Tapety jsou opět v módě

Doby, kdy se šetřilo na omítkách, a nové byty se obtáhly barevnými tapetami, jsou již (naštěstí) pryč. Minulost není důvod, abychom zanevřeli na tapetování. Tyto papírové výzdoby stěn se vracejí v úplně jiném rozměru, kvalitě a ti, co se na ně spolehli, si mnou ruce, protože mají interiér, který nevypadá jako tuctová malba. Tapety se vracejí do designu a jsou opravdu IN.

Barevná různorodost 

Dnes se již tapety používají za zcela jiným účelem, než levné a rychlé zakrytí betonu. Mají schopnost oživit interiér a dokonce zcela změnit jeho ražení. Pokud dnes budete uvažovat nad tapetami, máte širší portfolio, než kdykoli předtím. 

 

Mějte proto na paměti zlaté pravidlo. Vždy předtím, než se vydáte do obchodu pro vzorník, určitě si alespoň hlavní rysy, co vyžadujete od tapety. Nezapomeňte při tom na podmínku, že tapeta musí vždy obsahovat alespoň jeden odstín totožný se zařízením pokoje, nebo jiných stěn v místnosti. 

 

Kam s tapetou? 

Není už zajímavé vytapetovat si byt komplet jedním druhem. Právě naopak, stále více se designéři bytů přiklánějí k vytapetování pouze jedné stěny. Do popředí se dostávají i barevnější až extravagantnější vzory, netradiční kombinace, mozaiky, květové vzory a geometrické tvary. Pokud jste se rozhodli oživit interiér, nikdy nepodceňujte pravidlo číslo dvě, při kterém platí, že tapetovaná stěna by měla být ta, na kterou dopadá nejvíce světla v místnosti. 

 

Tapety i do koupelny 

Nejen barva, ale i materiál je rozhodujícím činitelem výběru. Stále existují nejlevnější papírové tapety, ale i zde už výrobci přicházejí s dvou a vícevrstvým povrchem. Tyto motivy vydrží 3 - 5 let jako nové a pak potřebují rekonstrukci. Jsou tak ideální do dětských pokojů, kde se velmi rychle mění vkus i potřeby obyvatel. 

U tapet z PVC se nemusíte obávat nalepit je ani do koupelny. Jejich povrch je určen do vlhkého prostředí, kde by jinak standardní tapety nevydržely. Vliesové tapety se podobají těm papírovým, ale manipulace s nimi je mnohem jednodušší. Navíc mají delší životnost, překryjí i menší nedokonalosti stěny a většinou se tapetuje na sucho, tedy pouze za pomoci lepidla. Vrcholem i cenovým stropem jsou textilní tapety. 

Zachovávají si luxus minulosti a i dnes se hodí spíše do interiérů s dražším a tradičnějším zařízením. Existují i ​​ tapety s natíráním, sloužící jako náhrada běžné omítky. Tapety tedy nabízejí takové spektrum možností, o jakých uživatelé obyčejných stěrek mohou pouze marně snít. V každém případě, co se povrchu týče, platí třetí a zásadní pravidlo. Tapety se musí nanášet pouze na rovné stěny bez vážných nerovností. Jinak už po pár měsících zjistíte, co znamená odlepení, vlnění a nestálost na vlastní oči. 

 

Tapetujte i doplňky 

Stěny, ale i doplňky ožijí s pomocí tapet. Oživte starší nábytek, či skříně. Existují samolepící tapety různé povrchové úpravy, jejichž aplikaci zvládne snad i dítě od tří let. Věci, které tak byly na vyhození, mohou chytit druhý dech a to nejen do doby, než si najdete nové, nebo zjistíte, že vytapetovaný design může sloužit rovnocenně s novými kousky nábytku pěkných pár let.

 

comments powered by Disqus


Podobné články