Jak by měla vypadat ideální ložnice?

Některé zákonitosti často nerespektujeme, některé důležité detaily prohlédneme a pak se zlobíme, že spánek nepřichází. Občas nás stavební nedostatky nutí udělat kompromis, ale některé chyby můžeme s trochou šikovnosti odstranit či alespoň zmírnit.

Ani v novém bytě či domě nemusel architekt navrhnout dispozici, která respektuje pravidla funkčního provozu, kde místnosti na sebe logicky navazují nebo jsou propojeny tak, aby si lidé v nich navzájem nepřekáželi a nerušili se a naopak mohli se kdykoli setkat při společných činnostech. Protože v ložnici spíme a je to důležité místo pro relaxaci těla i ducha, má být situována v nejméně frekventované části bytu. Výhodné je, pokud ji od rušnějších místností odděluje šatník, hala či předsíň a je z ní přímý vstup do koupelny.

Správná orientace

S ohledem na klidný a nerušený spánek, ložnice nemá být orientována k frekventované komunikaci či místu se silným zdrojem hluku nebo pachů. Pokud si můžete vybrat, která místnost by vám měla sloužit jako ložnice, zvažte, jaký typ spáče jste, což často souvisí i s povoláním, které provádíte. Těm, kteří chodí spát a vstávají brzy, vyhovuje ložnice orientovaná na východ. Během dne se nepřehřívá, takže je v ní večer příjemně. Ty, kteří se ukládají do postele pozdě po půlnoci, ranní sluneční paprsky ruší a je pro ně výhodnější ložnice orientována na sever.
Dobrá je i orientace na sever. Rozptýlené severní světlo není agresivní, neruší v žádném denním čase a je vhodné pro ty, kteří přes den sedí více než čtyři hodiny za počítačem. Přestože víme, že orientace ložnice na západ zvyšuje teplotu vzduchu v místnosti, některým lidem je to příjemné. Mohou vnímat, jak se příroda ukládá ke spánku, což ocení zejména ti, kteří mají výhled do zahrady, parku či lesa.

Zdravému spánku prospívá volný prostor

Člověku prospívá vzdušný a větší prostor nevyplněný věcmi a nábytkem. Optimálním řešením zbavení se nábytku je šatník, do kterého se vchází přímo z ložnice. Alternativou je úložná bytová stěna, tedy dobře členěná skříň, která sahá od stěny ke stěně a od podlahy po strop. Pak vám v ložnici postačí mobilní noční stolek, věšák "němý sluha" a pěkný kousek nábytku na ukládání či odkládání, například prádelník či truhla. Může zde být i pracovní stůl, sportovní náčiní, oddechové křeslo, a pokud na ložnici navazuje balkon, terasa či lodžie, i stolek na servírování snídaně či večerního pohárku vína. Nábytek nemá stát v provozních trasách - na cestě od dveří k posteli, oknu či skříním.

Umístění postelí

V zásadě platí, že vhodná je orientace postelí s hlavou spícího obrácenou na sever, odkud by měl vidět na dveře. Během spánku musí mít člověk pocit jistoty a klidu, což může ovlivnit poloha postele vzhledem ke stěně, dveřím a světlu. Říká se, že sebevědomí jedinci spí raději v otevřeném prostoru, zatímco úzkostní lidé spí raději u zdi a zády k oknu.
Postel musí být umístěna tak, aby byl vedle ní prostor na noční či odkládací stolek a zejména dost místa na to, abychom si do ní mohli pohodlně lehnout a vstávat z ní (vedle postele umístěné podél stěny je to alespoň 70 cm).
Postel rozhoduje o kvalitě nálady při probuzení a o příjemném pocitu relaxace, pokud byla vybrána správně. Nevhodná postel se špatným roštem a matrací dokáže dokonale zkazit spánek i celý následující den.
Mnozí lidé volí měkké pěnové matrace, protože je považují za nejkomfortnější. To je v rozporu s radami lékařů, že páteř má být během spánku v rovině, aby se nepřirozeně nenamáhaly meziobratlové ploténky a související svalstvo. Měkká postel tuto podmínku splnit nemůže, protože jednotlivé části těla mají rozdílnou hmotnost, a pokud nemají patřičnou oporu, opírají se do matrace rozdílnou silou. Naopak přehnaně tvrdá matrace nutí páteř kopírovat při spánku tvar těla, a také v tomto případě je zatěžována nevhodnými silami. Správná je spíše střední tuhost s přiměřeným ohledem na hmotnost konkrétního člověka.

Proč se spánku nedaří ...

Příčin může být mnoho. Špatně větraná místnost, nevhodná vlhkost vzduchu, nepřiměřené proudění vzduchu, špatné osvětlení (zejména pokud čteme dlouho do noci). Nespavost a bolesti hlavy může způsobovat i nevhodné lůžko. Nepříjemné je, když si přenášíme do postele stres, který nás provázel celý den. Nespavost spojenou se špatným dýcháním, kašláním, ucpaným nosem a pod. může způsobovat látka vyvolávající alergickou reakci - nevhodné nátěry podlahy a stěn, formaldehyd uvolňující se z nábytku, spóry plísní v květináčích s okrasnými rostlinami, resp. výkaly a zbytky těl roztočů. Pokud nespavost a bolest přetrvává, je potřeba hledat příčinu v nevhodné posteli a vybaveni ložnice i u lékaře.

Centrální světlo nestačí

V ložnici nesmí chybět lampa u postele. Využíváme ji, když potřebujeme v noci vstát a nemáme po ruce vypínač centrálního světla. Tehdy se světlo užívá jako orientační a nemusí poskytovat dostatečný svit. Vhodné jsou i typy postelí s osvětleným čelem či rámem. Výsledek působí efektně a navodí dokonale intimní atmosféru.
Pokud jste však zvyklí v posteli číst, budete potřebovat samostatnou lampu, s nastavitelným směrem světla, abyste vždy měli osvětlený určený prostor a nerušili spícího partnera. Ideální jsou typy lamp s kloubem v rameni a otočnou hlavicí se stínítkem, zdroj světla poskytne klasická žárovka (40 W). Barva světla má být podobná dennímu, vhodný je i stmívač světla, kterým můžete plynule regulovat jeho intenzitu. Lampy se umisťují na noční stolek, mohou se přichytit na blízkou polici, k čelu postele. V některých případech je vhodný stojící model.
Často je součástí ložnice šatník. Tehdy je potřeba zajistit dobrou viditelnost uvnitř světelnou rampou či zářivkou. Nezapomeňte však na výběr správných světelných zdrojů, aby se reálně zobrazila barva oděvů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ložnice a úložné prostory

Podívejme se pravdě do očí! Kolik je u nás doma věcí a věciček, které vůbec nepotřebujeme nebo o jejich...
více…

Zkuste sedací pytel!

Rádi si užíváte každou volnou chvilku, kdy můžete lenošit v kruhu své rodiny či přátel, ale sezení na židli,...
více…

Zařízení ložnice pro alergiky

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen čtvrtina...
více…

Jak zařídit obývací pokoj?

Z obytných prostor se právě obývací pokoj nejvíce využívá pro setkávání rodiny po pracovním dni, na hraní dětí,...
více…

Jaké vybavení do haly?

V každém domě je hala dominantním prostorem, který by měl splňovat požadavky na běžné každodenní používání...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Jak vybrat nástěnné hodiny podle moderních trendů

Při plánování interiéru je třeba myslet na celou řadu detailů. A jedním z nich je i výběr časoměřiče. Ano,...
více…

Expert Floreale 5C 1l – parfémovaný prostředek na ošetřování podlah

Příjemně parfémované saponáty slaví úspěchy nejen v mnoha provozovnách, ale také v domácnostech. Přípravky se...
více…

Verde Eco Floor kan/5kg – čistič podlah

Saponáty na čištění podlah patří mezi úklidovou chemii, které není nikdy dost a kterou neustále dokupujeme. A to ani...
více…

Sítko do pisoáru Wave 2 Spiced Apple

Čistota toalet a příjemná vůně, to nemusí být jen záležitost toalet v luxusních hotelích. Snadným řešením...
více…