Vytvořte bezpečný domov pro své děti!

I když se to možná nezdá, domácnost patří k nejčastějším místům, kde dochází k úrazům dětí. Některým nehodám sice nedokážeme zabránit ani těmi nejlepšími bezpečnostními opatřeními, ale podívejme se na to, kde se v našich domovech skrývají ta největší nebezpečí. 

Nejmenší děti

Když děťátko začne pomalu lézt, otevírá se před ním svět netušených možností. Celá domácnost je pro něj záhadným místem, které je třeba přezkoumat do nejmenších detailů. No při takovém zkoumání mu hrozí různé nebezpečí. Proto je třeba všechno potenciální nebezpečné odstranit z dosahu dítěte. 

Měli byste zajistit elektrické zásuvky pomocí krytek, dát pozor na převislé kabely z elektrických spotřebičů (například rychlovarná konvice, kterou by dítě mohlo stáhnout na sebe), ale také převislé ubrusy a ozdobné "dečky", ostré hrany nábytku by měly být také "zneškodněny "chrániči. Děti rády zkoumají i obsah zásuvek a skříněk. Pokud v nich máte věci nevhodné pro dítě, pak všechny takové zásuvky a skříňky opatřete dětskou pojistkou. 

Pozor dávejte i na kabely od počítače, televizoru a jiných spotřebičů. Měly by být ukryté, aby je dítě nemohlo ochutnávat či jinak se s nimi hrát. Ujistěte se, že pokojové rostliny, které doma máte, nejsou jedovaté a myslete i na to, že děti mohou ochutnávat hlínu v květináčích (pozor proto na hnojiva a podobné věci). Je možno jednoduše včas pokojové rostliny přesunout na bezpečnější místa, kam se dítě nedostane. 

Ve vaně, sprchovém koutu a v koupelně by zase měly mít své pevné místo protiskluzové podložky. Mokrá vana a podlaha je kluzká a snadno dojde k pádu. Odpadkový koš je také lákavým cílem. Pokud máte vestavěný koš a skříňka má dětskou pojistku, je to výborné řešení. Volně stojící koš raději přesuňte do komory nebo jiné uzamykatelné místnosti, aby se k němu dítě nedostalo. 

A pokud koš nemáte kam přesunout, pak myslete alespoň na to, abyste do něj neházeli nebezpečné věci jako nedoužívané léky, ne zcela prázdné lahve s čisticími prostředky či kosmetikou, atd. 

Čisticí prostředky, léky a kosmetika by měly být rovněž zcela mimo dosah dětí. 
V rodinných domech s více podlažími je také rozumné pořídit zábranu na schody. 

 

Větší děti

No nejen pro miminka a batolata je domácnost nebezpečná. Větší děti rády divočí, honí se a tak mezi časté úrazy patří řezné rány v důsledku rozbitých dveří či zrcadel nebo proskleného nábytku. Je proto lepší mít na takových místech bezpečnostní sklo. 

Myslet je třeba i na stabilitu nábytku, zvláště v dětském pokoji. Ujistěte se, že skříňky jsou dostatečně stabilní, aby se nepřevrhly na dítě, a poličky je třeba také dostatečně upevnit, aby nehrozilo jejich spadnutí. 

Nebezpečím jsou i otevřená okna. Nejedno dítě zemřelo právě kvůli tomu, že se dostalo v nepozorované chvíli k otevřenému oknu a vypadlo z něj. Na oknech proto určitě nesmí chybět pojistky. 

 

Opatrnosti nikdy není dost 

Věcí, na které je třeba myslet z pohledu bezpečnosti našich dětí, je nespočetně. Mnohé tragické nehody dětí se smutným koncem se však staly a stávají pravidelně doma. Proto se vyplatí udělat svůj interiér "přátelský" k dětem a odstranit pokud možno všechny potenciální nástrahy (které alespoň dokážeme předvídat), abychom později nemuseli řešit úrazy našich dětí či horší věci… 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus