroje. Ten se určuje na základě zajímavého kritéria, kolik gramů páry přístroj vyrobí za jednu hodinu činnosti. Nejlepší je mít zvlhčovač, který si na základě výchozí vlhkosti sám dokáže svůj výkon regulovat. Ty mívají v sobě zabudovaný i vlhkoměr, díky kterému budete vědět, zda už v místnosti není nadměrná vlhkost, která našemu organismu také neprospívá. 

 

Nejsou hlučné? 

Hlučnosti se opravdu v drtivé většině případů bát nemusíte. Pohybuje se totiž pod hranicí 25 decibelů, což našemu sluchu a zdraví skutečně neublíží. Už jen ze samotného konstrukčního řešení zvlhčovačů je jasné, že v nich ani není nic zabudované, kvůli čemu by měly hučet. 

Na závěr máme ještě poslední radu, vodu v nádržce zvlhčovače pravidelně vyměňujte, pokud se sama neodpaří, protože kdybyste ji tam nechali delší dobu, mohly by v ní vzniknout bakterie, které by se díky zvlhčovači dostaly do celého ovzduší vašeho domova.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Jak oživit holé stěny v bytě či domě?

Holé stěny se již dávno nenosí. Ale na druhou stranu, přeplácané také nejsou nic moc. V módě začínají být i...
více…

Jak vybrat vhodné osvětlení do bytu?

Výběr osvětlení není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V případě osvětlení...
více…

Bydlení a investice, které ovlivní pozdější náklady

Postavit si vlastní dům od základů je opravdu velmi náročné. Bez pomoci odborníků to snad ani není možné!  Za...
více…

Posuvné stěny, příčky a intimní zóny

Současný trend přikyvuje otevřeným a vzdušným prostorům. Otevřený styl bydlení sice vyjadřuje přátelskou a...
více…

Dřevěné interiérové ​​obklady - účel, výběr a montáž

Dřevo a materiály na bázi dřeva se stále využívají nejen při zařizování interiéru, výrobě nábytku a...
více…

Děti pomáhají zařídit svůj pokojíček

Ruku na srdce - jak často berou rodiče při zařizování dětských pokojů v úvahu přání svých ratolestí? Mnozí...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…