Tento problém nás trápí zejména v zimě během topné sezóny. Hlavně obyvatelé panelákových bytů vy zvládli celé hodiny vyprávět o suchém vzduchu, který je dost nepříjemným společníkem a to zejména z důvodu nepříznivého dopadu a dráždění naší pokožky, dýchacích cest, očí a sliznice. V této situaci nám nejlépe pomůže zvlhčovač vzduchu.
Vraťme se ještě na chvíli k popisu problémů, které mohou vzniknout kvůli nadměrně suchému vzduchu. Možná jste ani nevěděli, ale dokáže zapříčinit i nižší obranyschopnost vůči virům. Je to hlavně kvůli vysušení sliznice, která tak ztrácí čistící schopnost. Tím vznikají příznivé podmínky pro vznik a výskyt bakterií a nám tedy hrozí nepříjemné onemocnění a záněty. Není to tedy žádná legrace mít doma příliš suchý vzduch.
Záleží na tom, jaké je právě roční období. Během léta by se relativní vlhkost vzduchu měla pohybovat v rozmezí 40 až 55 procent, v zimě by mělo jít o hodnoty 45 až 65 procent. S létem až takový problém není, horší to však už je se zimou. Tehdy, a je to způsobeno zejména vytápěním, někdy relativní vlhkost klesá až pod opravdu nepříjemných 20 procent. A to je už situace k zamyšlení a k jednání.
Jsou různé "finty", jak zabránit nadměrně suchému vzduchu v místnosti, jako například někdo dává na radiátor mokrý ručník nebo nádobu s vodou, z níž by se měla vypařovat a vzduch tak zvlhčovat. Má to samozřejmě svůj význam, ale problém to v konečném důsledku neřeší. Až tak velký vliv na vlhkost tato opatření zase nemají.
Mnohem více vám bude nápomocen zvlhčovač vzduchu. Je jich několik druhů a velikostí, proto je důležité ještě před samotnou koupí se dostatečně informovat, jaký druh by se vám vlastně nejvíce hodil. Jen tak zmiňme, že existují například zvlhčovače diskové, studené či ultrazvukové.
Na každém zvlhčovači je napsána přibližná doporučená velikost místnosti, kterou zvládne přístroj zvlhčovat. Proto je nutné tyto parametry znát, protože pokud do velké místnosti koupíte zvlhčovač, který je vyroben pro místnosti menší, bude vám vlastně úplně k ničemu. Požadovaného efektu byste se nikdy nedočkali a problém se suchým vzduchem by zůstal nevyřešen.
Dalším důležitým kritériem je výkon přístroje. Ten se určuje na základě zajímavého kritéria, kolik gramů páry přístroj vyrobí za jednu hodinu činnosti. Nejlepší je mít zvlhčovač, který si na základě výchozí vlhkosti sám dokáže svůj výkon regulovat. Ty mívají v sobě zabudovaný i vlhkoměr, díky kterému budete vědět, zda už v místnosti není nadměrná vlhkost, která našemu organismu také neprospívá.
Hlučnosti se opravdu v drtivé většině případů bát nemusíte. Pohybuje se totiž pod hranicí 25 decibelů, což našemu sluchu a zdraví skutečně neublíží. Už jen ze samotného konstrukčního řešení zvlhčovačů je jasné, že v nich ani není nic zabudované, kvůli čemu by měly hučet.
Na závěr máme ještě poslední radu, vodu v nádržce zvlhčovače pravidelně vyměňujte, pokud se sama neodpaří, protože kdybyste ji tam nechali delší dobu, mohly by v ní vzniknout bakterie, které by se díky zvlhčovači dostaly do celého ovzduší vašeho domova.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu