Balkony jsou součástí našich příbytků, ale většina z nich je již daleko po ukončenou životností. Proto se každým dnem zvyšuje nebezpečí jejich zřícení - zejména u starších panelových domů. Balkony však nepadají jen tak, vždy to má nějakou příčinu. Jak tedy předejít tragédii?
Víte, jak vypadá váš balkon? V jakém ho máte stavu? Podle vzhledu balkonu se dá snadno zjistit, kdo v bytě či domě bydlí. Někteří ho používají jako další odkládací prostor, jiní si z něj po malé úpravě udělali místo na relax.
Lidé většinou balkonům nepřipisují nějaké nebezpečí a spoléhají se na socialistické zhotovitele. Na mysli teď máme hlavně panelové domy ze 70. a 80. let minulého století, které v sobě skrývají nejvíce poruch.
Není to však chyba ani tak zhotovitelů, ale podepsalo se na tom hlavně počasí. Počasí na balkonech zanechává viditelné stopy, ale uživatelé je nevidí, nebo nechtějí vidět. Přitom se už vizuálně dá zjistit, které balkony jsou bezpečné a které nikoliv.
Má balkon ve vašem okolí po obvodu opadanou omítku, nebo je na betonu balkónové desky vidět mokré tmavé zabarvení? Odpadávají z balkonu kusy betonu a jsou vidět zrezivělé výztuže? V tom případě je třeba zpozornět, protože balkon odchází do "zaslouženého" důchodu. Na balkonech jsou nejvíce poškozená hlavně čela a boky balkonů, ale také zábradlí, která jsou ukotvena do betonové desky.
Některé poruchy balkonů se však nedají zjistit jen vizuálně, protože voda se může dostat přes podlahovou vrstvu a izolaci až do betonu. Zde pomalu a potichu korozí a rozkládá nosné ocelové výztuže.
Pokud bydlíte ve starších panelových domech, měli byste proto oslovit ať už vlastníka nebo správce domu, aby statik zjistil stav balkónových desek. Teprve pak odborník navrhne způsob opravy a rekonstrukce balkónové desky. Sami se do toho nepouštějte, protože nebezpečí není zanedbatelné.
Rekonstrukce balkonu je lehčí tehdy, pokud deska nemá poškozenou nosnou výztuž. Tehdy stačí odstranit poškozený beton, případně očistit od rzi nosné výztuže. Následně pak se místa poškození vyplní sanačním betonem, který se se starým betonem velmi dobře spojí.
Pozornost je však třeba věnovat i novému oplechování, izolaci, zábradlí, či kvalitní dlažbě. Opravám a rekonstrukcím balkonů by se však měli věnovat jen odborníci, protože laici nemusí při soukromých opravách vidět skryté vady (například si neověří kvalita svarů), které později mohou způsobit zhroucení balkonu. A to určitě nechce nikdo.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu