Vytvořte bezpečný domov pro své děti!

I když se to možná nezdá, domácnost patří k nejčastějším místům, kde dochází k úrazům dětí. Některým nehodám sice nedokážeme zabránit ani těmi nejlepšími bezpečnostními opatřeními, ale podívejme se na to, kde se v našich domovech skrývají ta největší nebezpečí. 

Nejmenší děti

Když děťátko začne pomalu lézt, otevírá se před ním svět netušených možností. Celá domácnost je pro něj záhadným místem, které je třeba přezkoumat do nejmenších detailů. No při takovém zkoumání mu hrozí různé nebezpečí. Proto je třeba všechno potenciální nebezpečné odstranit z dosahu dítěte. 

Měli byste zajistit elektrické zásuvky pomocí krytek, dát pozor na převislé kabely z elektrických spotřebičů (například rychlovarná konvice, kterou by dítě mohlo stáhnout na sebe), ale také převislé ubrusy a ozdobné "dečky", ostré hrany nábytku by měly být také "zneškodněny "chrániči. Děti rády zkoumají i obsah zásuvek a skříněk. Pokud v nich máte věci nevhodné pro dítě, pak všechny takové zásuvky a skříňky opatřete dětskou pojistkou. 

Pozor dávejte i na kabely od počítače, televizoru a jiných spotřebičů. Měly by být ukryté, aby je dítě nemohlo ochutnávat či jinak se s nimi hrát. Ujistěte se, že pokojové rostliny, které doma máte, nejsou jedovaté a myslete i na to, že děti mohou ochutnávat hlínu v květináčích (pozor proto na hnojiva a podobné věci). Je možno jednoduše včas pokojové rostliny přesunout na bezpečnější místa, kam se dítě nedostane. 

Ve vaně, sprchovém koutu a v koupelně by zase měly mít své pevné místo protiskluzové podložky. Mokrá vana a podlaha je kluzká a snadno dojde k pádu. Odpadkový koš je také lákavým cílem. Pokud máte vestavěný koš a skříňka má dětskou pojistku, je to výborné řešení. Volně stojící koš raději přesuňte do komory nebo jiné uzamykatelné místnosti, aby se k němu dítě nedostalo. 

A pokud koš nemáte kam přesunout, pak myslete alespoň na to, abyste do něj neházeli nebezpečné věci jako nedoužívané léky, ne zcela prázdné lahve s čisticími prostředky či kosmetikou, atd. 

Čisticí prostředky, léky a kosmetika by měly být rovněž zcela mimo dosah dětí. 
V rodinných domech s více podlažími je také rozumné pořídit zábranu na schody. 

 

Větší děti

No nejen pro miminka a batolata je domácnost nebezpečná. Větší děti rády divočí, honí se a tak mezi časté úrazy patří řezné rány v důsledku rozbitých dveří či zrcadel nebo proskleného nábytku. Je proto lepší mít na takových místech bezpečnostní sklo. 

Myslet je třeba i na stabilitu nábytku, zvláště v dětském pokoji. Ujistěte se, že skříňky jsou dostatečně stabilní, aby se nepřevrhly na dítě, a poličky je třeba také dostatečně upevnit, aby nehrozilo jejich spadnutí. 

Nebezpečím jsou i otevřená okna. Nejedno dítě zemřelo právě kvůli tomu, že se dostalo v nepozorované chvíli k otevřenému oknu a vypadlo z něj. Na oknech proto určitě nesmí chybět pojistky. 

 

Opatrnosti nikdy není dost 

Věcí, na které je třeba myslet z pohledu bezpečnosti našich dětí, je nespočetně. Mnohé tragické nehody dětí se smutným koncem se však staly a stávají pravidelně doma. Proto se vyplatí udělat svůj interiér "přátelský" k dětem a odstranit pokud možno všechny potenciální nástrahy (které alespoň dokážeme předvídat), abychom později nemuseli řešit úrazy našich dětí či horší věci… 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Deset rad rodičům, kteří učí děti psát

Prvňáčci se ve škole potýkají s mnoha novými věcmi. Musí se naučit psát, číst, počítat a další a další...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…

Dřevo má antibakteriální účinky, které ale úpravami potlačujeme

Dřevo je v interiéru ceněnou přírodní surovinou. A to nejen proto, že se na něj dobře kouká a pěkně voní. Dřevo...
více…

Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

Proč jsou escape roomy tak populární?

Popularita escape roomů od jejich vzniku v roce 2007 strmě stoupá. To, co dříve začalo jako několikaminutové...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…